Hamilelikte Faranjit

Faranjit üst solunum yolu hastalıkları grubunda olan bir hastalıktır. Üst solunum yolu, kulak ve alt solunum yolları ile ilgili olduğundan bu bölgeleri de etkisi altına alır. Faranjit, sinüzit ve gribal enfeksiyon gibi hastalıklar üst solunum yolları ile ilişkili olarak başlar. Üst solunum yolu enfeksiyonları virüsler vasıtası ile oluşur ve akla ilk olarak gribi ve soğuk algınlığını getirir. Grip ve soğuk algınlığına genellikle faranjit de eşlik eder. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde bu hastalığa neden olan virüslerin görülme sıklığı daha da yüksektir. Özellikle kapalı alanlar, okul, kışla ve iş yerlerinde uzun süre durulması, bu tür mekânların yetersiz havalandırılması, vücut direncinin düşmesi, kirli hava, sigara dumanı, yeterli ve dengeli beslenememe ve zararlı kimyasallara maruz kalma gibi sebepler faranjit rahatsızlığının oluşmasına zemin oluşturur. Normal koşullar içerisinde bile çok fazla rahatsız edici olan bu hastalık, hamilelik döneminde daha çok sıkıntıya yol açar. Çünkü hamilelik dönemi, bağışıklığın düştüğü ve vücut direncinin azaldığı bir dönemdir. Hamile kadınların bu dönemde hastalığa yakalanma ihtimali normal dönemlerden daha fazladır. Anne adaylarının dikkatli ve tedbirli olmasında fayda vardır.

Faranjit durumunda ne yapılmalı?

Hamilelik döneminde zorunlu durumlar dışında ilaç kullanılmamalıdır. İlaçlar mutlaka doktor kontrolünde ve doktorun tavsiye ettiği dozlarda kullanılmalıdır. Anne adayının kullandığı ilaçlar plasenta vasıtasıyla direkt olarak bebeğe geçebileceğinden, bebeğin gelişimi açısından ciddi bir teşkil edebilir. İlk 3 ay, bebeğin organlarının geliştiği evre olduğu için ilaç kullanımından imtina edilmelidir. Hamilelik döneminde faranjit tedavisi için seçilen metotlara dikkat edilmesi gerekir.

Hekimin müdahale etmediği durumlarda evde uygulanacak bazı yöntemler de vardır. Hamilelik döneminde ortaya çıkan faranjit için zencefilden yararlanılabilir. Zencefil rendelenerek 1 su bardağı suyun içinde kaynatılır ve içerisine limon ve bal ilâve edilerek tatlandırılır. Hem mide bulantısı hem de faranjit rahatsızlığı için uygun bir yöntemdir.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.