Genel

Hamilelikte D Vitamini takviyesinin önemi

Araştırmacılar hamilelik döneminde D vitamini alan kadınların bebeklerinin doğduktan sonra solunum yolları hastalıkları ile karşı karşıya kalma risklerinin daha düşük olduğunu açıkladılar.

Respiratuar sinsityal virüs (RSV) zatürreenin ve bronşitin en yaygın görülen sebeplerinden biridir. Birçok çocuk ilaç tedavisiyle hastalığı atlatırken pek çoğu da hastanelik oluyor. Hastalığa yakalanan çocukların bir kısmında ise solunum problemleri çocukluk dönemi boyunca devam edebiliyor.

RSV’nin kesin bir tedavisi bulunmadığı için uzmanlar önleme çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bunun bir yolu da hamilelik döneminde anne adaylarının D Vitamini takviyesi almasıdır. Uzmanlar anne adaylarının D Vitamini almamaları durumunda bebeklerinin kordon kanındaki D Vitamini seviyesinin düşük olacağını ve RSV risklerinin de yüksek olacağını vurguluyorlar.

Sonuç olarak araştırmacılar özellikle hamileliğin son dönemlerinde D Vitamini takviyesinin hayati önem taşıdığının altını çiziyorlar. Sadece Amerika’da her yıl 5 milyon çocuk RSV’ye yakalanıyor. Ama anne adayının D Vitamini takviyesi almaları durumunda bu risk%20 oranında azalıyor.

Derleyen: Ilgaz Kocaoğlan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu