Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik süresinde hem anne adayı hem de baba adayının büyük bir heyecanla beklediği ve hazırlıklara yavaş yavaş başladığı güzel bir dönemdir. Bebeğin cinsiyeti ise en çok merak edilen bir durumdur.

Aslında bebeğinizin cinsiyeti, hamile olduğunuz andan itibaren genetik olarak belli olan bir durumdur. Fakat bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için ultrason kontrolünden geçilmesi gerekir.

Ultrason kontrolü ile bebeğin cinsiyetini öğrenmeniz için karnınızdaki fetüsün belirli bir büyüklüğe ve belirli bir gelişim sürecini geçmesi gerekmektedir. Bu süreçte 3. ay olarak belirlenir. Yani 13 hafta sonrasında, bebeğinizin cinsiyetini daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Nadir de olsa bebeğinizin cinsiyeti doktoru ve sizi yanıltabilir. Ancak korkulacak bir durum olmadığı gibi 1 ay sonra cinsiyetini net bir şekilde tespit edebilirsiniz. Bu durum genellikle erkek bebeğin penisini görememe durumunda gerçekleşir. Kız bebeklerde bu yanılgı payı daha yüksektir.

Ultrason kontrolü dışında hamilelik sırasında anne karnından alınan amniyon suyu yahut kordon biyopsisi, kordosentez gibi yöntemlerle de bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bu yöntemler kromozomal incelemeler
ile gerçekleştirilir ve heyecanla beklediğiniz bebeğinizin cinsiyeti kesin olarak belirlenir. Yapılan incelemelerde dişi (XX) veya erkek (XY) kromozomal yapısı olup olmadığı tespit edilerek sonuçlanır.

Hastanede öğrenebileceğiniz bu iki cinsiyet öğrenme şeklinin yanı sıra, evde de cinsiyet belirleme testleri ile bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Evde yapacağınız testlerin doğruluk oranı 80% olarak belirlenmiştir. Ancak bu testlerin bazı sakıncalarının olmasından dolayı önerilmemektedir ve belirli ülkelerde yasaklanmıştır.

Test yapmanın dışında uzun yıllardır yapılan inceleme ve çalışmalara bağlı olarak, anne adayının vücut tipine bakarak da bebeğin cinsiyeti tahmin edilebilir.

Erkek bebekler için;

  • Anne karnının sivri olması
  • Meme uçlarının kararması
  • Anne adayının canı tuzlu yada ekşi gıdalar çekiyorsa
  • Hamilelik döneminde anne adayı gittikçe güzelleşiyor ise
  • Anne adayının burnu uzayarak, genişliyorsa

Kız bebekler için;

  • Kalça ile basen bölgesinden kilo alınıyorsa
  • Sol meme, sağ memeden daha büyük ise
  • Anne adayının top şeklinde bir karnı varsa
  • Anne adayının canı daha çok tatlı gıdaları çekiyorsa
  • Hamilelik süresince anne adayı çirkinleşiyor ise

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı