Hamilelikte baş ağrısı

Gebeliğin baş ağrılarını arttırıcı etkisi hormonlara, artan kan volümüne bağlıdır. Kafein de  bu etkiyi arttırır. Halsizlik, sinüs dolgunluğu, allerjiler, göz yorgunluğu ,açlık , susuz kalmak baş ağrısının şiddetlenmesine neden olur.Genellikle ilk 3 ayda mevcut baş ağrıları vücudun gebelik fizyolojisine uyum göstermeye başlamasıyla  ikinci 3 ayda azalır .
Migren nedir?
Baş ağrısının bir diğer türü migrendir. Her 5 kadından 1’i hayatının herhangi  bir döneminde migren atağı geçirebilir. Migrenden yakınan vakaların % 15′ i bu ağrıyı gebeliklerinde ilk kez  ve özellikle ilk 3 ayda tatmışlardır. Migren genellikle başın tek tarafında zonklayıcı tarzda orta veya şiddetli derecede olur.Tedavi edilmezse 4-72 saat kadar sürer. Aktivite bu ağrıyı arttırır. Bunlara ilaveten kusma, bulantı, ışık ve sese aşırı duyarlılık oluşabilir.Özellikle adetler sırasında migren atağı olanlarda gebeliklerinde bu durum düzelme eğilimi gösterir. Böyle vakalar totalin 2/3 ini teşkil eder. Düzelme göstermeyen olgular gebeliklerinde ekstra bir risk taşımazlar.Asetaminofen ve parasetamol  alınabilecek ilaçlar arasındadır. Ne yazık ki migren ilaçlarının çoğunun gebelikte kullanımı sakıncalıdır. Migreni tetikleyen bazı yiyecekler vardır. Hasta migren ağrıları başladığında ne yediğini not alırsa tetikleyen yiyecek maddesi saptanabilir. Monosodyum glutamat aroma vericidir ve fast foodlarda sıkça bulunur, migreni tetikleyebilir. Bunun dışında salam ,sosiste bulunan nitritler, kurutumuş meyvelerde ve uzun ömürlü salatalarda bulunan sülfitler, tatlandırıcılar , bazı fasulye ve ceviz çeşitleri, eski peynir, muz, papaya, avakado, tütsü balık, çikolata, soya migreni tetikleyebilir.Kuvvetli kokular, gürültü , ışık , sigara , eksersiz, sıcak , soğuk ağrıyı başlatabilir.
Gerilim baş ağrılarında ılık veya soğuk kompres alna ve boyna konabilir. Migrende soğuk kompres daha etkilidir. Uzun süre aç kalıp , yemek yemek kan şekerinde ani değişiklik ve dolayısı ile ağrının tetiklenmesine neden olabilir, az az sık sık ve glisemik indeksi düşük gıdalar yemelidir. Susuz kalmamaya dikkat edilmelidir. Gün içinde şekerleme tarzında dinlenmeler yapılmalıdır. migren ağrısınsa sakin ve ışıksız ortamda dinlenmelidir.
Yavaş yavaş eksersizler  özellikle postür düzeltmek için yapılanlar baş ağrısında faydalıdır.Özellikle gerilim ağrılarında boyna ve sırta yapılan masaj çok işe yarar. Akapunktur gebelikte zararlı değildir, denenebilir.
Baş ağrıları her zaman bu kadar masum olmaz. İlk kez gebelikte başlayan baş ağrılarında full medikal gözden geçirme gerekir. Özellikle ikinci 3 ayda gelişen baş ağrıları preeklampsi habercisi olabilir.Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde vücutta ödem, tansiyon artması, ani kilo alımı ile olan ağrılarda, birden uykudan uyandıracak kadar şiddetli olan ağrılarda,düşme , çarpma sonucu oluşan ağrılarda , diş, göz, burun tıkanıklığı sonucu oluşan ağrılarda mutlak doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı