Hamilelik Hastalıkları

Hamilelikte ateş basması

Hamilelikte ateş basmasının temel nedeni, gebelik sırasında progesteron ve östrojen gibi gebelik hormonlarında yaşanan ani düşme ve yükselmelerin genital sistemde yarattığı dalgalanmalardır. Hamilelikte genel olarak vücut ısısı, normal döneme göre yaklaşık 1 derecelik bir artış göstermektedir. Gebelikte menopoz döneminde yaşananlara benzer şekilde ateş basmaları(sıcak basmaları) görülebilir. Ancak hamilelikte yaşanan ateş basmaları için herhangi bir ilaç tedavisi verilmez. Menopoz hastalarında ateş basmaları için kullanılan ilaçlar veya bitkisel tedaviler gebelerde kullanılamaz.
Ateş basmaları ile gebelikte ateş yükselmesi birbirine karıştırılmaması gereken iki ayrı durumdur. Ateş basması normal bir durum olarak karşılanır ve anne adaylarının çoğunda gözlemlenirken ateş yükselmesi bebek gelişimini olumsuz etkiler. Çünkü ‘nöral tüp’ gelişimini olumsuz etkileyerek çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden kontrol altına alınması gerekir. Ayrıca gebelikte metabolizma hızının artması da, vücut ısısının artmasına neden olur.
Bütün gebeliklerin yaklaşık yüzde 50-70’e varan bir kısmında ateş basmaları görülmektedir. Bu hafif belirtilerden başlayıp, çok daha ciddi boyutlara kadar ulaşabilmektedir. Özellikle gebeliği stresli geçen anne adaylarında stres hormonlarının katkısıyla çok daha sık yaşanmaktadır. Böyle durumlarda doktorun gözetiminde antidepresan kullanımı önem taşımaktadır.
Fizyolojik ve psikolojik değişimlerin yaşandığı bu dönemde, ansızın ortaya çıkan yoğun kaygı, bunaltı, korku ve sıkıntı panik atak nöbetlerine neden olabilmektedir. Panik atak, ruhsal kaynaklı olan ve kendini güçlü bedensel belirtilerle gösterebilen bir hastalıktır. Genellikle yüz, boyun ve göğüsten başlayarak, saniyeler kadar süren ataklar şeklinde seyretmektedir.
Bu sıcak basmaları saniyelerden başlayıp bazı vakalarda dakikaları hatta 1 saati bulabilmektedir. Bu belirtilere özellikle ilk 3 aydan sonra ve son 3 ayda daha sık rastlanmaktadır.
Ateş basmalarından korunmak için öncelikle çok kalın giyinmekten kaçınılmalı ve çok sıcak ortamlarda bulunulmamalıdır. Hamilelikte beslenme de çok önemlidir: acı ve baharatlı  yiyecekler türketilmemeli ve çay ve kahveden uzak durulmalıdır. Anne adayları yanlarında daima su bulundurmalı ve bol bol sıvı tüketmelidir.  Stresten uzak durulmalı ve sakin bir gebelik geçirilmeye özen gösterilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu