Hamilelikte Astım

Astım, solunum yollarının süregelen bir iltihap sonucu aşırı derecede duyarlı olmasına ve bazı etkenlerle zaman zaman daralmasına neden olan bir solunum yolu hastalığıdır. Araştırmalara göre gebelik döneminde en sık karşılaşılan akciğer hastalığının astım ve alerjik sorunlar olduğu belirtiliyor. Gebelerin ortalama %4’ü hamilelikte astım sorunu yaşamaktadır. Astım çok şiddetli olmadığı sürece astımlı kadınlar da diğer kadınlar gibi hamilelik döneminde herhangi bir riskle karşılaşmamaktadır. hamilelerin yaklaşık üçte birinde astım ve alerjiyle ilgili problemler artış gösteriyor, üçte birinde problemler değişmiyor, üçte birinde de astımın iyileştiği gözlemleniyor.
Kontrol altına alınmayan astım hamilelik döneminde çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Astımlı gebeliklerde anne adayında kusma, bulantı, erken doğum, düşük kilolu veya daha küçük bebekler,  yüksek tansiyon ve kanama diğer normal gebeliklere göre daha sık karşılaşılan durumlar olabilmektedir.
Hamileyken, oksijen tüketiminiz yaklaşık % 25 artar. Bu yüzden astım tedavisi hamilelikte çok önemlidir ki bebek büyümek ve gelişmek için yeterli oksijeni alabilsin. Astım ve alerjik problemlerin olduğu anne adayında hamilelik öncesinde gerekli alerji testlerinin yapılması şarttır. Bunun sonucunda hastanın duyarlı olduğu alerjenler gittikçe artan dozlarda enjekte edilerek alerjenlere karşı duyarsızlaşması sağlanır. Buna immunoterapi denir. Böylece hamilelik sırasında karşılaşılabilecek akut astım krizlerine karşı önlem alınabilir. Akut astım ilerleyen nefes darlığı, öksürük, hırıltı veya göğüste baskı olarak kendini gösterebilir. Bunun hamilelik öncesinde yapılması fetale zarar verilmemesi için önemlidir. Astım hastalarının gebelik ve astım konusunda kadın doğum uzmanıyla beraber göğüs hastalıkları uzmanıyla da iletişim içinde olması çok önemlidir. Hasta hamile kaldığında astım ilaçlarını doktora danışmadan bırakmamalı ya da dozunu arttırıp azaltmamalıdır. Astım ilaçlarının çoğu hamilelikte kullanmak için güvenlidir ve kontrol altına alınmayan astımın bebeğe vereceği zarar, ilaçların bebeğe vereceği zarardan kat kat daha fazladır.
Gebelikte astımlı anne adaylarının tozlar ve polenler konusunda dikkatli olması ve bunlardan uzak durması gerekir. Ayrıca evcil hayvanlara karşı dikkatli olunması da şarttır. Astım hastası bir adayın gebelik döneminde kesinlikle sigara içmemesi ve sigara içilen ortamlarda bulunmaması gerekir. Yoksa çok ciddi komplikasyonlarla karşılaşılabilir.
Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.