Hamilelikle önemli sağlık kontrolleri

Düşük ve yüksek riskli olmak üzere ikiye ayrılan hamilelik sürecinde özellikle 11. ve 35. haftalar arasındaki dönemde bazı testlere ihtiyaç duyuluyor. Konuyla ilgili bilgi aldığımız Emsey Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  Op. Dr. Pınar Gökova Azman; ‘’Gebelik yüksek risk taşımasa da, rutin kontroller bebeğin sağlıklı gelişimi ve annenin sağlığı açısından çok önemli’’ diyor.
Hamileliğin başlangıcında 
Tam Kan Sayımı (Hemogram): Gebeliğin başlangıcında olası kansızlık (anemi) durumunun tespiti için yapılıyor.
Anne ile baba kan grubu: Kan uyuşmazlığı olup olmadığının tespiti için, anne ile babanın kan grubuna bakılıyor. Eğer anne Rh (-) baba Rh (+) kan grubuna sahip ise kan uyuşmazlığı anlamına geliyor ve Indirekt Coombs (Kan Uyuşmazlığı Testi) adı verilen test uygulanıyor. Annede bu duruma karşı önceden antikor gelişip gelişmediğine bakılması gerekiyor.
Tam Kan Tahlili: Eğer enfeksiyona yönelik bulgular varsa, idrar kültürü istenmesi mümkün.
TSH: Annenin tiroid fonksiyonları değerlendiriliyor. Düşük veya yüksek çıkarsa, anne dahiliye uzmanına yönlendiriliyor.
Hepatit B ve Hepatit C: Eğer annede Hepatit taşıyıcılığı veya enfeksiyonu varsa, tedbir almak ve tedavi etmek için anti HCV ve HBSAG’ya bakılması çok önemli.
Toxoplazma Ig G – Ig M: Az pişmiş veya çiğ olarak et tüketilmesi, kedi dışkısı bulaşmış bir eşyanın ellenmesi gibi nedenlerle oluşan enfeksiyonun gebelikte geçirilmesi, bebek üzerinde ciddi problemlere neden olabileceğinden bu enfeksiyonun daha önce geçirilip geçirilmediğine, aktif bir enfeksiyonun olup olmadığı saptanıyor.
Rubella IgG ve IGM: Gebelikte geçirilen kızamıkçık enfeksiyonu, bebekte anomalilere yol açarak, düşüklere veya ölümlere neden olabileceğinden, bu tetkikler mutlaka yapılmalı.
CMV IgG ve IGM: Basit bir soğuk algınlığı şeklinde geçirilen ve sık görülen bir enfeksiyon olmasına rağmen, gebelikte sakıncalı olduğu için bakılmalı.
VDRL: Sifiliz (Frengi) için tarama testi yapılmalı.
11 – 14. haftalar arası 
Down sendromu riski, fetusta olabilecek ve diğer kromozomal anormalliklerin riskini tespit etmede, bu haftada oldukça önemli.
NT ( Ense Kalınlığı Ölçümü) ve İkili Test: Ense kalınlığı ölçümü, ikili test için gerekli bir USG bulgusudur. Aynı zamanda, doğumsal kalp hastalıklarında da uyarıcı.
İkili Test: Trizomiler için risk belirleme testi. Kesin tanı koyulamaz ancak riski yüksek olanlarda, amniyosentez adı verilen anne karnından su alınması işlemi öneriliyor.
16 – 20. haftalar arası
Anne adayları bebeğin hareketlerini hissetmeye başlarken, bebeğin kilo alımındaki artış da dikkat çekicidir. Yine bu dönemde bebeğin kaşları çıkmaya başlıyor, beş duyusu da adım adım gelişimini sürdürüyor ve beyin gelişiminde yeni bir evreye giriliyor.  16-20. hafta arası dönemde, anne adayına üçlü test uygulanıyor.
21 – 22. haftalar arası
Bebekte en dikkat çekici gelişme, kalp kasının ve anne karnındaki hareketlerinin güçlenmesi. Bebeğin göz kapakları oluşmuştur ve göz kapaklarını,  el ve ayaklarını hareket ettirmeye başlıyor.  Bu dönemde anne adayına 2. Düzey Tarama Ultrasonu uygulanıyor. Daha çok riskli gebeliklerde yapılan bir test olmakla birlikte, imkan dahilinde tüm gebeliklerde yapılmalı.
24 – 28. haftalar arası
Bebeğin kilo artışı devam ederken, bağışıklık sisteminin temeli olan akyuvarlar da oluşmaya başlıyor. İç kulak tamamen geliştiğinden duyma yeteneği ivme kazanıyor.  26. haftada bebeğin retina tabakası gelişiyor, göz rengi oluşmaya başlıyor, cildi kalınlaşıyor. 27. haftada beyin gelişimi hızla devam ederken, ağlayabiliyor, parmak emme hareketi görülebiliyor. 28. haftaya gelindiğinde kaslarının gelişimini tamamlamış olması dikkat çekici. Bebeğin saçları uzamaya başlıyor ve vücudu yağ depolamayı sürdürüyor. 24 ve 28. haftalar arasında anneye Gestasyonel DM Taraması yapılması gerekli. Bu taramada öncelikle, 50 gr şeker yükleme yapılıyor. Eğer yüksek gelirse, 100 gr şeker yükleme testiyle tanı konuyor.
35. haftadan sonra
Gebelikte 35. haftada bebeğin kilo artışı öne çıkıyor, bebek doğum kanalına inmeye başlıyor. Bebeğin böbrekleri tamamen oluşmuştur ve sinir sistemi olgunlaşmaya devam ediyor. Bu dönemde anne adayının şikayetlerine göre idrar tahlili, idrar kültürü yapılması münkün. Son haftalarda, NST adı verilen testle, bebeğin iyilik hali değerlendiriliyor. Amiyon sıvı miktarının belirlenmesi ve normal doğuma uygunluk açısından, pelvik muayene yapılıyor.Yüksek riskli olarak değerlendirilen ileri anne yaşı, preeklemsi öyküsü, o anki gebelikle tansiyon yüksekliği, Gestasyonel DM öyküsü ve tekrarlayan düşüklere sahip anne adaylarında  takip ve USG sıklıkları artabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı