Hamilelik ve Depresyon

Son dönemlerde yaygın görülen bir ruhsal rahatsızlık hâline gelen depresyon dünyada en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Kişinin duygu, düşünce ve davranışlarına etki ettiği gibi beden sağlığını da etki eder. Depresyonda olan bireye, her zaman yaptığı rutin şeyler bile yorgunluk veren şeylere dönüşür. Depresyonun kesin tedavisi mümkündür. Bazen herkes kendini bitkin, kötü, yalnız vb. hisseder. Bu durumun tıbbi manâda depresyon olabilmesi için kendini bir dönemliğine, geçici olarak kötü hissetmekten çok daha farklı bir şey olması gerekir. Kişinin işlevselliğine büyük ölçüde zarar verir.

Depresyonun gelişiminde genetik yatkınlığın yanı sıra, beyin ve vücuttaki işlev değişimlerinin birbirleriyle olan karışık etkileşiminin rol oynadığı tahmin edilmektedir. Depresyon kendi başına ortaya çıkabileceği gibi başka bir hastalığın sonucu olarak da görülebilir. Bu nedenle gebelik öncesi, gebelik esnasında ve sonrasında da depresyon görülme sıklığı çok fazla olabilmektedir. Geçmiş senelerde hamilelik ‘‘psikiyatrik hastalıklar için koruyucu bir süreç’’ olarak görülürken, günümüzde bu görüş onaylanmamaktadır. Çünkü kadınlar gebeliği kendini gerçekleştirme ve mutluluk kaynağı olarak algıladığı gibi; stres, kaygı, üzerinde ciddi bir yüklenme gibi olumsuz ruhsal duygulanımların da oluşabileceği bir süreç olarak da görebilmektedir. Çoğu kadın gebeliği sırasında sağlıklı ve pozitif bir tutum içerisinde olur. Birtakım hormonların salgılanmasındaki artış olumlu bir ruh hâline zemin hazırlıyor gibidir. Bununla birlikte kadınların ortalama olarak %10’u hamilelik esnasında depresyon yaşar.

 

Hamilelik psikolojisi ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelik-psikolojisi/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.