Hamilelik testleri hakkında her şey

Hamilelikte uygulanan testler
Hamile kaldığınızın müjdesini bir test veriyor. Ve ardından 9 ay boyunca sizin ve bebeğinizin sağlığı için doktorunuz farklı farklı testler yaptırıyor. Bu testler niçin yaptırılıyor? Anne ve bebek sağlığı açısından ne yararlar sağlıyor? Bu soruların yanıtlarını Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Taşdemir’den aldık.

bebek.com: Hamileliğin anlaşılması için uygulanan testler hangileridir?
Dr. Murat Taşdemir Hamilelik testleri beklenen adet tarihinde gecikme olduğunda yaptırılabilir. Bu testlerden en hassas ve sonucu en güvenilir olan kanda hamilelik hormonu B-HCG’e bakılmasıdır. Çoğunlukla adet günü veya bir – iki gün geçtiğinde sonuç verir. Günümüzde kullanılan idrar testleri ise oldukça hassastır. Fakat çoğunluğu Kan B-HCG seviyesi 25mIU/ml’in üzerine çıktığında sonucu gösterebilir. Genelde beklenen adet gününü 3 – 4 gün geçtikten sonra bakılması daha uygundur. Ultrason ile gebeliğin teşhis edilmesi en kesin sonuçtur. Fakat ultrason ile gebelik kesesi yaklaşık olarak beklenen adetin 1 hafta kadar geçmesinden sonra görülebilir.

bebek.com: Bir kadının hamile olduğunun teşhis edilmesinin ardından kendisine uygulanması gereken testler var mıdır?
Dr. Murat Taşdemir Gebeliğin teşhis edilmesi ile birlikte anne adayında tam kan sayımı, kan grubu, TORCH testi (Toxoplazma, Rubella, CMV ve Herpes virüsü), B ve C tipi sarılık, AİDS testleri ve tam idrar tahlili yapılmalı ve smear alınmalı. İleriki aylarda gerekli görüldüğünde genetik testler, üçlü test, şeker yükleme testi, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını ilgilendiren testler yapılabilir.

bebek.com: AFP nedir? Neden uygulanır?
Dr. Murat Taşdemir Alfa Feto Protein hamile kadının kanında bebekte bazı anomaliler olduğunda yükselir. Üçlü testin bir komponenti olan bu test sonucunda eğer AFP yüksek bulunursa bebekte özellikle merkezi sinir sistemini ilgilendiren anomalilerden şüphelenilir.

bebek.com: Amniosentez testinin uygulanma nedenleri nedir?
Dr. Murat Taşdemir Amniosentez bebeğin içerisinde bulunduğu amnion sıvısından alınana bir miktar sıvı ile yapılan bir genetik testtir. Bu testte bebeğe ait kromozon anomalileri kesin olarak saptanır. Tercihen gebeliğin 16 – 18 inci haftalarında yapılır. Anne yaşı 35’in üzerinde olduğunda, yakın akrabalarda kalıtsal genetik hastalıkların olduğu, anne adayının daha önce genetik sorunlu bir bebek dünyaya getirmiş olduğunda gerek duyulur.

bebek.com: Her anne adayının AIDS ve hepatit testleri uygulaması gerekir mi?
Dr. Murat Taşdemir AİDS ve hepatit testlerini her anne adayının yaptırması gerekir. Bu hastalıklar cinsel yolla bulaşmanın yanı sıra, kan ve kan ürünleri yoluyla veya tükrük gibi vücut sıvılarının açık yaralara teması ilede bulaşabilen hastalıklardır. Bebeğin ve annenin sağlığını direk olarak olumsuz yönde etkilerler.

bebek.com: Hamileliğin son 3 aylık döneminde anne adayına uygulanması gereken testler var mıdır?
Dr. Murat Taşdemir Son üç aylık dönemde gerekli görülürse Non Stres Test ve bebek akciğer olgunluğunu belirleyen testler yapılabilir.

bebek.com: Üç tarama testi nedir?
Dr. Murat Taşdemir Üçlü tarama testi, anne adayının kanında B-HCG, AFP ve Estriol değerlerine bakarak ve anneye ait bazı özellikleri de göz önünde bulundurarak Down Sendrom (Mongol bebek) ve Nöral Tüb (Merkezi sinir sistemi) defecti riskleri saptanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı