Hamilelik sonrası testler

Doktor konrolleri, bebek anne karnına düştüğü andan itibaren başlar. Hamilelik süresince yapılan bu kontrol ve testler, bebekte var olan veya olacak anormallikleri tanımayı sağlar.

Ultrasonografi, kromozom ve organsal anomalleri ve bir takım fonksiyonel problemleri önceden gün ışığına çıkarabiliyor. Bu yöntemin sonucuna gçre, gerektiği taktirde gebelik sonlanabiliyor.

Yeni Doğan Tarama Testleri

Bir kısım hastalıkları önceden saptamak için yeni doğan testleri yapılmaktadır.Dünyadaki en yaygın hastalık olarak taranan iki hastalık vardır; hipotiroid ve fenilketonüri. Bu hastalıklar erken teşhis ile oluşturacakları olumsuz sonuçlar engellenebiliyor. Erken teşhis yapılmadığı taktirde beyine zarar verme durumu söz konusudur. Doğumsal hipotiroidde oral yola başlanan ilaçlarla, fenilketonürde ise,diğer besinlerin kesilip, fenilanin içermeyen besinler tüketilmesi sayesinde beyin hasarlarınn önüne geçilir ve anne karnındaki bebek de normal bir yaşam sürmeye devam eder.

Ülkemizde de bu testleri uygulayan merkezler vardır.Bu testler, doğumdan sonra 3-4 gün içinde, topuktan alınan kan örneğinin özel bir kurutma kağıdına emdirilip ana merkeze gönderilmesiyle yapılıyor.

Bu kan örneği, 3-4 günden önce yapılmamalıdır. 3-4 günden önce yapıldığı taktide hatalar ortaya çıkabilir, test yanıltıcı sonuçlar verebilir. Bunun dışında; eğer test yapılacaksa 7 günün üzerine çıkılmamalıdır. Aksi taktirde yeniden hata çıkma olasılığı yüksektir. Eğer bebek, doğduğu hastaneden alınıp, başka bir yere sevk ediliyorsa, kan örneğinin alınıp alınmadığı karşı tarafa mutlaka bildirilmelidir.

Yapılan bu testler, halk arasında zeka testi olarak düşünüldüğü için, çoğu aile bu teste pek sıcak bakmıyor. Fakat ailelerin bilmediği şey, bu testin bir zeka testi olmadığıdır. Bu test sadece, ileride zeka geriliği dahil bir çok soruna neden olabilecek hastalıkların erken tanınması ve buna göre önlem alınmasını sağlar. Bu önemli iki hastalık, ortaya çıktığı ilk haftalarda teşhis edilirse, kesinlikle önlenebilir.

Fakat, yukarıda bahsedilen her iki hastalığın da, doğum öncesi yapılan testler ile tespit edilmesi mümkün değildir. Erken teşhis yapılmadığı taktir de bu iki hastalık da beyin hasarına yol açar. Beyin hasarı oluştuktan sonra da, malesef bu hastalığın geri dönüşü de olmaz.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.