Hamilelik sonrası psikoloji

Doğumun ardından anne, adeta bir rüyanın içind gibidir. Fakat eve yeni bir bireyin katılmasıyla birlikte, kadınların bir kısmında zihinsel ve duygusal değişikliklere neden olmaktadır.

Melankoli

Doğum yapan kadınların ortalama yüzde 85’inde melankolik durumlar ortaya çıkmaktadır. Fakat bu durum, doğumun bir parçası olarak kabul edilmektedir. Doğumun ilk haftası ortaya çıkıp, annede uyku problemi, ağlama krizleri, halsizlik, şaşkınlık gibi problemler yaşamasına neden olabilmektedir. Bu şikayetler çoğunlukla birkaç hafta içinde ortadan kaybolur. Bu geçiş döneminde tüm ailenin anlayışlu olması gerekmektedir. Bu durum iki haftayı geçiyorsa, anneye profesyonel yardım gerekebilir.

Depresyon

Doğum sonrası depresyon, doğumun ardından 4 hafta sonra yaşanmaya başlanabilir. Depresyon, melankol,den biraz daha ciddi bir durumdur ve bu durum bazı kadınlarda 6 hafta kadar sürebilmektedir.

Depresyon nedeni olarak, ani gelişen hormonal değişimler gösterilmektedir. Bu durumun diğer nedeni de psikolojik streslerdir. Annenin bir anda aldığı aşırı sorumluluk duygusu da depresyonun altında yatan nedenlerden biridir.

Hafif depresyonlarda, halsizlik unutkanlık ve enteresan korkular görülmektedir. Orta halli depreyonlarda, panik atak, ağlama ve sinir krizleri, bebeğine karşı ilgisizlik gibi ciddi durumlar görülür.

Doğum Sonrası Depresyonu İçin Öneriler

– Uyku düzeninize dikkat edin ve gün içinde kendinizi çok yormayın.

– Bebeğinizi uyuttuktan sonra, siz de uyumaya çalışın.

– Bebeğinizin bakımı konusunda çevrenizdekilerden yardım alın.

– Gebelik sürecinde ve emzirme döneminde beslenmenize dikkat edin.

– Kendinizi çaresiz ve güçsüz hissediyorsanız bir psikolog yardımı alın.

Psikoz

Psikoz, doğum sonrasında yaşanan en sıkıntılı psikolojik hastalıktır.

Psikoz; düşünce bozukluğu ya da gerçekle gerçek hayatla ilişkinin kaybedilmesi olarak tanımlansa da ciddi duygulanım bozuklukları da bu şekilde sınıflandırılabilir.

Halüsinasyonlar ya da hezeyanlar görülebilir. Önceden kestirilemeyen duygu dalgalanmaları görülür. Genelde doğumdan sonra 2 gün-3 hafta arasında belirtiler ortaya çıkar. Hezeyanlar daha çok bebek üzerine odaklanır. Bazı durumlarda anne bebeğe karşı aşırı koruyucu obsesyonlar geliştirebilmektedir.Hatta bazı annelerde, intihar düşünce ve girişimleri bile yaşanabilir. Postpartum psikoz, acil ve profesyonel destek gerektiren ciddi bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla hastaneye yatırılarak tedavi gerekir. Uygun tedavi ile % 95 oranla hastalar 2-3 ay içinde iyileşir.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.