Doğum Sonrası

Hamilelik sonrası estetik kaygılara son

Günümüz kadınları çok şanslı! Doğum sonrası oluşan kilolar, göğüslerdeki değişiklikler dert değil! Acıbadem Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Atilla Arıncı “Hamilelikte ve sonrasında yaşanan sorunların bazıları için lazer ve liposuction gibi son yıllarda gelişen teknolojinin bize sunduğu yöntemlerden yararlanmak gerekebiliyor.”diyor.

bebek.com: – Hamilelik sonrası göğüslerdeki değişiklikler emzirmeden mi kaynaklanıyor?
Prof. Dr. Atilla Arıncı Kadınlar, bebeklerini emzirmek istese de göğüslerine vereceği zararlardan da ürkerler. Oysa yaygın inanışın aksine göğüslerdeki doğumla ilgili değişikliklerin büyük çoğunluğu emzirmeden bağımsız olarak hamilelik esnasında gelişir. Doğum sonrası, emzirme olsun yada olmasın, süt verme döneminin bitiminde meme bezleri eski haline dönecek şekilde gerilir. Bu durum göğüslerde küçülmeye ve meme derisinde sarkmaya neden olur.

bebek.com: – Bu değişiklikleri gidermek mümkün mü?
Prof. Dr. Atilla Arıncı Bu değişikliklerin, çeşitli plastik cerrahi teknikleri ile giderilmesi mümkündür. Gebelik ve süt verme döneminde meme bezlerinde meydana gelen hormonal değişikliklerin etkisi en az 1 yıl kadar sürer. Dolayısıyla süt verme döneminin bitimini takiben memelerin son şeklini alması için de belli bir süre beklemek gerekir. Bu dönemin sonlanmasını takiben cerrahi girişim uygun bir yaklaşım olur.

bebek.com: – En sık hangi sorunlar görülür? Çözümleri nelerdir?
Prof. Dr. Atilla Arıncı Doğum sonrasında kadınların en sık karşılaştıkları sorunlar göğüslerde küçülme ya da büyüme ve sarkmalardır. Göğüslerde küçülme doğum sonrası meme hacmindeki kaybın yerine konması, protez yerleştirilmesi ameliyatı ile gerçekleştiriliyor. Kısa süreli sayılabilecek bu operasyonu takiben günlük hayata çabuk ve zahmetsiz bir şekilde dönmek mümkün. Hamilelik sırasında göğüslerdeki doğal hacim artışı bazı kadınlarda doğum sonrasında kalıcı olabiliyor. Böyle bir değişiklikten rahatsız olunduğu takdirde, göğüs küçültme ameliyatı öneriliyor. Meme dikleştirme ameliyatına benzeyen bu işlemde tek fark, deri fazlalığının yanı sıra, büyüyen meme dokusunun da bir miktar çıkartılarak göğse daha küçük hacimli bir şekil verilmesi. Böylece göğse doğum öncesindeki genç , diri ve dolgun görünümü kazandırılıyor. Mastopeksi (meme dikleştirme) ameliyatı ile sarkan deri fazlalıkları giderilip, göğüs daha dik bir konuma getirilirken aynı seansta uygulanacak bir protezle de arzu edilen hacim sağlanıyor.

bebek.com: – Hamilelikte alınan kiloları geri vermek mümkün mü?
Prof. Dr. Atilla Arıncı Hamilelik ve doğumla birlikte karın çevresinde önemli birkaç değişiklik olur. Öncelikle gebelik sırasında rahimin büyümesi ile gelişen deri dokusundaki artış, doğum sonrasında istenildiği oranda geriye dönememekte ve böylece bu bölgede sarkıkılıklar oluşabilmektedir. Sadece deride değil, hamilelikte bu bölgeye olan yağ depolanması ile deri altı yağ dokusunda da bir artış olmakta ve bu da karşımıza doğum sonrası diyet ve egzersizle giderilemeyen deformiteler olarak çıkmaktadır. Bunun yanı sıra karın duvarı kasları da hamilelikte zayıflamakta, hatta yatkın kişilerde karın duvarında fıtıklaşmaya varan zayıflıklar gelişebilmektedir. Tüm bunların tek bir plastik cerrahi ameliyatı ile giderilmesi mümkündür. Karın germe (abdominoplasti) dediğimiz bu ameliyatta, bikini veya iç çamaşır çizgisi içerisinde kalacak bir iz yaratacak şekilde yapılan bir işlemle, hem bollaşan deri fazlalığı atılmakta, hem de karın duvarı sıkılaştırılarak cilt altında şişkinliğe yol açan yağ dokusu çıkartılmaktadır.

bebek.com: – Bölgesel olarak oluşan fazlalıklar için önerebileceğiniz bir yöntem var mı?
Prof. Dr. Atilla Arıncı Hamilelikle birlikte özellikle kalçalarda, dizüstü ve bacak içlerinde, bel çevresinde ve kollarda lokalize yağ depolanmaları sıkça görülmektedir. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde güvenli ve oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkan “liposuction” ile özellikle bu tür bölgesel deformitelerin giderilmesi mümkün. 1 cm’den daha küçük kesilerle izsiz olarak gerçekleştirilebilen bu ameliyatla yağ depoları kalıcı olarak yok edilebiliyor.

bebek.com: – Doğum sonrası çatlaklar da giderilebilir mi?
Prof. Dr. Atilla Arıncı Hamilelik sırasında cildin dermis tabakasının, bölgenin genişleme hızına yetişememesi sonucu oluşan çatlaklar doğumla gelen kalıcı değişiklikler arasında yer alır. İlk altı ay – bir sene süresince kırmızı- mor arası bir renkte olan bu çizgilerin renkleri ilerleyen dönemlerde solabilir. Bu kalıcı izlerin giderilmesinde karın germe ameliyatı en kesin çözümü sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu