Hamilelik Sonrası Adet Görülür mü?

Gebelik süresince, emzirme döneminde ve menopoz döneminde adet kanaması yaşanmaz. Sebebi ise yumurtlama olmadığı içindir.

Doğum sonrasında adet döneminin başlama zamanı, annenin bebeğini emzirip emzirmemesine bağlı olarak değişir. Doğum yapmış ve emziren anneler daha geç regl olurlar, emzirmeyen anneler ise daha kısa sürede regl olabilir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum, doğum yaptıktan sonraki kanama ile adet kanaması karıştırılmamalıdır. “Loşia” adı verilen bu kanama, normal adet kanamasından biraz daha fazla olur ve 6 hafta boyunca devam edebilir. Lohusalık 6 hafta süren bir dönemdir ve ilk günlerinde kırmızı renkte olan bu akıntı sonradan pembeye, kahverengiye, sarıya ve son olarakta beyaz renktedir. Doğum sonrasında gelen kanama dönemi bittikten sonra anne, bebeğini hala emziriyorsa, adet kanamasını daha geç yaşayabilir. Ne zaman görülür?

Doğum yapmış olan annenin regl dönemi, genellikle doğum yaptıktan sonra 8-16 haftalar arasında görülür. Bebek sadece anne sütü ile besleniyorsa, adet ilk 6 ayda adetlerin başlaması, başlasa bile düzenli olması beklenmez. Bu durum anne için fizyolojik olarak gayet normal bir durumdur. Hiç emzirmeyen annelerde de 4-8 hafta arasında başlar.

Yeni annenin lohusalık döneminde dinlenmesi ve bebeğiyle ilgilenmesi gerekir. Lohusalık dönemi bittikten sonrada, düzenli adetlerin görülmemesi, adet düzensizliği anlamına gelir. Adetin gecikmesi ve düzensizliği; annenin bebeğini emzirmesine, emzirme sıklığına ve emzirme süresi gibi etkenlerde değişkenlik gösterir.

9 ay boyunca karnında bebeğini sağlıklı bir şekilde taşımış ve sağlıklı bir doğum yapan annenin, doğum sonrasında yani lohusalık döneminde de doktoruna başvurup, gebelik sonrası sağlık kontrollerini ve jinekolojik muayenesini olması, smear aldırması, korunma yöntemleri hakkında bilgi edinmesi, en doğru adım olacaktır.

Sonrasında da herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için yıl içinde bir kez daha jinekolojik muayene, mutlaka tekrarlanmalıdır. Ancak bu sürede, anne bebeğini emzirmiyorsa ve hala adet düzensizliği yaşanıyorsa, emzirme döneminde şiddetli kanamalar yaşıyorsa, mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

 

Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.