Hamilelik öncesi progestron

Progestron Nedir?

Kadınlarda salgılanan LH hormonunun denetimiyle, yumurtalıklardan salgılanan insan ve diğer canlılarda adet döngüsü ve gebelikte önemli rolü olan bir hormon türüdür.

Bu hormon, her ay düzenli bir şekilde, rahmi gebelik için hazırlar. Ayın ikinci kısmından itibaren bu hormonun miktarı bir kaç gün içerisinde artış gösterir. Adet kanaması başladığında da düşüş gösterir.

Düzenli olarak kullanılan doğum kontrol ilaçları bu hormonun sentetik formlarıdır. Bu hormon aynı zamanda, yumurtalıkların salgıladığı cinsiyet hormonudur.

Bu hormon, etkenlerini en çok kadınların cinsel organlarında gösterir. Östorejenin fonksiyonlarını bastırır ve onunla beraber bazı değişikliklere neden olur. Mesela, döl yatağını uterus kas dokusunun uyarılarını en aza indirip kasılmasını zorlaştırır. Sonuç olarak, bu salgının artmasına destek olur. Döl yatağının ağzında bulanan bezlerin salgıları birleşir ve bu şekilde özellikleri değişir. Bu değişim, döllenen yumurtanın daha rahat bir ortama yerleşmesini sağlar. Bu şekilde de hamilelik başlar ve başlayan hamileliğin devam etmesine yardımcı olmuş olur.

Gebelikten önce yapılan Progestron testi, bu hormonun değerlerini tespit etmek için kan tahlili ile uygulanan bir testtir. Yapılan bu testin sonucu 10ng/mg veya üstündeyse, yumurtlamanın varlığı tespit edilmiş olur. Bununla birlikte, kısırlığın nedenlerini ve luteal faz defekti sorunlarının teşhisi durumunda da bu test tercih edilir.

Bu hormon testi sayesinde yumurtlamanın olup olamayacağı tespit edilir. Test ile kandaki hormon değerleri ölçülür ve izlenir. Hamilelik döneminde, progesteron hormon değerlerinin 3.34-25.56 değerleri arasında çıkması beklenir.

Gebelikte, kandaki progesteron hormonu seviyesi hızlı bir yükselişe geçer. Daha çok hamileliğin onuncu haftasından itibaren bu yükselişte artış görülür. Bu artış gebeliğin 38. haftasına kadar devam edebilir.

Kadınların menepoz döneminde yumurtlama meydana gelmediği için, progesteron değerleri düşük çıkar. Bu durum gayet normaldir. Bunun dışında da, ergenlikten önceki dönemde de bu hormonun değerleri düşüktür.

Progesteron Hangi Durumda Kullanılmaz?

Gebeler ya da emziren kadınlar

Meme kanseri tanısı konanlar

Antidepresan kullananlar

Karaciğer rahatsızlığı olanlar

Damar hastalığı olanlar

Adet dönemiyle alakalı vajinal bir kanama varsa, bu hormon kullanılmamalıdır.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.