Hamilelik güzelleştiriyor!

Hamileyken sadece görünüşünüz değil cildiniz de değişime uğrar, ama cildinizin güzelliğini korumak isizn elinizde. Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişime paralel olarak ciltte de belli değişimler görülür. Bu değişim kimi hamilelerde olumlu etkiler bırakırken, kimi hamilelerde cildi olumsuz yönde etkileyebilir. 
 
Ciltteki değişiklikler 
Herkes hamilelik dönemini farklı geçirir. Bu dönemde ciltte en sık rastlanan değişimler hormanal değişime bağlı olarak ortaya çıkan “melasma” adı verilen pigmentasyon düzensizlikleri; kızarıklık şeklide ortaya çıkan, genişlemiş kan damarları ve bebek büyüdükçe karındaki derinin gerilmesinden kaynaklanan kaşıntıdır. Ayrıca cilt üzerindeki lekeler ve benler de hamilelik döneminde daha belirgin bir hal alabilir.
 
Melasma 
Melasma oluşumunu azaltmanın en iyi yolu, yaz-kış güneş koruyucu içeren ürünler kullanmaktır. Ayrıca günlük ve haftalık C vitamini uygulamaları da yardımcı olur. Eğer oluşmuş lekeler varsa, doğumdan sonra daha yoğun bir biçimde leke tedavisine ağırlık verilebilir. Bu dönemde özellikle soyucu etkili ürünler kullanarak cildin kendini yenileme süreci hızlandırılabilir.
 
Cilt yağlanması ve akne problemi 
Cilt bu dönemde normalden daha yağlı veya daha kuru bir hal alabilir. Cilt değişince ihtiyaçları da farklılaşacağı için, cilt bakımını bu doğrultuda değiştirmek gerekir. Yağlı ciltler için kil bazlı maske, fazla yağ salgılanmasını düzenleyecek temizleyiciler ve yağsız nemlendiriciler kullanılabilir.
 
Çatlaklar 
Hamile kadınlardaki çatlak problemi, yüzde 50 ile 90 dolaylarında değişen yüksek bir orana sahip. Çatlak probleminden korunmak ve hasara karşı bir kalkan oluşturması için cilt katmanlarınızı güçlendirmeniz gerekiyor. 
 
Ürün seçiminde dikkate almamız gereken kriterler
Bu konuda doktorunuzun önerilerini dinlemelisiniz. Ürünlerin bir çoğu talimatlara uygun alındığı zamanlarda güvenle kullanılabilir. Ancak bu süre boyunca her zaman doktorunuzun talimatlarını takip etmeniz en iyisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı