Hamilelik Döneminin Zor Yanları

Yaklaşık dokuz ay süren hamilelik dönemi, birçok zorluğu da beraberinde getirir. Bu dönemde anne adaylarının duygusal karmaşaları ve hassasiyetleri artar, bazı hususlarda gereğinden fazla tepki verebilirler. Ancak bu duygu değişimleri normal karşılanmalıdır. Çünkü dokuz ay boyunca karnında bir canlı taşımak hiç de kolay bir şey değildir. Bunun üstüne bir de hamilelik dönemi süresince katlanılan ağrıları, deri üzerinde oluşan çatlakları ve alınan kiloları düşündüğümüzde durum daha anlaşılır hâl almaktadır. Bu nedenle hamilelik dönemi boyunca anne adaylarına destek olunmalıdır. Hamileliğe bağlı insülin direncinin görülmesiyle kan şekeri seviyelerinde düzensizlikler ortaya çıkabilir.. 24 ila 26. haftalar arası yapılan şeker yükleme testleriyle ve diyet yardımıyla kontrol altına alınabilir.

Hamilelik döneminin bir diğer zor yanları

Hamilelik dönemi boyunca alınması (tekiz gebelikler için) tavsiye edilen ideal 10-12 kilonun aşılması sonucu eklem ağrıları, vücutta şekil bozuklukları, aşırı tuz alımına bağlı tansiyon değişimleri gözlemlenebilir. Öte yandan, aşırı kilo alımı ile beraber karın çatlakları ve cilt değişiklikleri de anne adayı için can sıkıcı ve rahatsızlık verici olabilir.

Aile bireylerinin sayısının artacak olması, anne ve baba adaylarının sorumluluklarının artacağı anlamına gelmektedir. Bu da anne ve baba adaylarının strese girmelerine ve kaygı düzeylerinin yükselmesine neden olmaktadır. Artık hayat, onlar için eskisine oranla çok daha zordur. Çünkü çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak için daha fazla çalışacaklar ve fedakârlık yapacaklardır. Fakat bu zorluklar, hamileliğin bir an önce bitmesi gereken bir dönem olarak algılanmasına neden olmamalıdır. Çünkü hamilelik, sayılan tüm bu zorluklar karşısında, dünyaya yeni bir birey getirecek olmanın verdiği heyecan ve mutluluk içinde, bir daha geri gelmeyecek olan ‘’geçici’’ bir dönemdir. Bu yüzden anne ve baba adayları, bu dönemin keyfini çıkarmaya bakmalıdırlar.. Çocuklarının doğumunu, emeklemeye başladığını, konuştuğunu, yürüdüğünü, koştuğunu, okula başladığını ve büyüdüğünü hayal ederek; bu sürenin kurdukları hayallere ulaşmak için geçirilen bir süre olduğunu daima zihinlerinin bir köşesinde bulundurmalıdırlar. Çocuklarıyla beraber, bir aile olarak geçirecekleri güzel günleri düşlemeli ve tecrübe ettikleri zorlukları o güzel günlere uzanan bir yol olarak görmelidirler.

 

Hamilelik ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelik/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.