Hamilelik döneminde yaşanan sağlık problemleri

Anne adayı olmanın birçok güzel yanı var. Elbette bu olumlu yönlerle birlikte onları bazı ufak sağlık sorunları da bekliyor. Anne adayları bu problemler karşısında endişelere kapılıyorlar. Biz de hamilelerin en çok şikayet ettiği başlıca sağlık sorunları hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu ile söyleştik.

bebek.com: Hamile olan bazı bayanlarda burun kanaması görülüyor. Bunun sebepleri nelerdir? Böyle bir durumda ne yapılmalıdır?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Öncelikle tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Tansiyon yüksekliğine bağlı kanama Olabilir ki bu önemli bir durumdur.. Bu problem halledildikten sonra aynı problem devam ederse bir kulak burun uzmanına muayene olmakta son derece fayda vardır.

bebek.com: Sindirim güçlüğü ve mide ekşimeleri çeken kadınların bu sorun karşısında yapmalar gerekenler nelerdir?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Gebelik sırasında karın içi basınç ve mide basıncı artıyor.Yemek borusu basıncı ise daha düşüktür. Gebelik ayları ilerledikçe karın içi basıncı daha çok artmaya başlar. Bu durum da mide muhteviyatının yemek borusuna kaçmasına ve yanma, ekşime gibi şikayetlere sebebiyet verir. Bu şikayetlerin tedavisinde anne adaylarına öncelikle yüksek yastıkta yatması önerilir. Ayrıca yemekten hemen sonra yatmamaya özen gösterilmeli. Anne adayı mümkün olduğunca az az ve sık yemek yememeye çalışmalıdır. Aynı zamanda yağlı, kremalı besinler, portakal suyu, alkol pasta, çikolata tüketmemelidir.

bebek.com: Kabızlık problemi anne adaylarında neden görülür? Yapılması gerekenler nelerdir?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Gebelik hormonlarına bağlı barsak hareketlerinde azalma olmaktadır. Buna bağlı olarak bilhassa gebeliğin ilk aylarında bu şikayete sık rastlanabilir. Anne adayı beslenmesine özen göstermelidir. Posa bırakan yiyecekleri tercih etmelidir. Ayrıca düzenli tuvalet alışkanlığı edinilmelidir.

bebek.com: İdrar tutamama da önemli problemlerden biri olarak kabul ediliyor. Sebepleri nelerdir?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu İdrar tutamama bilhassa son gebelik aylarında bebeğin başı kemik çatı içine yerleştiğinde görülür. Mesaneye baskı mesane kapasitesinin azalması sık idrara çıkmaya ve bazen de idrar sızmasına neden olabilir.

bebek.com: Bu sorunların dışında anne adaylarının karşılaşabileceği sağlık sorunları nelerdir?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Bu sık karşılaşılan problemlerin dışında gebe kadınlarda en fazla görülen şikayetlerin başında diş eti kanamaları gelir. Bu şikayetlerin nedeni C vitamini yersizliğinden olabilir. Bu problemle karşı karşıya gelen anne adaylarına C vitamini takviyesi ve diş hekimince değerlendirme önerilir.

bebek.com: Toksoplazma nedir? Nasıl geçer? Evde kedi beslemenin bir sakıncası var mı?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Protozoer bir hastalık olup kedi dışkısı veya çiğ , veya az pişmiş et yemek ile geçer . Hamile iken ilk alınan enfeksiyon düşüğe sebep olabilir. Fakat tekrarlayan düşüklere neden olmaz. Her gebe mutlaka toksopalzma yönünden incelenmelidir. Bu hastalığı geçirmiş olup olmadığı araştırılmalıdır. Tekrarlayan enfeksiyonlarda bebekte hastalık yapabilirliği saptandığı takdirde annenin tedavisi bebeğe geçişi engeller Bebeğe bulaşma halinde ise çeşitli sakatlıklar görülebilir. Bu nedenle hamile iken evde kesi beslenmesi doğru değildir.

Sorularınızı burakcem@superonline.com adresine gönderebilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı