Hamilelik döneminde reflü belirtileri

Hamilelik döneminde mide şikayetleri çok sık görülür. Bu şikayet başında ise reflü gelir. Bahçeci Kliniği Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hande Akbaş gebelikte reflü konusunda merak edilenleri anlatıyor.

bebek.com: Reflü nedir?
Op. Dr. Hande Akbaş: Gastroözofageal reflü alt özofagus sfinkterinin ( özofagus alt ucunda yer alan kastan yapılı halka) anormal olarak gevşek olması halidir. Bu durum midenin asidik içeriğinin yutak borusuna geri kaçmasına (reflü) neden olur ve yanma hissine yol açar.

bebek.com: Gebelikte reflü neden artar?
Op. Dr. Hande Akbaş: Gebelik sırasında rahim boyutları büyüdüğünden mideye bası yaparak içindeki basıncın artmasına neden olur, bu da reflüye eğilimi arttırır.
Gebelikte görülen göğüste yanma ve midede ekşime hissi çoğunlukla gaströzofageal reflüye bağlı ortaya çıkar. Gebelik sırasında vücutta artan hormon seviyeleri sebebiyle normalde sıkıca kapalı olan alt özofagus sfinkterinin bağları gevşemeye başlar. Bunun sonucunda yiyecekler ve mide asidi yutak borusuna ve boğaza kadar geri gelmeye başlar. Bebeğinin büyüyerek mideye bası yapması da bu durumu kolaylaştırır.

bebek.com: Beslenme alışkanlıkları da bu etkiyi arttırır mı? Nelere dikkat edilmesi gerekir?
Op. Dr. Hande Akbaş: Yanma hissini tetikleyebilecek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunların arasında portakal suyu, limon, limonata, greyfurt suyu, domates, patates püresi, patates kızartması, soğan, damarlı sığır filetosu, baharatlı tavuk kanadı, dondurma, dondurmalı süt, peynirli makarna, soslu spagetti, likör,şarap, kahve (kafeinli veya kafeinsiz), çay, sirkeli ve yağlı salata, browni, çikolata, patates cipsi yer almaktadır. Reflüyü tetikleme ihtimali çok az olup tercih edilmesi önerilen yiyecekler arasında ise elma, muz, fırında pişmiş patates, brokoli, lahana, havuç, taze fasulye, bezelye, biftek, tavuğun göğüs eti, yumurta akı, balık, beyaz peynir, keçi peyniri, kepek, yulaf, mısır ekmeği, pirinç, maden suyu, yağsız salata yer alır. Kafeinli içeceklerden (kahve,çay, kola) uzak durulmalıdır. Bu tip içecekler alt özofagus sfinkterini gevşeterek mide asidinin geri gelmesine sebep olur. Alkolden uzak durulmalıdır. Sık sık ve az az yemek yenilmelidir. Yemekler yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yenilmelidir.
En son yemeğinizi yatmadan en az 3 saat öncesinde yemiş olmanız gerekmektedir.

bebek.com: Bol sıvı almak yararlı mıdır?
Op. Dr. Hande Akbaş: Gün içinde bol miktarda sıvı almak (günde en az 8-10 bardak) gerekir. Ancak bu miktarı yemek sırasında tüketmek yerine yemek aralarındaki zamanlarda tüketmeniz daha uygundur aksi taktirde yemek sırasında fazla sıvı alımı mide içindeki basıncı arttırarak reflüye neden olabilir.

bebek.com: Beslenme alışkanlıkları dışında dikkat edilecek noktalar var mıdır?
Op. Dr. Hande Akbaş:
   • Uyurken başınızın altına omuzlarınızı da alacak şekilde yastık koyun. Bu yöntem yer çekiminin de etkisiyle mide asidinin geri kaçmasını engelleyecektir.
   • Gevşek ve rahat kıyafetler giyin. Belinizi sıkan giyeceklerden uzak durun.
   • Yere eğilirken belinizi değil dizlerinizi bükerek eğilin. Bu sayede mide içindeki basıncın artışını önlemiş olursunuz.
   • Daima dik durarak oturun, asla kambur durmayın.
   • Gebelik sırasında doktorunuzun size önerdiğinden daha fazla kilo almamaya özen gösterin. Aşırı kilo alımı, obezite mide basıncını arttırarak yiyeceklerin özofagusa geri gitmesine neden olur.
   • Sigara içmeyin.
   • Göğüsteki bu yanma hissini azaltmaya yarayan bir takım ilaçlar piyasada mevcuttur. Ancak gebelik sırasında bunları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı