Hamilelik Döneminde Gebelik Zehirlenmesi

Hamilelik döneminde anne adaylarını en çok endişelendiren durumlardan biri de preeklampisi, yani bilinen adıyla gebelik zehirlenmesidir. Bu tür durumlar sizi gösterdiği belirtiler ışığında endişelendirebilir fakat endişeleri bir kenara bırakıp zaman geçmeden doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Nedir bu gebelik zehirlenmesi?

Sanılanın aksine bu rahatsızlığın zehirlenme ile pek bir alakası olmadığı gibi aslında hamilelik döneminde anne adaylarında görülen tansiyon yükselişidir. Gebelik zehirlenmesi, ayaklarda, ellerde ve yüzde ödem olarak belirti veren, idrarda çok fazla protein atımı gösteren bir rahatsızlıktır.

Gebelik zehirlenmesi; hafif gebelik zehirlenmesi ve şiddetli gebelik zehirlenmesi olarak 2’ye ayrılmaktadır.

Hafif gebelik zehirlenmesi: Bu tür durumlarda tansiyon yüksekliğiniz 14’e 9 civarı veri üzeri olur. İdrarınızda protein atımınız hafif seyreder.

Şiddetli gebelik zehirlenmesi: Bu vakalarda iki gramdan daha çok protein idrar ile atılım gösterir. Bu da kalıcı baş ağrısı, karaciğerde ağrı ve fonksiyon testinde yükseliş, görme bozukluğu, trombosit sayısında düşüş gibi belirtiler yaşamanıza neden olabilir. Şiddetli gebelikte ise tansiyon 16’ya 11 ve üzeri olarak seyreder.

Gebelik zehirlenmesini nasıl anlayabilirsiniz?

Hamilelik zehirlenmesinin belirlenmesinde tansiyon ölçümü yapılması büyük önem teşkil eder. Bunun dışında ise kan tahlili, idrar tahlilleri, göz dibi muayenesi yaptırarak gebelik zehirlenmesinin tanısını sağlayabilirsiniz. Gebelik zehirlenmesinde kimler risk altındadır?

 • İlk hamilelik durumu olan anne adayları
 • 35 yaş üstü anneler
 • Varsa bir önceki hamilelikte gebelik zehirlenmesi yaşayan anne adayları
 • Kişide hali hazırda var olan hipertansiyonu olan bireyler
 • Daha önce ailede görülmüş gebelik zehirlenmesi anne adayları
 • Önceki hamileliklerde bebek ölümü, gelişim geriliği vb. şeylerin yaşamış anne adayları
 • İkiz hamilelik gibi çoğul hamilelik yaşan anne adayları
 • Diyabet -Tip 1 hastalıkları olan anne adayları
 • Böbrek hastalıklarını yaşayan anne adayları
 • Obezite ya da fazla kiloya sahip anne adayları
 • Bağışıklık sisteminde bozukluk ya da zayıflık olan anne adayları
 • Pıhtılaşma bozukluğu olan anne adayları

Gebelik zehirlenmesi görülme oranı nedir?

Gebelik zehirlenmesi olayı, tüm hamilelerin 5’te veya 10’da birinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Yaygın denilebilecek türden bir rahatsızlık olmakla birlikte bu hastalığa yakalanan anne adaylarının ortalama 4’te 3’ü hafif, 4’te 1’i ise şiddetli sayılabilecek türdendir.

Bu hastalık genç yaşla alakalı değil, ileri yaş anneliğiyle bağlantılıdır.

Genç yaşlarda görülüyorsa bu ‘ilk hamilelik’ olması durumundan kaynaklıdır.

Tansiyonunuz yüksek seyrediyor ve yukarıda anlatılan şekilde belirtilerden yakınıyorsanız, vakit kaybetmeden muhakkak doktorunuza görünmeniz gereklidir. Sağlığınızı ve bebeğinizi önemseyin, hayata mutlulukla gülümseyin.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
 • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.