Hamilelik döneminde diş sağlığı ve bakımı

Bu hafta, hamilelik döneminde diş sağlığı konusunda Diş Hekimi Metin Ağca ile görüştük.

bebek.com: Hamilelikten önce diş hekimine muayene olmak gerekir mi?
Dr. Metin Ağca Ağız içindeki basit bir çürük ve diş tedavisinin ihmal edilmesi sonucu tam bir diş inflamasyonu ve dolayısıyla diş absesi oluşabilir. Gebelik süresince geçirilen her tür enfeksiyon fetüs için zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden gebe kalmaya karar verilidiğinde; özellikle uzun süredir diş hekimine gidilmemişse ve ağız sağlığının durumundan emin olunmadığında bir diş hekimine gidilmelidir. Diş hekiminiz size diş sağlığınızın ne durumda olduğunu, tedavi gerekip gerekmediğini ve bu tedavilerin uygun zamanını söyleyecektir.

bebek.com: Hamilelik dönemine diş çürüklerinin arttığı ve diş kayıplarının olduğu yönünde bir kanı var. Bu doğru mu?
Dr. Metin Ağca Bu genel kanı hem doğru hem de yanlış. Bebek gelişim süresinde kendisine gereken mineralleri anne adayının vücudundan sağlar. Anne adayının bu mineralleri yeterli derecede içeren besinler tüketmeye dikkat etmeleri gerekir. Özellikle yeterli kalsiyum alımı çok önemlidir. Ancak. kemik gelişiminde olduğunun aksine fetüs, diş gelişimini annenin diş sağlığını etkileyen faktörlerden bağımsız olarak tamamlar. Bu yüzden anne adayının karnında bir bebek taşıyor olduğu gerçeği vücuttaki madensel tuzların yok olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle bebekle birlikte diş kayıbı inanışı ancak gebelik durumunda kadınların dişlerinin çürümeye daha elverişli olması açısından geçerlidir. Gebeliğe bağlı olarak tükürükteki asit ortamı artar. Bu da diş minerallerinin bozulmasına yol açar ve çürüklere neden olan bakterilerin işini kolaylaştırır. Aynı şekilde özellikle gebeliğinin ilk aylarında görülen mide bulantıları ve sindirim sistemindeki değişmelere bağlı olarak artan asitli salgılar da diş çürümelerini hızlandırabilir. Tüm bunlar düşünüldüğünde ağız sağlığı gebelikten önce de bozuk olan anne adayları çürükler ve diş kayıplarıyla karşılaşabilir.

bebek.com: Hamilelik sırasında dişeti hastalıkları da artıyor mu?
Dr. Metin Ağca Bütün diğer mukozası organlar gibi dişetleri de hormonal değişimlere ve artışlara karşı hassastır. Gebelik sonucunda ortaya çıkan hormonal değişimler çoğu zaman vücutta ve ağızda önemli sorunlara sebep olurken dişeti iltihaplarına da neden olabilir. Dişetleri kızarır, şişer ve çoğu zaman en ufak dokunuşta kanar. Gebelikte görülen bu tür dişeti iltihaplanmaları gebeliğin ikinci ayında başlar ve 8. aya girildiğinde ortadan kalkar. Çoğunlukla da doğumdan hemen sonra tamamen yok olur. Ancak, bu durum hafife alınırsa sorun ciddileşir ve dişlerin bağlı olduğu çene kemikleri ile destek dokulara kadar ilerler.

bebek.com: Hamilelik sırasında dişlerde problem oluştuğunda diş hkimine gidilebilir mi? Yoksa gitmek sakıncalı mı?
Dr. Metin Ağca Gebeliğin ilk haftalarında anneliğe hazırlanan vücutta çok önemli değişiklikler olduğu bilinmektedir. Bu dönemde hem fiziksel hem de ruhsal durumunuzun altüst olduğunu hissedebilirsiniz. Bu yüzden diş hekimleri gebeliğin ilk 3 ayında her türlü diş ve dişeti tedavisinden mümkün olduğunca kaçınırlar. Gebeliğin 2”inci 3 aylık devresi organizma açısından daha sakin bir dönem olarak nitelendirilebilir. Bu dönem diş tedavileri ve çekimleri için uygundur. Daha sonraki dönemlerde uygun zaman bulunamayabilir. Özellikle son üç ayda acil durumlar hariç diş ve dişeti tedavisi doğum sonrasına bırakılır.

bebek.com: Anne adayının dişlerinin sağlıklı oluşu bebeğin de dişlerinin sağlıklı olacağı anlamına gelir mi?
Dr. Metin Ağca Güzel dişleri olan annenin bebeğinin de güzel dişlere sahip olacağı inanışı vardır. Bunda gerçek payı var mı? Fetüsün diş gelişimini yakından incelersek bu sorunun yanıtını vermiş oluruz. Fetüsta süt dişlerinin oluşumu 7., 8. haftalarında başlar. Gebeliğin üçüncü ayı sürerken bu dişlerde mineralleşme de görülür. Süt azı dişler 3. ve 4. aylarda oluşmaya başlar ve bu dişlerin mineralleşmesi de gebeliğin 8. ayını bulur. Buradan da gebelik boyunca geçirilen enfeksiyonların ve kullanılan ilaçların doğacak bebeğin dişlerinin oluşmasında olumsuz yönde etkilemesinin nedenleri daha iyi anlaşılabilir.

bebek.com: Anne adayları hangi mineralleri alarak diş sağlığına olumlu katkılarda bulunabilir?
Dr. Metin Ağca Bebek gelişim süresince kendisine gereken mineralleri anne adayının vücudundan sağlar. Bu yüzden anne adayının gerekli mineralleri yeteri kadar alması gerekir. Özellikle yeterli kalsiyum alımı son derece önemlidir. Diş çürüklerini önlemede florun etkisi kanıtlanmıştır. Bu nedenle fluor içeren tabletler de gebelere güvenle verilir. Dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Fazla dozda alınan flor fayda yerine zarar getirir ve dişte hoş olmayan bir renk oluşturur. Yetşkinler için önerilen günlük doz 1 mg”dır.

bebek.com: Hamilelik dönemi boyunca diş sağlığı ve bakımı konusunda özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar var mı?
Dr. Metin Ağca Öncelikle hergün en az 3 kere fluorlu diş macunu ile dişler fırçalanmalıdır. Şekerlemeleri, çok şekerli yiyecekleri ve içerdiği koruryucu maddelerden dolayı asitli hazır meyve sularını tüketikten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın. Ayrıca, hekiminizin önerdiği zamanlarda ağzınızı karbonatlı diş sularıyla çalkalayın. Bu suların ağızdaki asitleri nötrolize etmek gibi olumlu etkileri vardır.

Diş Hekimi Metin Ağca”ya teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı