Hamilelik dönemi ve merak ettikleriniz

Hamilelik sırasında akıllara takılan pek çok soru oluyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu en çok merak edilen soruları yanıtlıyor.

– Gebelik süresi ne kadardır?

Hamilelik süresi son adet tarihinin ilk gününden itibaren tekil gebelikler için 40 haftadır.

– Hamilelik sırasında en sık rastlanan şikayetler nelerdir?

Hamilelik sırasında bulantı, bazen kusma, bel ve kasıklarda adet görecek gibi ağrılar, bacaklarda kramplar, halsizlik , uyku hali, çarpıntı, aşırı gaz oluşumu, kabızlık, sık idrara çıkma, bazen burun ve diş eti kanaması rastlanılan şikayetlerdendir.

– Hamilelikte akıntı görülmesi normal midir?

Gebelik sırasında vagina salgısının artması normaldir. Normalden farklı ve kokulu olduğunda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

– Hamilelik döneminde diş tedavisi yaptırılabilir mi?

Gebelik sırasında diş tedavisi (dolgu,çekim vs.) yapılabilir, ancak mümkünse 16 hafta tamamlandıktan sonrasına bırakılmalıdır.

– Hamilelikte saç boyatılabilir mi?

Saç boyalarının içindeki maddelerin tam açık formülleri bilinmediği için, mümkünse gebelikte saç boyatılmamalıdır.

– Hamilelikte röntgen çektirilebilir mi?

Hamileliğin ilk üç ayı hariç, doktorunuz gerekli görürse akciğer filmi veya benzeri dozda tek bir röntgen çekilmesinin bebek üzerine zararlı etkisi yoktur. Diş için çekilen birkaç röntgen de zararsızdır.

– Hamilelikte ağrı kesici kullanılabilir mi?

Hamilelik sırasında ağrı kesici olarak içeriği sadece Parasetamol olan ilaçlar kullanılabilir.

– Gebelik sırasında cinsel ilişkiye girilebilir mi?

Gebelikte düşük tehdidi olmadığı sürece cinsel ilişkinin bir mahzuru olduğu bilinmemektedir. Ancak bu konuda dikkatli olmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket etmelisiniz.

– Hamilelikte nasıl beslenmek gerekir?

Alınan besinler vitamin ve proteinden zengin olmalı, yeterli posayı sağlamalıdır (gebelikte kabızlık sık görülür) . Aşırı baharat, özellikle acı yenmemelidir. Bilinmeyen gıdalar, çiğ et ve süt içeren ürünler alınmamalı, sütün de fazlasından uzak durulmalıdır. Günde bir bardaktan fazla süt aşırı kalori verebilir ve barsak problemlerine zemin hazırlar. Folik asit vitaminini hamile kalmadan en az bir ay öncesinden alınmaya başlanması gerekir. Bunu bir uzman reçetesi ile almanız doğru olur…

– Gebelikte ne kadar kilo alınması gerekir?

Gebelikte ay başına ortalama 1 kilo alınarak toplam 12-13 kg alınması yeterlidir fakat belli ağırlıktan bahsetmenin anlamı olamaz, zira herkesin boyu değişiktir! En başından başlarsak, BMI (Body Mass Index- Vücut kütle indeksi) 25′ in üzerinde olanlarda düşük yapma riski artmaktadır. Örnek boy 1.53 olsun, kilonuz ise 70kg olsun. 1.53X1.53= 2.34, 70/2.34 = 29 bu kişinin BMI ‘ıdır ve normalden yüksek olup hasta düşük riski taşımaktadır. BMI ideal olarak 18 ila 25 değerleri arasında olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı