Hamilelik dönemi ve faydalı bilgiler

Hamile olduğunuzdan kuşku duymadan önce, vücudunuz gelişmekte olan embriyoyu desteklemek amacıyla bazı önemli değişiklikler geçirmeye başlamış olacaktır. Kadınların çoğu hamileliğin 6. haftasına gelinceye kadar hamilelik belirtilerini yaşamaya başlamazlar; ancak bu açıdan kişiler arasında büyük değişiklikler olabilir. Bazı kadınlar vücutlarını o kadar iyi tanırlar ki, hamile kaldıkları andan itibaren bir şeylerin değişmeye başladığını fark edebilirler. Bazı kadınlar hamileliklerinin ilk dönemlerini kendilerini her zamankinden farklı hissetmeden ya da çok az bir değişiklikle geçirebilirler. Bu, mümkün olan her hamilelik belirtisini yaşayan kadınlardan daha fazla risk altında bulundukları anlamına gelmez. Hamilelik döneminde fiziksel ve duygusal birçok değişikliğe hazır olmalısınız.

Fiziksel Değişiklikler

Açlık ve karnınızdaki kemirici boşluk hissi saatlerce sürebilir. Yemek yediğiniz zaman bu histen ancak kısa bir süre uzaklaşabilirsiniz ama tamamen kurtulmanız mümkün değildir.

Bulantı hissi olabilir. Gün ve gece boyunca gelip giden bir huzursuzluk hissedebilirsiniz.
Göğüsleriniz  ağrılı ve hassas olabilir. Göğüs uçları çok hassaslaşabilir ve kendini size hissettirecek dereceye kadar karıncalanabilir. Göğüs başı çevresinin rengi her zamankinden daha koyu renk alabilir.

Az bir miktar vajinal kanama olabilir. Bu kanama regl kanaması kadar yoğun olmaz, yalnızca leke yapacak kadardır. Buna implantasyon kanaması adı verilir ve yeni döllenmiş yumurta rahmin kalınlaşmış, kaslı duvarına tutunduğunda meydana gelir.

Normalde olmayan sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Sırt ağrıları hamilelik hormonlarının etkisiyle oluştuğu düşünülen bir başka erken hamilelik belirtisidir.

Her zaman hoşunuza giden yiyecek ve içeceklerden artık hoşlanmadığınızı fark edebilirsiniz. Kahve, alkol, kızartma veya yağlı yiyecekler sizi fiziksel olarak rahatsız edebilir.

Olağan olmayan veya her zaman yediklerinizin dışındaki bazı yiyeceklere aşermeye başlayabilirsiniz. Turşu ve salamuralı yiyecekler gibi sirkeli yiyeceklere karşı yeni bir istek oluşabilir. Belki tuzlu yiyecekler de size çok çekici gelebilir.

Duygusal Değişiklikler

Bazı kadınlar kendilerinde bir şeyler değişmiş gibi, kendilerini farklı hissettiklerinden söz ederler. Bazıları, embriyo rahmin duvarına tutunduğunda bu anı tam olarak hissederler. Bu tutunma genellikle yumurtlamadan sonraki sekizinci veya onuncu günde olmaktadır.
Normal zamanlara göre daha gözü yaşlı ve duygusal patlamalara daha açık olabilirsiniz. Bazen kendinizi bunalmış hissedebilir ve dengeli, sakin kişiliğinize ne olduğunu merak edebilirsiniz.. Unutmayın, daha önce hamile kalmış olsanız bile, bu sefer farklı şeyler yaşayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için; http://www.huggies.com.tr/hamilelik.php

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı