Hamileliğin 3 Ana Aşaması

İLK 3 AY (1-13. haftalar)
Dalgalanan hormonlarınız sabah bulantılarından akneye kadar hayatınızda bir sürü değişikliğe neden olacak. Göğüslerinizde hassasiyet hissedecek, beliren mavi damarları tespit edeceksiniz. Her zamankinden daha yorgun olacağınız için erkenden yatıp vücudunuzu dinlendirin. Bunlara rağmen, içinizde büyümekte olan bebek size son derece büyük bir sevinç yaşatacak.
Dönemin yapılacaklar listesi
Günlük: Duygularınızdaki ve vücudunuzdaki değişiklikleri gebelik günlüğü tutarak izleyin. Aynı zamanda doktorunuza soracağınız soruları da buraya kaydedebilirsiniz. Keşke düşünceleri kaydetmenin başkalarının da katılımıyla gerçekleşecek bir yolu olsaydı diyorsanız, var: Blog açın!
Test: Doğum öncesi ilk doktor ziyaretinizde anemiden hepatit B’ye kadar her şey için kan testi yapılması, kızamıkçık gibi hastalıklara karşı bağışıklığınız olup olmadığına bakılması gerekiyor.
Vitaminler: En az 400 mikrogram folik asit içeren doğum öncesi multivitaminlerinden almaya başlamadıysanız, mutlaka doktorunuzdan yazmasını isteyin.
Saç: Araştırmalar gebelikte saç boyamanın tehlikesi olmadığını gösterse de, pek çok doktor ilk üç ay uygulanmamasından, ikinci üç aylık dönemin beklenmesinden yana.
Kraker: Uzmanlar sabah bulantılarının plasentanın yüksek seviyede insan koryonik gonadotropini (hcg) salgılamasıyla ortaya çıktığı görüşünde. Gün içinde sık sık yemek; ekmek, kraker gibi karbonhidratlardan atıştırmak bulantıları azaltabiliyor. Bazı anne adaylarında zencefil çayıyla B vitamini de işe yarıyor.
Güneş: Gebelik hormonları renk hücrelerinin aşırı çoğalmasına, dolayısıyla sizin de UV ışınlarına hassasiyetinizin artmasına neden olur.
Dönemin hedefiDoğru beslenme. Alkol yasak, biliyorsunuz. Uzak durmanız gereken diğer yiyecek ve içeceklerse şunlar:

Suşi ve çiğ/füme deniz mahsülleri: Çiğ yiyeceklerde hastalanmanıza neden olabilecek bakteriler vardır. Yüksek oranda cıva içeren köpekbalığı, kılıçbalığı, levrekgiller ve uskumrugillerden de uzak durun. Haftada 180-360 gram arası konserve ton yiyebilirsiniz.
Kafein: Araştırmalar günde bir fincan kahve veya bir kutu kola gibi düşük miktarda kafein tüketmenin sağlıklı olduğunu gösteriyor. Ancak 300 miligramdan (ortalama 24 gramlık üç fincan kahve) fazlası düşük riski doğuruyor.
Yumuşak peynir: Çiğ sütten yapılan veya pastörize olmayan peynirler erken doğuma yol açan listeria bakterisi içeriyor. Yumuşak peynir ancak pastörizeyse yenebilir.
Yumurta: Çiğ veya az pişmiş yumurtayla yapılan her şey gıda zehirlenmesi riskinizi arttırır.
Yapay tatlandırıcılar: Şeker yerine kullanılan maddelerin cenini nasıl etkilediği henüz muamma, kaçınmakta fayda var.
O dönem göbekte yaşam
İlk üç ayda bebeğiniz çok meşgul: Başta bir embriyo olan şey, kalbi, beyni, ciğer gibi organları olan bir cenine dönüşüyor. 10 santimden kısa

boyu, topu topu 30 gram ağırlığıyla minnacık olsa da, parmakları bile var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı