Genel

Hamileliğin 3 ana aşaması ( 3 )

ÜÇÜNCÜ 3 AY (28-40. haftalar)
 
Artık ev istirahatindesiniz. Şişmiş göbeğinizin gergin derisi kaşınacak. Kasık kemiğinizden göbek deliğinize çıkan koyu renk bir çizgi görünmeye başlayacak. Tartıya çıktığınızda şoka girebilirsiniz; sağlıklı kilo alan bir kadının gebelik sırasındaki kilo artışı 15 kiloya çıkabilir. Daha da tuhafı, rahminiz genişleyerek normal boyunun bin katına erişecek. Üstüne, bu aylarda her an Braxton Hicks kasılmaları denen ve vücudun doğum provası olan kasılmaları hissedeceksiniz. Gerçek kasılma gibi olmayan rahmin bu düzensiz, hafif gerilmeleri yürüyüş sırasında bile başlayabilir. Hissettiğiniz şeyin ne olduğundan emin olamıyorsanız, siz yine de doktorunuzu arayın.

Dönemin yapılacaklar listesi

Doğum kursu: Doğum sırasında uygulanacak rahatlama tekniklerini öğrenerek doğum korkularınızı giderebilirsiniz. Mümkünse aynı zamanda bebek ilkyardım dersleri de alın.

Pediyatrist: Arkadaşlarınızın tavsiyelerini alabilir, doğum yapacağınız hastaneye danışabilirsiniz.


B grubu streptokokus: Bu bakteri normalde zararsızdır ama yenidoğanda enfeksiyona neden olabilir. Doktorunuz 36. hafta civarında test yaparak bu bakteriyi taşıyan yüzde 10-30 arasındaki kadından biri olup olmadığınıza bakacaktır. Testin sonucu pozitif çıkarsa, doğum sırasında size antibiyotik verilir.

Otomobil bebek koltuğu: Yoksa hastaneden eve dönerken zorlanırsınız. Bebeğin odası hazır değilse de, en azından beşiğin veya karyolanın hazır olmasına özen gösterin.

Göğüs pompası: Emzirmeyi düşünüyorsanız göğüs pompası edinerek nasıl kullanıldığını öğrenin.

Doğum çantası: 36. haftadan itibaren doğum başlayabileceği için hastaneye götürmek istediğiniz her şeyi bir çanta içinde hazır tutun.

Dönemin hedefi

Rahat etmek. Hızla büyüyen karnınız acı ve ağrılara neden olabilir. Genellikle şu şikayetler görülür:

Basur: Ilık suyla doldurulmuş küvette veya buz torbasının üzerinde oturmak anüs çevresindeki şiş damarları rahatlatabilir. Yanma ve kaşıntıya iyi gelen pomatlar için doktorunuza danışabilirsiniz.

Ayak şişmesi: El ve ayaklarınızdaki kan damarlarında oluşan sıvı kaçakları şişmelere neden olur. Ayaklarınızı mümkün olduğunca yukarıda
tutun.

Mide yanması: Küçük öğünler halinde yemek yemek ve yemekten sonraki 30 dakika içinde uzanmaktan kaçınmak mide yanmasını ve reflüyü
önlemede işe yarar. Doktorunuz asit önleyici ilaç da verebilir.

Nefes darlığı: Doğum yaklaştıkça bebeğiniz göğüs kafesinize sokulur. Neyse ki 36. hafta civarında aşağı düşer de rahatlarsınız.

O dönem göbekte yaşam

Bebeğiniz rahim dışındaki yaşama hazırlanıyor. Organları oluştu, merkezi sinir sistemi çalışıyor, beyni büyümeye devam ediyor. Son üç ay büyümeye devam ederek en az iki kilo iki yüz gram daha alıp 15 santim daha uzayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu