Hamileliğin 3 ana aşaması ( 2 )

 20. hafta civarında bağ dokular doğuma hazırlanarak yumuşayacağı,
genişleyen rahim mesaneye baskı yapacağı için sık sık tuvalete gideceksiniz. Yine de kendinizi çok iyi hissedeceğiniz bir dönem. Korkmadan
manikür ve gebelik masajı yaptırabilirsiniz. Bebek doğduktan sonra kendinizi şımartmaya vaktinizin olmayacağını unutmayın!

Dönemin yapılacaklar listesi

Diş: Diş hekimine görünün. Tedavi edilmeyen diş ve diş eti hastalıkları, gebelikte yüksek tansiyon ve erken doğum riskini arttırır. İlk üç ay bulantı yüzünden gidememiş olabilirsiniz, o zaman şimdi vakit kaybetmeden randevunuzu alın.

Sebze ve meyve: Hamileyken her gün fazladan 300 kalori almanız gerekiyor. Elma, ıspanak, brokoli, yaban mersini gibi gıdalar tüketerek vücudunuza ve bebeğinize vitamin, mineral ve besin takviyesi yapın.

Ultrason: Bebeğinize bir göz atın! Çoğu kadın ultrasona 18-22. haftalarda girer. Doktorunuz bebeğin büyüklüğüne bakar, belki cinsiyetini de
söyler. Bu dönemde ayrıca alfa feto protein (AFP), gebelik şekeri, bazı durumlarda amniyosentez yaptırmanız gerekebilir. 

Alışveriş: Mağaza mağaza gezip bebek arabalarını denemenin ve size gerekecek diğer bütün gereçlere göz atmanın tam zamanı.

Sevişme: Kadınların çoğunda gebelik sırasında libido artışı olur. Doktorunuz aksini söylemediği sürece hamilelikte cinselliğin yasağı yoktur. Hatta hamilelikte seks, pelvis bölgesinde kan dolaşımının hızlanması nedeniyle her zamankinden daha güzel olur.

Tatil: Eşinizle baş başa son tatil fırsatını değerlendirmek istiyorsanız, şimdi, halen enerjiniz varken ve göbeğinizden ayaklarınızı görebiliyorken, gidin. Uçağa binecekseniz saat başı yerinizden kalkıp yürüyün; bacaklarınızda sıvı toplanmasını engeller. Genel uzman görüşü, 36. haftadan itibaren uçak yolculuğunun kesilmesi gerektiği yönünde.
 
İkinci 3 aylık dönem, her şeye rağmen kendinizi çok iyi hissedeceğiniz bir dönem. Korkmadan manikür, gebelik masajı vs. yaptırabilirsiniz.
Bebek doğduktan sonra kendinizi şımartmaya vaktiniz olmayacak.
 
Dönemin hedefi
Egzersiz yapmak. Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde spor yapıyor muydunuz? Sporu alışkanlık haline getirmenin tam zamanı.

Yürüyüş: Haftanın hemen her günü 30 dakika yürüyüşle kan dolaşımınızı hızlandırır, kabızlığı önler, gerginliği azaltırsınız. Susuz kalmamak
için yanınıza bir şişe su alın. Kendinizi fazla zorlamayın

. Konuşurken cümlenizi kesik kesik seslendirecek kadar hızlı yürüyorsanız, yavaşlayın.

Yüzme: Büyüyen göbeği zorlamayan bu sporun hamilelikte en rahat yapılan spor olduğunu göreceksiniz. Sevmiyorsanız, su jimnastiği derslerini deneyin.

Hamile yogası: Size nefes tekniklerini öğretmekle kalmaz, gerilmiş kaslarınızı gevşetip bel ve kalça kaslarınızı çalıştırır. En doğrusu sertifikalı
bir hocanın derslerine katılmaktır; yoga duruşlarını size uyarlayabilir.

Ağırlık idmanı: Hafif ağırlıklar kaldırmak kol ve omuz kaslarınızı zinde tutmanıza yardımcı olur. Sırtüstü yatmanızı gerektirecek hareketlerden
kaçının. Çünkü rahimdeki kan dolaşımını engelleyebilirler.

O dönem göbekte yaşam

İkinci üç ay zarfında bebeğinizin hisleri gelişir. Sesinizi bile duyabilir. Bu evrede daha faaldir. 18. hafta civarında karnınızda tekmeler savurarak döndüğünü hissedersiniz. 27. haftanın sonunda boyu hemen hemen 25 santime, ağırlığı bir kiloya ulaşır.

Hamileliğin 3 ana aşaması ( 1 ) için tıklayın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı