Genel

Hamileliğe özgü değişiklikler (1)

Gebelik sırasında, fiziksel ve muhtemelen duygusal güçlük yaşanıyor. Bunlar, gebelik sırasında bazı hormonların artışı, vücutta gebelik sırasında oluşan doğal değişiklikler ve gebeliğin duygusal etkileri nedeniyle ortaya çıkıyor. Bahçeci Kliniği Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Numan Beyazıt hamilelikte yaşanan tüm değişiklikleri A’dan Z’ye iki bölüm halinde sizlere anlatıyor.

bebek.com: Hamilelikte neden ağrı hissedilir?
Op. Dr. Numan Beyazıt Kadınlar gebelikleri sırasında; kaburga, sırt, kasıklar, karın,kalça ve bacaklarda ağrı, sızı ve sancıdan şikayetçi olurlar. Bunlar hormonal etkiler sonucu kan akımının artması, eklem ve bağlarda yumuşama ve gevşeme, ayrıca gelişen bebeğin büyüklüğünün artışı ile vücudun gerilmesi, zorlanması ve vücudun duruş şeklinin değişmesi nedeniyle oluşurlar. Bu ağrı ve sızılar gebelik ilerledikçe ve doğum sonrasında azalır.

bebek.com: Ağrıları kontrol etmek için önerileriniz nelerdir?
Op. Dr. Numan Beyazıt *Sırt ağrısını düzeltmek için omurgalar ve sırtı güçlendirici egzersizler yapın. Gerilme egzersizleri kalça ve bacaklardaki siyatik ağrılarını azaltabilir.
*Ayakta uzun süre kalmayın, – ütü gibi – ayakta yapılacak işlerde yardım isteyin, yapılacak işleri oturarak yapmanın yollarını arayın.
*Masada veya bilgisayar başında çalışıyorsanız, koltuğunuzun yeterince yüksek olmasına özen gösterin ve ayak taburesiyle bacaklarınızı destekleyin. Düzenli aralıklarla kalkıp dolaşın.
*Yürürken, otururken, eğilirken veya bir şey kaldırırken duruşunuzu ayarlayın ve destekleyin. (En iyisi hamilelik sırasında ağır şeyler kaldırmamaktır). Genel olarak sırtınızı düz tutun ve omuzlarınızı düşürmeyin, yere eğilirken dizlerinizi kırarak eğilin. Otururken sırtınızı düz tutan sert bir sandalye tercih edin ve ayak ayak üstüne atar pozisyonda oturmamaya çalışın.
*Kas ve eklemlerinize fazladan yük binmesine sebep olabilecek aşırı kilo alımından kaçının.
* Ağırlığınızın yayılmasını sağlayacak düşük tabanlı rahat ayakkabılar tercih edin. Kaburgalara baskı yapmayan bol giysileri kullanın. Spor kuşaklar sırt problemleri için kullanılabilir.
* Uyurken rahat bir pozisyon bulmaya çalışın. Yan tarafınıza yatıp vücudunuzun bombe kısımlarını, dizler arasını yastıkla desteklemeniz sırt ağrılarınızı azaltabilir.Yastıklarla kendinizi desteklemeniz kaburga ağrılarını da azaltabilir.
*Ilık banyo ile gevşeyin.
*Sıcak veya soğuk kompresler kullanın.
*Eşinizin masaj uygulaması da rahatlatıcı olabilir. Şiddetli ve uzun süren ağrılar için doktorunuza danışın, çünkü bunlar böbrek enfeksiyonları gibi ciddi durumların habercisi olabilir. Hamileliğin ilk iki ayı içinde karında şiddetli ağrı, dış gebeliğin belirtisi olabilirken daha ileri zamanlarda yüksek tansiyon, preeklampsi veya plasentaya bağlı problemlerden kaynaklanabilir.

bebek.com: Neden bazı yiyeceklerden uzaklaşır?
Op. Dr. Numan Beyazıt Erken gebelik haftalarında hormon seviyelerinde değişiklikler, tat ve koku hislerinde yaptığı değişikliklerle, sevdiğiniz gıdalar, içecekler veya parfümlerden hoşlanmama hissi yaratabilir. Bu etkiler hamilelikte oldukça olağandır ve sağlığınız bozulmadıkça bunlar için üzülmemelisiniz. İştah kaybı ve düzenli yemekte zorlandığınızda doktorunuza başvurmalısınız.
bebek.com: Aşermenin nedenleri nedir?
Op. Dr. Numan Beyazıt Gebeliğin erken döneminde bilimsel bir temeli olmasa da kendinizi bazı gıdalara veya gıda dışı maddelere daha istekli bulabilirsiniz. Gebelik boyunca aşerme normaldir ve sağlığınızı etkilemedikçe veya pikada olduğu gibi yenilmeyecek maddelere karşı olmadıkça kaygılandırmaz.

bebek.com: Göğüslerdeki rahatsız hissinin nedeni nedir?
Op. Dr. Numan Beyazıt Vücudunuz emzirmeye hazırlandığı için gebelik sırasında göğüs bölgesinde rahatsızlık hissi yaşamanız tamamen olağandır. Dolgunluk, ağrı, karıncalanma, duyarlılık ve hassasiyet artışı gibi etkiler söz konusudur. Başlangıçtan itibaren tam uyan bir destekleyici sütyen kullanımı göğüs sıkıntılarının azalmasına yardımcı olur. Sıklıkla gebeliğin ileri döneminde göğüs uçlarından süt gelmesi sebebiyle sütyen içine emici petler koymanız gerekebilir. Eğer göğüs ucundan kanlı akıntı gelirse, doktorunuza başvurmalısınız.

bebek.com: Solunum güçlüğü çekilmesi neden olur?
Op. Dr. Numan Beyazıt Gebelik boyunca, bebek büyüdükçe, rahim yukarı diyaframa doğru yer değiştirir ve özellikle egzersiz sırasında nefes darlığı hissedebilirsiniz. Kendinizi zorlamaktan kaçınmanız ve otururken veya uyurken yan tarafınızı desteklemeniz ve solunum egzersizleri yapmanız bu yakınmanızı azaltacaktır. Kadınların çoğu gebeliğin geç döneminde akciğerlerini tam dolduramamaktan yakınır; bu durum sık görülür. Solunum güçlüğü aşırı fiziksel aktiviteden kaynaklanmıyor ve şiddetleniyorsa en yakın zamanda doktorunuza başvurmalısınız.

bebek.com: Kabızlık sorunu niçin olur?
Op. Dr. Numan Beyazıt
Barsak kaslarını gevşeten ve mide salgılarını azaltan progesterondan dolayı gebelik sırasında kabızlık sık yaşanan bir başka sorundur. Gebeliğin geç döneminde büyüyen rahimin barsaklar üzerine baskısı kabızlığa sebep olabilir. Aşırı zorlama, ıkınma da hemoroid gelişimine sebep olabilir. Günlük posa miktarını artırmak, kurutulmuş meyveler atıştırmak, aşırı şeker içeren gıdalardan kaçınmak, sıvı alımını artırmak, düzenli fiziksel egzersizle kasların tonusunu artırmak, kabızlığı kontrol etmenizi mümkün kılacaktır. Gebelik sırasında şişkinlikten şikayetçi olabilirsiniz. Yürüme, bisiklet ve yüzme gibi fiziksel egzersizlerle bu probleminizi kısmen çözebilirsiniz. Karaman kimyonu, rezene ve melisa yaprakları eski ama yaygınca kullanılan çarelerdir.

bebek.com: Krampların sebebi nedir?
Op. Dr. Numan Beyazıt Gebeliğin ileri dönemlerinde, özellikle geceleri ayaklarda, baldır ve bacaklarda kramp sık yaşanan sorunlardır. Krampların sebebi bilinmemekle beraber, sıcak havalarda, egzersiz sırasında veya yüksek topuklu ayakkabılar giydiğinizde daha sık yaşadığınızı farkedebilirsiniz.
Kramplardan şikayetçiyseniz sivri uçlu ayakkabılar giymeyiniz ve çok sıcak havalarda aşırı egzersizden kaçınınız. Bununla birlikte dolaşımı artırmak için düzenli, yumuşak egzersizler yapmak, etkilenen bölgeye sıkıca masaj yapmak veya ovalamak, baldır kaslarını germek için özellikle geceleri yatmadan önce ayakları yukarı doğru tutmak ve alçak topuklu ayakkabılar kullanmak rahatlık sağlayabilir veya krampları önleyebilir. Bu kramplar ağrılı olsa da zarar vermez ve bebek doğduktan sonra kaybolur.

bebek.com: Dişeti sorunlarının nedeni nedir?
Op. Dr. Numan Beyazıt Bazı gebeler, hormonal değişiklikler sonucu dokuların yumuşaması ve bazı bölgelerde kanlanmanın artışı nedeniyle diş etlerinde şişme ve kanamadan yakınırlar. Böyle bir şey başınıza geldiğinde diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Diş hekimliği tedavilerinin gebelik boyunca yapılabileceğini bilmenizde fayda var. Ancak doktorunuza hamile olduğunuzu hatırlatmalısınız. Dişeti iltihapları gibi sorunları önlemek için dişlerinizi tümüyle düzenli olarak fırçalamalı, şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu