Hamileler yazın nelere dikkat etmeli?

Sıcak havalarda en çok dikkat edilmesi gereken nokta özellikle vücudun su dengesini sağlam tutmaktır. Susuzluğunu hissetmeye fırsat bırakmadan sıvı alınmalıdır. Gazlı içeceklerden, çay ,kahve gibi içeceklerden  uzak kalarak özellikle su tüketmelidir. Halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kas krampları, dilde kuruluk , vücut ısısının artması ,  kusma , tansiyonun düşmesi susuz kalmanın belirtileridir.  Susuz kalmak kan volümünüzü etkileyerek antidiüretik horman salınımına , bu da rahimde kasılma etkisi yaratan oksitosin hormonunun salınımına neden olur. Bu nedenledir ki erken doğum tehlikesi olan vakalarda hasta hemen hidrate edilir. Bu mantıkla olası erken doğum kasılmalarının önlenmesi açısından da bol sıvı alınmalıdır. Kas krampları suyun yanısıra elektrolitlerin de kaybolması ile ilgilidir. Terle, idrarla bol miktarda su kaybının yanısıra tuz kaybı da olur. Eğer gebede belirgin bir yüksek tansiyon yoksa, kalp yetmezliği veya akciğer ödemi gibi bulgular yoksa tuz alımı da kısıtlanmamalıdır. Ödem gebelerde , özellikle de sıcak havalarda belirgin olur. Sabah kalkıldığında ödem kaybolur, akşama doğru bacakların sarkıtılması, kan akımında yavaşlama nedeniyle belirgin hale gelir. Günün her anı devam eden ödem idrarda protein kaçağının olduğu preeklampsiye işaret edebilir.Gebe hemen doktoruna başvurmalıdır.

Ayran hem protein açısından , hem de su ve tuz içeriğinden dolayı bolca tüketilebilir.Yaz ayları gereken vitamin ve minerallerin tüketilmesine uygun sebze ve meyvelerin bol olduğu bir dönemdir. Şeker hastalığı açısından problem yaşanmıyorsa meyve ve sebze tüketimi bol olmalıdır.

Güneş ışınlarından sakınmak çok önemlidir. Anne adayının vücut ısısını arttırmaması gerekir. Sık sık duş almak bir çözüm olabilir. Gebelerde aşırı ısınmak direkt olarak fetüsün ısısını da arttırır ve ona zarar verir. Gebe terleyerek vücut ısısını bir miktar düşürür, ancak fetüsün böyle bir şansı yoktur. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında fetal ısının çok artması fetüste malformasyonlara yol  açabilir. Bunlar sinir sistemi, karın önduvarı malformasyonları ve kalp defektleri olabilir. Özellikle saat 10 ile 16 arasında gölge alanlar seçilmelidir. Hormonların da etkisi ile anne adayının cildinde kalıcı lekeler oluşabilir. Mutlaka yüksek koruyucu kremler ve geniş şapkalar kullanılmalıdır. İnce ve açık renk giysiler kullanılmalıdır. Sentetik kumaşlardan kaçınılmalıdır. Ayakkabılar çok rahat ve terletmeyen cinsten olmalıdır.

Erken doğum tehlikesi , kanama gibi problemler yaşanmıyorsa deniz banyosu yapmanın hiçbir sakıncası yoktur. Temiz ve çok soğuk olmayan deniz idealdir. Islak giysilerle kalmamalı ve duş alınarak vücut rahatlatılmalıdır. Kontrollü yapılan masaj ve spa gibi etkinliklerin hiçbir zararı yoktur, aksine gebeyi çok rahatlatacaktır. Gebenin gün içi yan yatarak dinlenmesi  önemlidir. Aktiviteler kontrollü olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı