Hamileler seyahat edebilir mi?

Yaz tatilinde seyahat edecek olan anne adayının sık sorduğu soruların başında “ Uçak ne kadar güvenlidir, yoksa araba seyahatini mi tercih etmeliyim?” geliyor. Maya Klinik Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Mutlu konuyla ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Hamilelik uzun bir süreç. Bu süreçte normal günlük aktiviteler devam ediyor. Her hamilelikte seyahat ve uzun tatiller en az bir kere olsa bile yaşanıyor. Yaz tatilinde seyahat edecek olan anne adayının sık sorduğu soruların başında “Uçak ne kadar güvenlidir, yoksa araba seyahatini mi tercih etmeliyim?” geliyor. Maya Klinik Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Mutlu uçakla seyahatlerde kozmik radyasyona maruz kalma riskinin endişelendiren bir durum olduğunu belirterek şöyle devam ediyor: “Ayda 74 saatten fazla uçakla seyahat yapan kadınlarda düşük yapma olasılığı artıyor.”

Ne Zaman Seyahat Etmeli?

Op. Dr. Hüseyin Mutlu şöyle diyor: “Hamilelik süresince özellikle ilk aylardan itibaren seyahat yapılabilir. En güvenli dönemler 18 ile 24 hamilelik haftalarıdır. İlk 3 ayda kanama gibi sorunların ve düşük olasılığının yüksek olması nedeniyle sakıncalar vardır. 36 hamilelik haftasından sonra ise birçok uçak şirketi hamilelerin uçakla seyahat etmesine izin vermez.”

Uçakla Seyahat Edecek Anne Adaylarına Öneriler

  • Uçakla seyahat ederken rahat kıyafetler giyilmelidir.
  • Sırtınız için mutlaka destek amaçlı yastık isteyin.
  • Ayaklarınızı seyahat boyunca hareket ettirin ve uygun zamanlarda uçak içinde küçük yürüyüşler yapın.
  • Bol sıvı alın çünkü kabin içindeki hava sıvı kaybını arttırmaktadır.
  • Eğer seyahat enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu ülkeye yapılıyorsa gerekli tetkikler yapılmalı ve aşılar yapılmalıdır.

Arabayla Seyahat Edecek Anne Adaylarına Öneriler

Araba seyahatlerinde ise anne adayı araba kullanmamalıdır. Zira yorgunluk ve yolculuğun stresi rahim kasılmalarını başlatabiliyor.

  • Araba yolculuğunda mümkünse sırta ek yastık konulmalıdır.
  • Emniyet kemeri karnın üstüne değil alt taraftan geçirilerek takılmalıdır.
  • Seyahat esnasında bol sıvı tüketilmeli ve her saat başı molalar verilerek 20 -30 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır.
  • Aralarda atıştırmalar yapılmalı ve kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.

Op. Dr. Hüseyin Mutlu; hamilelikte erken doğum tehdidi, kanama gibi sorunlar yaşandıysa seyahatlerin mümkün olduğunca yapılmaması gerektiğinin altını çiziyor. Özellikle bacaklarda varisler varsa veya daha önceden damarlarda tıkanma sorunları yaşanmışsa uzun seyahatlerden mutlaka kaçınılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı