Hamileler kış aylarında nasıl beslenmeli?

Bu sebeple özellikle soğuk kış günlerinde kendine özel özen göstermesi gerekiyor.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş kış aylarında hamilelerin dikkat etmesi gereken noktaları sıralıyor:

Kışın gebelik geçiren kadınlar aslında çok şanslıdır. Neden mi? Çünkü kış sebze ve meyveleri anne ve bebek için mineral, vitamin içeren sebze ve meyveler den oluşuyor.  Gebe kadınların kış meyve ve sebzeleri ile vücut ihtiyaçlarını karşılarlar. Prof. Dr. Bülent Tıraş, “Anne adaylarının beslenmede dikkat etmesi gereken günlük protein ve kalsiyum ihtiyacını karşılamaktır.” diyor ve alınması gereken gıdaları açıklıyor:  

•    Protein alın:  Süt, peynir, et, yumurta, yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin. Anne  dayının gebeliği sürecinde aldığı demir ve protein bebeğin kas, beyin diş ve kan yapımında etkili olur. Süt ürünleri büyük ölçüde protein ve kalsiyum içermektedir. Bebeğin gelişimine ve büyümesine yardımcı olmaktadır. Demir eksikliği olan gebelerde aşırı yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi, halsizlik gibi reaksiyonlar görülmektedir. Demir eksikliği olan gebelerde bebeğin gelişim bozukluğu, erken dogması, ölü doğması veya düşük riski çok yüksektir.
•    Baklagilleri sofranızdan eksik etmeyin:  Fasulye, mercimek, kuru baklagiller, barbunya gibi baklagillerin tüketimi çok önemlidir.
•    Balık tüketin: Kış ayı balık tüketimi için en önemli mevsimdir çünkü gebe kadınlar 8.haftadan sonra kemik ve dişleri için yedikleri besinlerden kalsiyum almalıdır.
•    Meyveden vazgeçmeyin: Kış meyveleri c vitamin grubu olarak en zengin mevsimdir. mandalina, elma, ayva, greyfurt, nar, portakal vb. meyveleri bol bol tüketin.
•    Kış sebzelerini ihmal etmeyin:  Lahana, brokoli, ıspanak, karnabahar, maydonoz, kereviz, dereotu, patlıcan, patates, havuç, turp ve kabak vb. sebzeleri  sıkça yemeye gayret edin.

Unutmayın ki, her mevsime göre doğru beslenme anne adayları ve bebekleri için büyük önem taşıyor. Gebelerin sağlığı hava şartları, beslenme şekli, kişinin yaşamış olduğu ortam, fiziksel ve psikolojik durumlar ve birçok dış etkenler gebeleri farklı olarak etkiliyor.  Prof. Dr. Bülent Tıraş, “Gebelikte fazla kilo alımını engellemek için özel beslenme programı ile bilinçli olarak beslenme anne adayının yararınadır. Özellikle gebe iken fast-foot yiyecek ve içeceklerinden uzak durmak gerekir. Çünkü kızartılmış patatesler anne karnındaki bebek için zehirli madde içermektedir. Annenin ve bebeğin sağlığı için mevsiminde meyve ve sebze tüketimine dikkat edilmesi gerekir.” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı