Hamile kalmadan önce ne yemeli, ne yememeli?

Hamilelik öncesi folik asit neden alınmalıdır?

Gebelik için tüm besin öğeleri önemlidir fakat folatın özel bir önemi vardır. Folat bebeğinizin omuriliğini oluşturan nöral tüpün gelişmesine yardımcı olur. Folat alacağınız besinler koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, karaciğer ve yağlı tohumlardır.
Gebelikte demir eksikliği neden görülür? Bunun için nasıl bir önlem alınmalıdır?
Gebelik döneminde kadınların ihtiyacı olan demir 2 katına çıkar. Doktorunuz demiri supleman olarak verebilir veya demirden zengin besinleri tüketmelisiniz. Demir için kırmızı et, kümes hayvanları, kuru üzüm, kurubaklagiller ve yumurta gibi besinlere ağırlık vermelisiniz. Demir içeren besinlerle özellikle C vitamini içeren sebze ve meyve yemeye çalışın, demir daha kullanışlı olur. Genellikle demir yetersizliği kadınlarda yaygındır ve eksikliğinde halsizlik, yorgunluk ve anemi gelişebilir.
 
Hamilelik öncesi kadınları en çok kaygılandıran konu gebelik boyunca alacağı kilolardır. Hamilelikte alınması gereken kilo ne olmalıdır?

Gebelik süresi boyunca formunuzu korumak için kısıtlayıcı bir diyet uygulamak çok yanlıştır. Tam tersi nasıl olsa hamileyim diyerek gereğinden fazla beslenmek ve fazla kilo almak da uygun değildir. Bebeğinizin doğum ağırlığı gelecek 9 ay boyunca sizin ağırlık kazanımınıza bağlıdır. Kısıtlayıcı bir beslenmeyle düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirmek, bebeğin gelişiminin ve hastalıklara karşı direncinin normal ağırlıktaki bebeklere göre daha riskli olmasına neden olur.

Eğer kilonuz normalse12-15 kg ağırlık kazanımı normaldir. Zayıf kadınlarda ise 14-20 kg ağırlık kazanımı, şişman kadınlarda ise 7-10 kg ağırlık kazanımı tavsiye edilmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayı süresince 1-2 kg alınmalı. Daha sonraki dönemlerde ise ağırlık kazanımı haftada 0.5 kg civarında olmalıdır. Annenin gebeliğe başlangıç kilosuna göre bu kilonun altında veya üstünde ağırlık kazanımı olabilir.

İdeal kilo artışı ne önerirsiniz?

Kilonuz hızlı artıyor ise bebeğinizde herhangi bir besin öğesi yetersizliğine neden olmaksızın kalori azaltabilirsiniz. Bunun için dikkat edeceğiniz bazı öneriler şunlardır:
 
Tam yağlı süt, yoğurt ve et yerine yağsız veya az yağlı olanları tercih edin
Kızartma besinler yerine ızgara, fırında olanları tercih edin
 Şekerli , yağlı hamurişlerinden uzak durun
 Doktorunuza danışarak fiziksel aktivite yapmaya çalışın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı