Hamile Kalma Pozisyonları

Bazı çiftler için bir bebek sahibi olma fikri sürpriz olurken bazı gebelikler ise planlıdır. Hatta bazıları oldukça planlıdır. O kadar planlıdır ki 1 yıl öncesinden tüm testler yaptırılır. Böylece herhangi bir sağlık problemi varsa derhal önlem alınabilir.

Bunun yanında artık 1 yıl önceden yaptırılan doğum kapsamlı sağlık sigortası da yeni nesil ebeveynlerin tercih ettiği doğum hazırlıkları arasındadır.

Peki bu kadar hazırlıktan sonra bebek tam da istediğiniz zamanda gelir mi dersiniz?

Evet, bazen denk gelse de çoğu zaman tam da planladığınız gibi olmaz. Yani yaptırdığınız doğum kapsamlı sağlık sigortasını bir yıl daha uzatmak zorunda kalabilirsiniz.

hamile kalmak için ideal pozisyonlar nelerdir

Çiftlerin tam da diledikleri zaman bebek sahibi olma ihtimalleri %100 olmasa da bu olasılığı yükseltme şansları vardır.

Nasıl mı? 

Aklınızdan “En hızlı hamile kalma pozisyonları nelerdir? “, “Çocuk yapmak için en uygun zaman nedir?”, “İlişki sırasında hamile kalmak için ne yapılmalı?” “Hamile kalma şekilleri nelerdir?” “Çocuk nasıl yapılır?” gibi sorular geçiyor biliyoruz ve bu yazımızda sizin için gebelik ihtimalinizi artıracak pozisyonları paylaşıyoruz.

Çocuk Yapma Pozisyonları ile Gebe Kalma Olasılığı Arttırılabilir mi?

Bebekleri leyleklerin getirmediğini günümüzde artık küçük yaştaki çocuklar bile biliyor. Bilimsel olarak bebek sahibi olmanın yolunun bilinmesine rağmen günümüzde hâlâ çocuk sahibi olmak için batıl inançlardan kaynaklı yöntemler deneyenlerin sayısı oldukça fazladır.

Oysa hurafeler yerine bilimsel ve fiziksel bir yaklaşımla, cinsel ilişki esnasında uygulanan çocuk yapma pozisyonları ile sperm ve yumurtanın birbirine kavuşma olasılığını arttırmak mümkündür.

Hamileliğin gerçekleşmesi için; öncelikle kadın üreme hücresi olan yumurta ile erkek üreme hücresi olan spermin bir araya gelmesi ve döllenmenin gerçekleşmesi gerekir.

Her cinsel ilişki sırasında erkekten kadının vajinasına milyonlarca sperm gönderilir. Ancak dişi üreme sisteminde ilerleyen spermlerin bir kısmı daha vajinadayken etkisiz hale gelmeye, ölmeye ve yavaşlamaya başlar.

Milyonlarca spermden çok azı yumurta kanalına gidip sadece birkaç tanesi yumurta hücresine ulaşır. Yumurta hücresine ulaşan spermlerden ise yalnızca 1 tanesi yumurtanın içine girmeyi başararak döllenmeyi gerçekleştirebilir.

Tabii her cinsel ilişki sonrasında bu zaferi kazanmak mümkün değildir. Ancak çocuk yapma pozisyonları ile spermin yumurtaya ulaşma olasılığını artırabilirsiniz.
Peki hamile kalma pozisyonları ile gebe kalma şansınızı nasıl arttırabilirsiniz?

Hamile Kalmak İçin Pozisyonlar

Kimi uzmana göre hamile kalmak için pozisyonlar denemenin bir faydası olmasa da çoğu uzman fizik kurallarının verdiği güvenle doğru pozisyonun gebeliğe yardımcı olacağını savunmaktadır.

İşte en bilindik ve güvenilir gebe kalma pozisyonları;

 • Misyoner

Hamile kalma pozisyonları arasında en bilindik olanı misyonerdir.

Bu pozisyonda erkek üstte ve kadın alttadır.

misyoner

Misyoner pozisyonda, kadının beline yüksek olmayan bir yastıkla destek verildiği takdirde spermlerin hareketi yer çekiminin de etkisiyle kolaylaşmış olur.
 • Köpek (Doggie) Stili

Kadının dizleri üzerinde elleriyle destek alıp erkeğe arkası dönük bir şekilde pozisyon alarak erkeğin arkadan vajinaya ulaşmasını sağladığı bir stildir.

Bu stil penisin yumurta kanalına yakın olmasını sağlayarak erkek üreme hücrelerinin yolunu kısaltacaktır.

kopek-stili

 • Bacaklar Omuzda Kalça Havada

Kadın sırt üstü yatarken erkek dizlerinin üzerindedir.

Kadın bacaklarını erkeğin omuzlarına atarak belli bir açı oluşturur ve bu açı spermlerin yer çekimi etkisiyle daha etkili ilerlemesini sağlar.

Hamile Kalma Pozisyonları

 • Kadının Bacakları Omuzda Erkeğin Bacakları Düz

Kadın sırt üstü yatarak bacaklarını erkeğin omuzlarına koyar. Bu sırada erkek bacakları dümdüz bir şekilde kadının üzerine uzanarak vajinaya ulaşır.kadinin-bacaklari-omuzda

Kadının bacaklarının omuzda olduğu bu pozisyonlar, gebe kalma ihtimalini artıran pozisyonlardır.

 • Kaşık Stili

Tavsiye ettiğimiz hamile kalma pozisyonları isimlerini benzetmelerden alır. Burada da üst üste iki kaşık benzetmesi yapılmıştır.

Kadın yan uzanır ve erkek arkasından kadını kavrayarak vajinaya ulaşır.

Stil esnasında kadının üst tarafta kalan bacağını yukarı kaldırarak erkeğin bacağından destek alması spermlerin yol almasına yardımcı olur.
kasik-pozisyonu
 • Kalça Havada Mide Yerde Stili

Kadın yüz üstü midesi yere temas edecek şekilde yatar ve kalçasını yukarı kaldırır, bunu yaparken yastık kullanmak işini kolaylaştıracaktır.

Kalça havada ve mide yerde stilinde, erkek kadının arka tarafından vajinaya girerek birlikte olunur.  

kalca-havada-mide-yerde

Hamile Kalmaya Yardımcı Olan Durumlar

Denediğiniz hamilelik pozisyonu ile gebe kalma olasılığınızı artırdınız. Bu pozisyona destek olarak ihtimalleri daha da yükseltmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını dikkate almanızda fayda var! 

 • Bir erkeğin fazla uyarılması yani kaliteli bir ön sevişme, spermin hızını ve sayımını arttırmaktadır. 
Sperm hızının ve sayımının artması spermin zorlu yolları aşarak yumurta hücresine ulaşma olasılığını arttırmaktadır.
 • Düzenli ve eğlenceli bir seks hayatı olan çiftlerin 1 yıl içerisinde gebe kalma olasılığı, düzensiz seks hayatına sahip olanlardan daha fazladır. 
Düzenli bir cinsel hayat için haftada 2 ya da 3 kez cinsel ilişkiye girmenizde fayda var.
 • Erkeğin, penisini mümkün olduğu kadar derinden kadının vajinasına itip boşalması sperm hücrelerinin daha ileri gitmesine yardımcı olarak gebeliğe yardımcı olur.

hamile kalmak için öneriler

 • Hamilelik pozisyonu yardımıyla girilen cinsel ilişkinin ardından; kadının kalçasının altına yükseltmek amaçlı yastık koyarak yarım saat kadar sırt üstü uzanmasının spermlerin ilerlemesine yardımcı olacağı savunulmaktadır.
Bazı uzmanlar bunun bir etkisi olmadığı görüşünde olsa da size herhangi zararı olmadığından denemeye değer.
 • Çoğu kadının uygulayıp etkili olduğunu iddia ettiği yöntemlerden biri de ilişki sonrasında bacakları duvara dayayıp bir süre beklemektir. 

hamile kalmaya yardımcı olacak şeyler

 • Kimileri seksten sonra tuvalete gidip çiş yapmanın gebelikte korunma yöntemi olduğunu düşünürken; bazıları da bunun hamile kalmaya yardımcı olduğunu düşünmektedir. Ancak her ikisi de gerçek dışı inanışlardır.
Hemen tuvalete gitmek kesinlikle bir korunma yöntemi değildir, ancak spermlerin gidişine zıt yönde bir etki yaptığı da gerçektir.

Gebe Kalma Olasılığını Azaltan Durumlar Nelerdir?

 • Sanılanın aksine fazla cinsel ilişkiye girmek çiftlerde yorgunluğa sebep olarak gebe kalma olasılığını azalttığından her gün ya da günde birden fazla seks yapmaktan kaçınmakta fayda vardır.
 • Yeterince cinsel ilişkiye girmemek döllenme ihtimalini azalttığından haftada en az 3 kere ilişkiye girin. 
Gebe kalma pozisyonu diye hep aynı pozisyonda takılıp kalmayın, farklılıklara açık olun. Ritminizi kaybetmeden eğlenmenize bakın.
 • Yumurtlamanın her ay aynı günde gerçekleştiğini düşünerek doğru hesaplama yapamamak önemli bir engeldir.
Vücudunuzun gösterdiği yumurtlama belirtilerini iyi takip edin ve o günlere yoğunlaşın.
 • Sadece tam yumurtlama gününde seks yapmak yapılan en büyük hatalardandır.
Kısacası yumurtlama günü öncesinden çalışmalara başlamalısınız.
 • Seks hayatınızı daha eğlenceli hale getirmek için aklınıza gelebilecek olan krem, yağ gibi kimyasallar spermlerin hareketliliğini ve yapısını olumsuz etkileyebileceğinden bu kimyasallardan uzak durun.
 • Sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan maddeler gebe kalma olasılığınızı azaltacaktır, uzak durun.
 • Sağlıksız beslenme ve sporsuz bir hayat en büyük düşmanınızdır.

Kısacası alışkanlıklarınızda olumlu değişikliklere gitmelisiniz! Bu hayat kalitenizi artıracağı gibi gebe kalma ihtimalinizi de artıracaktır. 

Bebek sahibi olmaya karar verip aktif bir cinsel ilişki ve hamile kalma pozisyonları ile seks yapmaya başladıktan sonra 1 yıl geçmesine rağmen hala gebelik durumu yoksa mutlaka bir uzman doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

9 Yorum

 1. Ben 7 senedir evliyim ama çocuğum yok olmadı başta istemedik sonra istedik olmadı çok doktorlara gitim sadece soldaki yumurtam tembel çalışıyor o kadar benim ne yapmam gerekiyor çocuğum olsun

  1. Çakşır suyu ve ovulasyon testi yapanlar var hamilelik elde etmek için bi araştırn istersnz

  2. Evlilikten kısa süre sonra çocuğumuz oldu ve doğumdan 10 ay sonra ikinciye hamile kaldı ve o denem 16 yıl önce biraz cehalet biraz kalabalık aile sorunları ve henüz 5 aylıkken sezeryanla doğum oldu iki gün yaşadı ve doktorlar eşin dinlensin dedi doğum konturol hapı verdi iki ay kullandı eşim ağrı kesici bile kullanmazdı hap tüm dengesini hatta adet düzenini bozdu ve daha sonra hapı bıraktık çocuk istediysekte iki yıl olmadı defalarca doktor yöntem ilaç ne yaptıysak olmadı iki sefer aşılamada yaptık yine olmadı çok para gitti 5 yıl olmadı ve hiç bir olumsuz sorun bulunamadı artık tedaviyi bıraktık ilaç falanda kullanmadan 6ay sonra süprizle hamilelik oldu arkasından bir daha oldu çok şükür ayrıca ablam 20 yıl çocuğu olmadı 40 yaşındayken ilk iki yıl sonra ikinci oldu taksimde doktor aret bey tüp bebek merkezinde çok kişiminki oldu uzun yazdım herkeze tavsiyem doğum konturol hapı kullanmayın canımız çok yandı

  3. Bacım eşiniz çakşır kökü kaynatıp şeker atmadan çay içer gibi günde 3 kere içsin bizimde olmuyordu ama çakşır kökü sayasin ikizlerim var Allaha dua edin ümidinizi yitirmeyin

   1. Peki bunu ne zaman içiyoruz yani özel günde mi baslyoruz içmeye cevap verirseniz sevinirim

  4. Lütfen bir Dr. A git buralardan olur olmaz binlerce yorum alabilirsin seni en iyi Dr. Anlar.

  5. Cocugunuz olacaktir biraz sabir. Insallah. Ama tedavinizide ihmal etmeyin. Moralinizi yuksek tutun. Bol dua edin.

 2. Ben 2yildir evliyim evlendikten sonra hamile kaldım sonra kalp atışları olmadı 4ay sonra hamile kaldım gene düşük yaptım sonra dış gebelik oldum sol yumurta mı alındı sonra aşılama yaptık tutmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.