Gıda Alerjisi Nedir? Hangi Çocuklar Risk Altındadır?

Gıda alerjisi, bazı besin maddelerine karşı vücudun gösterdiği istenmeyen bir reaksiyon olarak tanımlanıyor. Çocukların yaklaşık yüzde 5’inde görülen bu alerji türü hakkında merak edilenleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilüfer Toprakçı sizlerle paylaşıyor.

bebek.com: Gıda alerjisi nedir?
Dr. Nilüfer Toprakçı: Gıda allerjisi, bazı besin maddelerine karşı vücudun gösterdiği istenmeyen bir reaksiyondur. Çocukların yaklaşık % 5’inde görülmektedir.

bebek.com: Hangi Gıdalar Allerjiye Yol Açar?
Dr. Nilüfer Toprakçı: Tüm gıdalar alerjiye yol açabilirse de, en sık nedenler inek sütü, yumurta, balık ve kabuklu deniz ürünleri, soya, buğday, yerfıstığı gibi kabuklu yemişlerdir.

bebek.com: Gıda Allerjisi Kimlerde Görülebilir?
Dr. Nilüfer Toprakçı: Her çocukta görülebilir. Ancak, astım, saman nezlesi gibi alerjik hastalıkları olan veya ailesinde bu tarz hastalık öyküleri olan kişiler, gıda allerjisi için daha fazla risk taşırlar. Önceden allerji yapmayan bir gıdaya zaman içinde hassasiyet gelişebilir veya yenilen miktar da allerjiden sorumlu olabilir.

bebek.com: Gıda Allerjisi Hangi Belirtilere Yol Açar?
Dr. Nilüfer Toprakçı:
  • Dudaklarda, ağızda, boğazda aşınma, şişlik, kızarıklık
  • Ciltte döküntü
  • Bulantı, kusma, ishal
  • Aksırık, burun akıntısı görülebilir.
  • Nefes tıkanıklığı, bilinç kapanması anafilaksi denilen ciddi alerjik reaksiyonlarda görülür.
  • Bebeklik çağında aşırı gaz sancısı, çok ağlama, ishal, huzursuzluk, büyüme geriliğine de yol açabilir.

bebek.com: Gıda Allerjisi Ne Kadar Sürer?
Dr. Nilüfer Toprakçı: Gıda allerjisi 1-2 yıl içinde kaybolabilir veya ömür boyu da sürebilir.

bebek.com: Gıda Allerjisi Nasıl Önlenebilir?
Dr. Nilüfer Toprakçı: Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütüyle besleyin. Gerekmedikçe mama veya farklı gıdalar başlamayın.

Emzirme sırasında anne, allerjen olabilecek gıdalardan kaçınmaya çalışmalı.

6 ay dolduktan sonra ek gıdaları az az, tek tek başlayın. Her yeni gıda sonrası birkaç gün bekleyerek bir sorun olup olmadığını gözleyin. Ondan sonra yeni bir deneme yapın. Sorun yaşanan gıdalardan bir süre kaçının.

bebek.com: Gıda Allerjisine Nasıl Tanı Konur?
Dr. Nilüfer Toprakçı: Aslında anne babanın dikkatli gözlemleri çoğu zaman tanı koydurucudur. Doktorunuz da, kan veya cilt testleriyle allerjinin nedenini saptayabilir.

bebek.com: Gıda Allerjisi Nasıl Tedavi Edilir?
Dr. Nilüfer Toprakçı: Çocuk doktoru, belirtileri yatıştıracak bazı ilaçlar önerecektir. Elbette, en iyi tedavi sorumlu gıdadan uzak durmayla sağlanacaktır. Eğer belli gıdalara allerjisi olan bir çocuğunuz varsa, gıda etiketlerini inceleme konusunda deneyim kazanmanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı