Genital siğiller ve gebelik

Genital siğiller seksüel yolla geçen hastalıklar arasında en sık görülenidir. Kadın ya da erkeklerin yaklaşık yarısı hayatlarının bir döneminde bu hastalığı geçirirler. Ancak hastalık ya kendiliğinden geçtiği için ya da bulgu vermediğinden kişinin haberi dahi olmaz.

Genital siğillere neden olan virüstür. Virüsün adı ise human papilloma virüstür ( HPV).Virüs son derece bulaştırıcı özellikte olup, vaginal veya anal yolla geçiş yapar. Nadiren de olsa gerçek bir cinsel birleşme olmadan da oral seks veya dokunma yoluyla geçer.

Anne de doğum sırasında HPV’yi bebeğine geçirebilir ,ancak bu çok sık yaşanan bir durum değildir.

Virüs alındıktan hemen sonra bulgu olmayabilir. Aylar hatta yıllar sonra HPV lezyonları ortaya çıkabilir.30 dan fazla HPV tipi genital siğil yapar.
Siğiller genellikle vajen ve vulvada , anüs çevresinde, rektumun içinde, rahim ağzında olur.

Siğiller yumuşak ve deri rengindedir. Küçük, büyük , geniş , düz veya tümsekli olabilir.Tek veya çok sayıda olabilir. Karnabahar görünümlü olabilir.Ağrısızdır. Bazen yanma, acı, kaşıntı veya kanama yapabilir.

Bazen HPV vaginal smearde rahim ağzında servikal hücrelerde  değişikliğe neden olabilir. Çoğunlukla değişiklikler kendiliğinden geçer, bazen de ciddi hücre değişikliğine neden olur.

Pekçok vakada immun sistem hastalığı alt eder.Tedavisiz kalan pekçok vakada hastalık bulguları 1-2 sene içinde ortadan kaybolur.HPV nin küçük bir bölümünde ise virüsün neden olduğu değişiklikler nadiren rahim ağzı kanserine , nadiren de diğer genital kanserlere yol açar.

Gebelikte HPV bebeğin sağlığını , gebenin sağlığını etkilemez.Genital siğiller gebelik boyunca daha çok büyüme eğilimindedir.
Gebelik süresince immun direnç düştüğünden,vaginal akıntı artarak ortamı nemlendirdiğinden ve hormonal değişikliklerle siğiller artar.Virüs bebeğe geçebilir ,ancak bu nadiren olur.

HPV bulaşan bebekte genellikle bebeğin ses tellerinde lezyonlar olur .Neyse ki bu nadiren olur . Zira baş edilmesi güç bir durumdur.

Gebelikte HPV için rutin bir test yoktur.Smearde ipucu veren hücreler çıkar.
Gebelik süresince HPV oluşmasını engelleyen bir ilaç yoktur.Siğil olan gebelerde çeşitli tedavi yöntemleri vardır.Bunlar spesifik asit solüsyonları , sıvı nitrojenle dondurma, koter ile yakma ve cerrahi olarak çıkartmaktır.

Gebe olmayanlarda kendi kendilerine uygulayabilecekleri solusyonlar vardır ancak gebelere bu önerilmez. Eğer smear testi sorunlu ise kolposkopi ile vajen ve rahim ağzı incelenmelidir.

HPV den korunmanın   en temel yolu tek partnerle cinsel ilişkidir. Kondom kullanmak kadını kısmen HPV den korur.Ancak kondomun örtmediği alanlarda siğiller oluşabilir.

Doğum sonrası HPV nin belli başlı tiplerine karşı aşı olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı