Gebelikte Kanamalar Normal Mi?

Hamilelik döneminde kanama olması normal mi değil mi? Doğan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Serdar Kayın bu sorunun yanıtını sizlerle paylaşıyor.

bebek.com: – Gebelikte kanama olması normal bir durum mudur?
Opr. Dr. Serdar Kayın Gebelikte kanama olması her zaman anormal bir durum olarak karşılanmamalıdır. Ancak kanamanın olması normal bir durum da değildir. Nedeni her ne olursa olsun kanamalı bir anne adayı, hemen doktora başvurmalıdır.

bebek.com: – Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamalar neden olur?
Opr. Dr. Serdar Kayın Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamaların yarısından çoğu düşük ihtimalini içerir. Yani bu tür kanamaları olan anne adayları bebeklerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu da hem anne hem de bebeğin sağlığı açısında ciddi sorunlar ve tehlikeler doğurabilir. Bu nedenle anne adayının en kısa zamanda doktoruna başvurması gerekmektedir.

bebek.com: – Ne zaman düşük tehdidinden söz edilir?
Opr. Dr. Serdar Kayın Kanamaya bağlı düşükler genellikle gebeliğin ilk üç ayında meydana gelir. Ilk üç ayda parçalı kanama olursa düşük ihtimaline karşı doktora başvurmalıdır. İlk üç aydan sonra da düşük olma ihtimali söz konusudur. 3 aydan sonra meydana gelen düşükler genellikle rahim ağzı yetmezliği nedeniyle olabilir. Bu durumda, 3. ayda rahim ağzına serklay denilen dikişin uygulanması gerekir.

bebek.com: – Gebeliğin ikinci yarısında meydana gelen kanamalar neden olur?
Opr. Dr. Serdar Kayın Gebeliğin İkinci yarısındaki kanamalar çok nadir görülür. Bu dönemde meydana gelen kanamalar cinsel ilişkiye bağlı olarak gerçekleşebilir. Fazla bir olumsuzluğa yol açmaz. Ancak erken doğum ihtimaline karşı doktora başvurmakta yarar vardır.

bebek.com: – Kanama şikayeti ile başvuran anneye ne gibi değerlendirmeler yapılır ?
Opr. Dr. Serdar Kayın Kanama şikayeti ile gelen anne adayına hemen ultrasonla bakılır ve jinekolojik muayenesi yapılır. Eğer düşükse retansiyon kürtaj uygulaması yapılır. 7. aydan sonra ise erken doğumu önleyici tedaviler uygulanır.

bebek.com: – Kan kaybı ne zaman tehlikeli kabul edilir?
Opr. Dr. Serdar Kayın Kanama sonucunda meydana gelen kan kaybı hastayı şoka sokacak derecede olursa tehilikelidir. Hamile olmayanlarda, 5-10 dakikada yarım litre kanama şok ve bayılma oluşturur. Hamilelik döneminde ise vücut kendini hazırladığı için kan hacmi %50 artar. Hücre arası mesafede 3-4 litre sıvı birikir. Bu nedenle hamileler kanamalara karşı daha dirençlidir. Kadınlara dokuz canlı denilmesinin nedeni de budur. Sonuç olarak kanama her zaman ciddiye alınmalı ve hemen doktora başvurulmalıdır.

bebek.com: – Kanamanın çok hafif olması ya da kendiliğinden geçmesi halinde doktora gitmak gerekir mi?
Opr. Dr. Serdar Kayın Elbette. Kanamanın mahiyeti ne olursa olsun mutlaka ciddiye alınarak doktora başvurmak gerekir.

bebek.com: – Gebelik yaşı ile kanama olması arasında bir bağlantı var mıdır?
Opr. Dr. Serdar Kayın Gebelik yaşı ile kanama arasında doğrudan bir bağ olmamakla birlikte ilerki yaşlardaki hamileliklerde düşük olma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle kanama ihtimali artar.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı