Gebelikte diş sağlığı hakkında doğrular ve yanlışlar

‘Bir bebek, bir diş…’ büyük annelerimizin bu sözü ne kadar doğru? Bu yazıda bu ve benzeri inanışların ne kadarının doğru olduğunu öğrenme fırsatını elde edeceksiniz. Diş Hekimi Metin Ağca öncelikle gebelik boyunca dişlerin ve diş etlerinin çok daha hassas olduğunu hatırlatıyor.

Fluor Diş Sağlığımız İçin Önemsizdir…

   • YANLIŞ

Uzun süredir fluorun diş çürüklerini önlemede gerçek bir etkisi olduğu kanıtlanmış bulunuyor. Lokal olarak uygulandığında fluor diş minesine işleyerek minenin güçlenmesini sağlar. Bu yüzden diş hekiminiz size gönül rahatlığıyla fluor içeren bir diş macunu kullanmanızı önerebilir. Aynı şekilde fluor içeren tabletler de diş hekimlerinin güvenle tavsiye ettiği ilaçlar grubuna girer. Ağızda eritilerek kullanılan bu
tabletler anne adayının diş minelerinin güçlenmesini sağlar. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, fazla dozda alınan fluorun yarar yerine zarar getirdiğidir. Bu şekilde fluor alındığında dişlerde hoş olmayan bir renk oluşabilir. Yetişkinler için önerilen günlük maksimum fluor dozu 1 mg’ dır.

Diş Etleri Gebelik Süresince Daha Hassastır

   • DOĞRU

Bütün diğer mukozamsı organlar gibi diş etleri de hormonal değişimlere ve artışlara karşı hassastır. Gebelik sonucunda ortaya çıkan hormonal değişimler çoğu zaman vücutta ve ağızda önemli sorunlara sebep olurken diş eti iltihaplanmalarınada yol açabilir. Diş etleri şişer, kızarır ve çoğu zaman en ufak bir dokunuşta kanar. Gebelikte görülen bu tür diş eti iltihaplanmaları gebeliğin ikinci ayında başlar, 8. aya girildiğinde ise ortadan kalkar. Çoğunluklada doğumdan hemen sonra tamamen yok olur. Ancak eğer bu rahatsızlığı hafife alırsanız sorun ciddileşerek dişlerin bağlı olduğu çene kemiklerine ve destek dokulara kadar işleyebilir ve parodontit daha ileri bir dişeti iltihabıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm bu sorunları, daha oluşur oluşmaz ortadan kaldırabilmek için en ufak bir belirti gördüğünüzde bir diş hekimine görünmeniz siz ve doğacak bebeğiniz için en sağlıklı yol olacaktır. diş hekiminiz durumunuzun gerektirdiği özel hijyen önerileriyle size yol gösterecektir.

Güzel Dişlere Sahip Bir Kadının ÇOCUĞU DAHA ŞANSLIDIR…

   • DOĞRU

Genelde toplumda ‘güzel dişli annenin çocuğunun da güzel dişlere sahip olacağı’ inanışı vardır. Peki bunda gerçek payı var mı? Fetusun diş gelişimini yakından incelersek, sanırız bu sorunun yanıtını vermiş oluruz: Fetusta süt dişlerinin oluşumu gebeliğin ilk 7. ve 8. haftalarında yavaş yavaş oluşmaya başlar. Gebeliğin 3. ayı sürerken bu dişlerde mineralleşmeler de görülür. Süt azı dişleri 3. ve 4. aylarda oluşmaya başlar ve diş mineralleşmesi de gebeliğin 8. ayını bulur. Buradan da gebelik boyunca geçirilen enfeksiyonların ve kullanılan ilaçların doğacak bebeğin dişlerinin oluşumunda olumsuz yönde etkiler yapmasının nedenleri daha iyi anlaşılabilir. Aynı şekilde annenin daha önceleri ve gebelik boyunca aldığı fluor, plesenta duvarını aşarak ikinci üç aylık dönemde bebeğin sağlıklı bir biçimde gelişmesini sağlar.

Gebelik Boyunca Diş Tedavisi Yaptırmak Fetusa Zarar Verir…

   • YANLIŞ

Gebeliğin ilk haftalarında anneliğe hazırlanan vücutta çok önemli değişiklikler olduğu bilinmektedir. Bu dönemde hem fiziksel hemde ruhsal durumunuzun alt üst olduğunu hissedebilirsiniz. Bu yüzden diş hekimleri özellikle gebeliğin ilk 3 ayında her türlü diş ve dişeti tedavisinden mümkün olduğunca kaçınırlar.
Gebeliğin ikinci 3 aylık devresi organizma açısından daha sakin bir dönem olarak nitelenebilir. Bu yüzden bu dönem diş tedavileri ve çekimleri için çok uygundur.daha sonraki dönemlerde bu tip tedaviler için uygun şartlar bulunmayabilir. Doğuma yaklaşıldıkça büyüyen karın yüzünden dişçi koltuğunda rahat oturulamaz. Diş hekiminin de bu durumda rahat çalışması pek mümkün değildir. Bu dönemde otururken rahim, leğen kemiğindeki büyük damarları sıkıştırır ve gebe kadının dişçi koltuğunda oturma süresi uzadıkça bu basınç tansiyonun düşmesine hatta hafif bir bayılmaya bile neden olabilir.
Son üç ayda diş hekiminiz çok acil durumlar dışında sizin rahatınız ve sağlığınız için diş çekimi veya tedavisini doğum sonrasına bırakmayı tercih edecektir.

Çürükler Normal Zamanlardan Çok Daha İyi Takip Edilmeli

   • DOĞRU

Ağız içindeki basit bir çürük diş tedavisinin ihmal edilmesi bir süre sonra tam bir diş inflamasyonuna ve dolayısıyla diş apsesine yol açabilir. Daha önce de söylediğimiz gibi gebelik süresince geçirilen her türlü infeksiyon fetus için zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden gebe kalmaya karar verdiğinizde, eğer uzun bir süredir diş hekimine gitmediyseniz ve ağız sağlığınızın ne durumda olduğundan emin değilseniz vakit geçirmeden bir diş hekiminize görünmeniz gerekecektir. Hekiminiz size diş sağlığınızın ne durumda olduğunu, tedavi gerekip gerekmediğini ve bu tedaviler için uygun zamanı söyleyecektir. Bununla beraber uymanız gereken bazı hijyen kurallarını da hatırlatacaktır:

• Her gün en az 3 kere fluorlu bir diş macunuyla dişlerinizi fırçalayın. Şekerlemeleri, çok şekerli yiyecekleri ve içerdiği koruyucu maddelerden dolayı hazır asitli meyve sularını tükettikten sonra dişlerinizi hekiminizin tavsiyesine uygun şekilde fırçalayın
• Hekiminizin önerdiği zamanlarda ağzınızı karbonatlı diş sularıyla çalkalayın. Bu suların ağız içindeki asitleri nötralize etmek gibi olumlu etkileri vardır.

’En Genel Kanı :Bir Çocuk=Bir Diş’

   • DOĞRU VE YANLIŞ

Bu genel kanı hem doğru, hem yanlış diyor Dt. Metin ağca. Bebek, gelişimi sürecinde kendine gereken mineralleri anne adayının vücudundan sağlar. bu yüzden anne adayının bu mineralleri yeterli derecede içeren besinler tüketmeye dikkat etmesi gerekir. Özellikle yeterli kalsiyum alımı çok önemlidir. Ancak, kemik gelişiminde olduğunun tersine, fetus, diş gelişimini annenin diş sağlığını etkileyen faktörlerden bağımsız olarak tamamlar. Bu yüzden anne adayının karnında bir bebek taşıyor olduğu gerçeği vücuttaki madensel tuzların yok olması anlamına gelmez.
‘bir bebek=bir diş’ inanışı ancak gebelik durumunda kadınların dişlerinin çürümeye daha fazla elverişli olması açısından geçerli olabilir. Gebeliğe bağlı olarak tükürükteki asit oranı artar. Buda diş minelerinin bozulmasına yol açar ve çürüklere sebep olan bakterilerin işini kolaylaştırır.aynı şekilde, özellikle gebeliğin ilk aylarında görülen mide bulantıları ve sindirim sistemindeki değişimlere bağlı olarak artan asitli salgılarda diş çürümelerini hızlandırabilir.
Tüm bunlar düşünüldüğünde ağız sağlığı gebelikten öncede bozuk olan anne adayları, gebelik ve sonrasında çürükler ve diş kayıplarıyla karşılaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı