Gebelikte başucu kitabınız 9 ay 10 gün

Hamilelik bir kadının hayatında en özel dönemlerinden biri. Anne adayları çok farklı bir süreç yaşıyorlar. Bu nedenle hamilelikleri boyunca akıllarına takılan pek çok soru oluyor. Ama artık aradıkları tüm sorulara yanıt verecek yepyeni bir kitap var: 9 Ay 10 Gün! Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe: ’nin yazdığı bu kitap bütün anne adaylarının başucu kitabı olacak.

bebek.com: 1. 9 ay 10 gün kitabını yazma fikri nasıl ortaya çıktı?
Dr. Kağan Kocatepe: Kitabı yazma fikri yaklaşık 4 yıl önce bir proje olarak ortaya çıktı. Kadın sağlığını ilgilendiren konularda halkımızı bilgilendirme projesi kapsamında ilk olarak 9 Ay 10 Gün çıktı. Bunu genel kadın sağlığını ilgilendiren ikinci bir kitap ve Menopoz dönemini ilgilendiren üçüncü bir kitap takip edecek. Ülkemizdeki sağlık kitaplarının genelde Amerikan kitaplarından çeviri kitaplar olması beni rahatsız etti ve bu fikir tümüyle bu rahatsızlığı giderme düşüncesinden kaynağını aldı. Ülkemizde bir doktorun yetişmesi için devlet çok büyük yatırımlar yapıyor. Bunun karşılığını ülkemize ve ülkemiz insanlarına biz hastalarımıza sağlık hizmeti vererek ödemeye çalışıyoruz. Lakin Türk insanı Türkiye’de sağlık hizmeti veren, Türkiye’nin sağlık, sosyal ve ekonomik koşullarını bilen bir doktorun derlediği bilgilerden oluşan bir başvuru kaynağını uzun zamandan beri hak ediyor görüşündeyim. Bu yalnızca tıp alanında geçerli değil. Hemen her alanda yetişmiş insanımız bize orijinal eserler üretebilecek pozisyonda. İnsanımız Türkiye’de üretilen ürünleri tercih etme yönünde bilinçlendikçe bu tür kitapların sayısı da artacaktır.

bebek.com: Kitabı hazırlarken özellikle hangi noktalara dikkat ettiniz?
Dr. Kağan Kocatepe: Kitapta öncelikle çok spesifik bir konuya değinmeye dikkat ettim:Anne ve Baba Adayı: beklentileri nelerdir, hangi konularda daha çok bilgi istiyorlar, hangi konuda yanlış bilgilendirmeler var, hangi konu onları ilgilendirmiyor gibi. Diğer bir konu tıp dilinin mümkün olduğunca halk diline çevrilmesi oldu. Bu bana başta zor gelmiş olsa da gelen tepkiler bunu sağladığımı gösterdiği için sevinçliyim.

bebek.com: Bu kitapta anne adaylarını hangi konular bekliyor?
Dr. Kağan Kocatepe: Kitap anne ve baba adayını bebek sahibi olma konusunda karar verdiği andan alıyor, bebeğin yeni doğan dönemini annenin de loğusalık dönemini tamamladığı zamana kadar taşıyor. Bu süreç içinde meydana gelen normal olaylar, meydana gelmesi muhtemel normal dışı olaylar geniş bir şekilde yer alıyor. Gebelik sürecinin bölümlemesi hafta hafta ortaya çıkan değişiklikler anlatılacak şekilde okuyucuya sunuluyor.

bebek.com: Kitap hakkında anne adaylarından nasıl tepkiler aldınız?
Dr. Kağan Kocatepe: Şu an 4 ay oldu ve henüz tüm tepkiler netleşmedi. Tepkilerin tümü olumlu, ancak beklemek gerekiyor; tabii.

bebek.com: Anne adayları bu kitabı nasıl temin edebilirler?
Dr. Kağan Kocatepe: Anne adayları bu kitabı kitapçılardan ve internet üzerinden temin edebilirler. Internet üzerinden sizin yardımlarınız ve fedakarlıklarınız sayesinde kitabın yurtdışına ve Türkiye’nin en uzak köşelerine de ulaştığını biliyorum. Bunun için kendim ve anne baba adayları adına size tekrar teşekkür ederim.

bebek.com: Kitabı alanlara en iyi şekilde yararlanmaları için belirtmek istediğiniz önerileriniz var mı?
Dr. Kağan Kocatepe: Kitabın birinci bölümünde kadının anatomik ve fizyolojik yapısı hakkında bilgiler veriliyor. Herkes öncelikle bu bölümü okuyarak kendi bedeni hakkında bilmediği temel bilgileri edinmeli. Kitabi okuyan kişi gebeliğe hazırlık dönemindeyse bu bölümü okumalı ve burada gebelik başlayana kadar durmalı. Gebe kaldığında hafta hafta gebelikten başlayarak okumaya devam etmeli. Hafta hafta gebelik bölümü içinde her hafta o gebelik haftasında anne adayı ve bebekte ortaya çıkan değişiklikler ile ilgili bilgiler yanında ilgili başka bir konuya yönlendirme var. Her anne adayı her hafta yalnızca kendi gebelik haftasını ve o haftayı ilgilendiren konuyu okumalı ve burada durmalı. Bu, gebelik mucizesi heyecanının adeta bir roman gibi yaşanmasını ve bilginin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir. Kitabı bölümlerken bu konuya özellikle dikkat ettim. Kitap ansiklopedik özellikler taşıması nedeniyle A’dan Z’ye her konuya değiniyor. Anne adayı ve bebekte ortaya çıkması muhtemel sorunlarla ilgili bölümleri bununla ilgili bir sorun çıkmadıkça okumaya gerek yok.

bebek.com: Anneler için bir kitap yazmayı düşünüyor musunuz?
Dr. Kağan Kocatepe: Annelik ve Bebek Bakımını konu alan bir kitap yazmaya hakkım olduğunu düşünmüyorum. Bu benim branşım değil. Kitabımızın yayınevi Papatya Yayıncılık’ın en beğendiğim prensiplerinden ve bu yayınevini tercih etmemin nedenlerinden biri de bu: Benim de benimsediğim görüşe göre bir insan ancak mesleğiyle, ya da geniş anlamda sonuçlarına katlanma sorumluluğunu üstlenebileceği konularla ilgili kitap yazmalı. Bu, sağlık alanı için daha da önemli. Kadın sağlığı ile ilgili ikinci kitap 28 Gün /Kadın Olmak şu anda yeniden okunma ve düzeltme aşamasında. Ağustos sonunda çıkacak. Menopoz Döneminde Kadın Sağlığı muhtemelen 2003 başında basılmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı