Gebelik şikayetleri ve çözümleri

Hamile olan her kadın mutlaka bir ya da birkaç kez “Bugün midem çok bulanıyor” ya da “Bel ağrısından ayakta duramıyorum” gibi şikayetlerden yakınmıştır. Hamilelik döneminde yaşanan bu klasik problemlerin küçük değişikliklerle önlenebileceğini ya da en aza indirilebileceğini biliyor muydunuz? Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Remzi Aydın, merak edilenleri anlatıyor.

bebek.com: Gebelik döneminde bulantıların olmasının sebepleri nelerdir?
Op. Dr. Remzi Aydın: Gebeliğin özellikle başlarında oluşan bulantı ve kusmaların nedeni; Gebelik ile artmış olan bazı hormonların sindirim sisteminde oluşturduğu değişikliklerdir. Bazı kokular, yiyecekler, kahve, koyu çay, ani hareketler, tansiyon düşmesi ve duygusal stresler bulantı hissini oluşturabilir.

bebek.com: Bulantı hissini ve bulantıları azaltmak için neler önerirsiniz?
Op. Dr. Remzi Aydın: Bu hissi azaltmak için yapılması gereken ana davranış, uyaranı uzaklaştırmaktır. Midenin boş kalmaması için sık (en az 6 öğün ) yemek, aşırı şişkinliği önlemek için yemek miktarını azaltmak, yağlı, hazmı zor ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak ve duygusal gerginlik yaratan ortamlardan hızla uzaklaşmak gerekir. Hiç unutulmaması gereken şey; bu bulguların tamamen normal olduğu ve zamanla mutlaka geçeceğidir.

bebek.com: Sırt ve bel ağrıları neden olur? Azaltmak için ne yapmalı?
Op. Dr. Remzi Aydın: Sırt ve bel ağrıları; omurgamızı dik tutmamızı sağlayan, sırt ve karın bölgesindeki kasların dengeli kasılmasıdır. Karın bölgesinde ortaya çıkan ağırlık artışını (yani gebelik) dengelemek üzere, sırt kasları daha fazla kasılmaya ve bel kavisi artmaya başlar. Kaslardaki aşırı yorgunluk ve bağlardaki gerginlik ağrı nedeni olabilir. Bunu engellemek için karın kaslarını güçlendirici, sırt kaslarını geren egzersizler yapmak(hamile jimnastiği, yüzme, yoga v.s.) ergonomik koltuklar, düzgün oturma pozisyonu ve dinlenme araları son derece faydalıdır.

bebek.com: Sık idrara çıkmanın nedenleri nelerdir?
Op. Dr. Remzi Aydın: Hamilelik sürecinde oluşan yapım faaliyetleri metabolizma hızının yükselmesine, bu da atık madde artışına neden olur. Vücut bunları atmak üzere böbreklerin çalışmasını arttırır. Hormonal etkilerin de yardımı ile idrar kesesi daha sık kasılır ve sık idrar yapma isteği duyurur Bunun tamamen normal olduğunu bilmek ve sıvı alımını kısıtlamamak çok önemlidir. Bilinmesi gereken, idrar yaparken yanma hissi oluştuğunda ya da ve aşırı miktarda idrar olduğunda doktora başvurulması gerektiğidir. Bu gibi durumlarda idrar yolu enfeksiyonu veya gizli şeker gibi hastalıklar araştırılır.

bebek.com: Göğüslerde aşırı hassasiyetin nedenleri nedir? Önlem için ne yapılmalıdır?
Op. Dr. Remzi Aydın: Gebelik süresince göğüslerlerde süt üretimini sağlamak üzere aşırı bir yapım ve gelişme yaşanır. Bu süreç meme dokusunda ısı artışı ve hassasiyet oluşumuna yol açar. Büyüyen göğüslerin ölçüsüne uygun sutyen kullanımı ve nemlendirici krem ile cilt bakımı ana önlemlerdir. Bu hassasiyetin geçici olduğu bilinmelidir.

bebek.com: Hamileler neden kendini yorgun hisseder? Bu his nasıl azaltılabilir?
Op. Dr. Remzi Aydın: Hamilelik boyunca sürekli bir yapım faaliyeti olduğundan, vücudun dinlenme ihtiyacı artar. Buna direnmek yerine günde en az 8 saat uyku yanında kısa, örneğin 10 dakikalık dinlenme molaları almak ve açık havada yürüyüş yapmak en iyisidir. Bu yorgunluk hissinin aşırı boyutlara varması durumunda enfeksiyon, depresyon gibi hastalıkların araştırılması için doktora başvurulması gerekir.

bebek.com: Mide yanması da sık karşılaşılan bir sorun.
Op. Dr. Remzi Aydın: Mide çeşitli sindirim faaliyetlerinin sürdürüldüğü üst ve alt çıkışlarının bu çalışma süresince kapalı tutulduğu bir organdır. Gebelik hormonlarının etkisi ile midenin boşalması zorlaşırken, midenin asidik içeriğinin yemek borusuna doğru çıkması ve burada yanma oluşturması sık rastlanılan bir durumdur. Bunu önlemek için midenin boşalmasını geciktiren yağlı ve hazmı zor yiyeceklerden uzak durmak, öğün miktarını azaltıp sıklığını arttırmak, yemek yedikten sonra en az 2 saat yatmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı