Gebelik Reflüsü Nedir?

Gebelik döneminde anne adaylarının en sık yaşadığı rahatsızlıklardan biri gebelik reflüsüdür. Gebelik reflüsü anne adayının hayatını tehlikeye atmasa da  rahatsız ediş seviyesi yüksek bir rahatsızlıktır.

Mide içindeki sıvının, mide kapakçığından sızarak yemek borusuna kaçma olayına reflü adı verilir. Bu rahatsızlığın başlıca şikayetleri; mide ağrısı, miden yanması ve ağza acı su gelmesi diye adlandırınlan durumlardır. Reflü rahatsızlığı bütün bireylere özgüdür ama bu rahatsızlık gebelik döneminde artmaktadır. Anne adaylarının %50’sinden fazlası bu şikayeti yaşamaktadır. Gebelik döneminde yaşanan bu rahatsızlık, progesteron hormonunun yemek borusu ve mide arasında bulunan kapakçığın gevşemesinden kaynaklanır. Aynı zamanda gebelik reflüsü; rahim büyümesinden kaynaklanır. Bu büyümeyle birlikte karın içerisinde bulunan basınç artarak,  mideye baskı yapmasına ve mide asidinin yukarı kaçmasına neden olur. Bu dönemde meydana gelen tüm şikayetler, gebelik döneminin sona ermesiyle geçecektir.

Gebelik reflüsü nasıl tedavi edilir?

Gebelik reflüsünün tedavisinde beslenme ve yemek alışkanlıkları büyük önem taşımaktadır. Bunun için siz anne adaylarının reflüyü artıracak besinlerden uzak durması gerekmektedir. Bu rahatsızlığı hafifletmenin en önemli yolu az az ama sık yemek yemektir. Gebelik reflüsünü hafifletmenin bir başka yolu ise uzun süreli açlıktan kaçınmak ve mideye bir anda fazla yüklenmemektir. Gebelik reflüsünü önlemek isteyen anne adayları; yağlı ve baharatlı besinlerden, çikolatalardan, fazla çay-kahve tüketiminden ve domatesli yiyeceklerden sakınmalıdır. Tabii ki bunlarla beraber varsa alkol ve sigara tüketiminden kaçınılmalıdır ki  anne adaylarının zaten kesinlikle sigara ve alkol kullanmaması gereklidir. Tüm bunların yanı sıra yemeklerin yavaş ve çok çiğnenerek yenmesinde fayda vardır. Reflüyü artırmamak adına yemek esnasında çok su tüketiminden kaçınılmakla birlikte sadece yemek arasında su içilmesi gerekmektedir.

Gebelik döneminde aşırı kilo alımına dikkat etmek gerekir çünkü kilo reflüyü tetikleyen bir unsurdur. Belirttiğimiz tüm önerilerin dışında, gebelik reflüsünü hafifletecek bir başka etmen karın bölgenizi sıkacak giysilerden kaçınmanız olacaktır. Son olarak uyurken ya da uzanırken yastığınızın yüksek olması reflünüzü azaltan tavsiyelerden biridir.

Reflü halk arasında çok fazla görülen bir hastalıktır. Bu rahatsızlık özellikle gebelik döneminde siz anne adaylarına fazlasıyla huzursuzluk verebilir. Bu yüzden önerilere uymanız sağlığınız ve huzurunuz açısından büyük önem taşıyacaktır. Aynı şekilde reflü şikayetinizin devam etmesi halinde uzman doktorunuza danışmanız bebeğinizin ve haliyle sizin sağlığınız açısından önem teşkil eder. Sağlıkla kalın.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.