Gebelik Öncesi Rejim

Hamilelik öncesi diyetten kastın, kesinlikle zayıflamaya yönelik diyetler olmadığını bilmelisiniz. Çünkü anne adayının bu dönemde, daha çok vitamine ve besleyici maddeler tüketmesine ihtiyacı vardır. Hamile kalmadan önce zayıflamaya ihtiyaç olsa da, bunu spor desteğiyle ve alacağınız önemli besinlerden kısmadan yapmanızda fayda vardır. Zayıflama işlemini ya çok önceden planlayıp yapın ya da hiç o işe bulaşmayın.

Öncelikle, hamileliğe hazırlanıyorsanız, içinde dioksin barındıran gıdalardan uzak durmalısınız. Yumurta, balık et ve tavukta dioksin vardır. Bunların hepsini aynı anda tabiki beslenme programınızdan çıkarmayacaksınız. Hepsini aynı anda çıkarmanız da kısırlığa yol açar.

Gebeliğe hazırlanırken daha çok sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet programı uygulamanızda fayda olacaktır. Ama tamamen vejateryen de olmayacak şekilde. Tüm besinleri hayatınızdan çıkarıp sadece sebze ve meyve ile beslenmekte sağlıksız bir beslenme şekli olur. Beslenme programınızdan çıkardığınız şeylerin karşılığında, onların size verdiği şeylerle eş değer vitamin takviyeleri gerekiyor. Demir, B12, kalsiyum ve çinko takviyeleri gibi… Kilo vererek ve bu şekilde beslenerek de bir yandan vücuttaki dioksini atmış oluyorsunuz.

Peki Nedir Bu Dioksin, Zararları Nedir?

Aslında besin zincirine bakıldığında baştan sona bulunuyor. Daha çok süt ürünler, balık, et ve yumurta gibi yağlı yiyecekler yoluyla hepimizin hayatında. Dioksin kansere neden olmasının dışında, bağışıklık ve üreme sistemlerine zarar veriyor. Doğmamış bebeklerde sakatlığa bile neden olabiliyor. Bu olumsuz etkilerin sadece kadınlarda görüldüğünü düşünmeyin. Erkeklerde, endokrin sistemini alt üst edebiliyor.

Hamilelik öncesi spor ve uygulayacağınız diyetle ideal kilonuza ulaşmanız mümkün ve de sağlıklı. Obezlik, çoğu olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Kadınlarda doğurganlığı azaltıyor. Ayrıca şişmanlık, şeker hastalığı, bebekte doğumsal şekil bozukluğuna da neden olabiliyor. Bunları engellemek için de moda olan diyetleri bir kenara bırakıp, doktorunuza danışıp hamilelik dönemi için bir diyet programı hazırlamanız gerekiyor.

“Diyet yapıp aşırı kilo vereceğim sıfır beden olacağım“ gibi düşünceleri de bir kenara bırakın. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız kendi ideal kilonuzun altına düşmeyin. Normal ağırlığınızın altına düşerseniz bu durum ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirecektir.

Arkadaşınızın, yakınınızın yaptığı diyetlerde sizi alakadar etmesin. Sağda solda yazan diyetleri de uygulamayın. Doktorunuz sizin vücudunuza uygun diyet programı size verecektir.

 

Hamilelikte beslenme ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-beslenme/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.