Evde bebek var! Yenidoğan bakımı

Bebeğiniz artık büyüdü ve emekleme hatta yürüme devresine geldi. Artık sizin de daha dikkatli olmanız gerekiyor. Bebeğinizin güvenliği için evde birkaç önlem almayı ihmal etmeyin.

Evinizde size tehlike gibi görünmeyen ancak bebeğiniz için tehlike oluşturabilecek eşyalar olabilir. Öncelikle evinizi yeniden gezin hatta mümkünse dizlerinizin üzerine çökerek evinize bebeğinizin gözünden bakmayı deneyin. Örneğin yere düşmüş birkaç çorap, ip ya da tel bebeğiniz için tehlike arz edebilir.

Bebeğinizin emzik ve biberonlarını ara ara kontrol edin. Eğer eskimişse ve parçaları kopuyorsa bebeğiniz o parçaları yutabilir. Ayrıca bebeğinizin ulaşabileceği yerlerde çok küçük parçalar ve taneli yiyecekler bulundurmayın. Bu dönemde eline aldığı her şeyi ağzına götürme eğilimindedir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Bebeğinizi havaya atmayın ve sallamayın. Bu tür oyunlar bebeğinizi eğlendirse de tehlikeli olabilir. Özellikle alçak tavanlı evlerde çok daha dikkatli olmak gerekiyor.

Bebeğinizin yatağında oyuncak ya da boynuna sarılabilecek ipli emzikleri kesinlikle bırakmayın. İpli eşyalar boynuna dolanabilir ya da oyuncaklar nefessiz kalmasına neden olabilir.

Ocak yanıyorken bebeğinizi mutfakta bırakmayın. Eğer boyu ocağa yetiyorsa uzanıp dokunmaya çalışabilir. Ocağın üzerindekileri üzerine devirebilir. Ciddi yanıklarla karşı karşıya kalabilir. Bu tür bir durum yaşanmaması için dikkatli olmalısınız.

Ilgaz Kocaoğlan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı