Ev Kazalarına Karşı Alınacak Basit Önlemler

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Acil Servis Sorumlu Hekimi ve İlk yardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Dr. Veysel Balcı’nın; son günlerde halkın konuştuğu önemli gündem konusuna ışık tutacak ve çocuklar için hayati önem taşıyan ilk yardım bilgileri şöyle sıralanıyor:
 
Düşme ve çarpmalara karşı alınabilecek önlemler
* 5 Aylıktan itibaren bebekler yattıkları yerde dönebildiklerinden yüksek ve yanları çocuğun düşebileceği şekilde açık olan masa üzerinde, sedirde veya salıncakta uyutmayın ve yalnız bırakmayın.
* Balkon demirlerini çocukların sarkmayacağı yükseklikte ve aralarından geçemeyeceği genişlikte yaptırın.
* Çocuğunuza küçük veya büyük olmayan, uygun ayakkabılar giydirin.
* Çocuğunuzun yatağının yanlarına uygun yükseklikte, düşmesini önleyecek parmaklık yaptırın.
 
Düşme ve çarpmalarda yapılacak ilk müdahale:
* Kaza geçiren çocuk ağlamıyorsa, şuuru yerindeyse ve ellerini, kollarını normal hareket ettiriyorsa hiçbir müdahalede bulunmayın. Fakat 24 saat hareketlerini gözlemleyin.
* Kazadan sonra 24 saat zarfında, yarım saat, 2 ya da 1 saat içinde 3’ten fazla fışkırır tarzda kusma, dalgınlık, sürekli uyku hali, solunum sıkıntısı, karın ağrısı, renk solukluğu veya havale geçirme gibi bulgular olursa mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürün.
* Yüksekten düşmelerde yukarıda sayılan belirtiler olmasa bile kırık çıkık veya bir iç kanama ihtimali olacağından en yakın sağlık kuruluşuna götürün.
* Kaza sonucu vücutta şişlik veya morluk oluşmuşsa üzerine buz veya soğuk suyla ıslatılmış bez koyarak daha fazla şişmesini önleyiniz.
 
Çocuk odalarında alınması gereken önlemler
* Çocuk karyolası; priz, elektrik düğmesi, perde, perde ipine uzanamayacak konumda olmalıdır.
* Çocuk karyolası tekerlekli ise emniyet kilitli olarak sabitlenmelidir.
* Keskin kenar ve köşeleri olmamalıdır.
* Odada mevcut sivri köşe ve kenarlar koruyucu ile kaplanmalı, kapılara menteşe ve her iki tarafına da parmak koruyucu uygulanmalıdır.
* Sallanan koltuk gibi hareket eden eşyalar bulundurulmamalıdır.
* Çekmece ve dolap kapaklarına çocuk kilidi uygulanmalıdır.
* Sarkan kablolar, kablo kanalı içine alınmalı ve prizler priz koruyucu ile güvenli hale getirilmelidir.
 
Salon veya oturma odasında alınması gereken önlemler:
* Eşyalar; çocuğun yaşına göre konumlandırılmalı, örneğin oturma grubu hiçbir zaman pencere önüne konulmamalıdır.
* Kütüphane ve raflı dolaplar, duvara sabitlenmeli, TV ve elektronik aletler de özel güvenlik ürünleri ile sabitlenmeli ve koruma altına alınmalıdır.
* Büfe ve dolaplardaki çekmece ve dolap kapakları güvenlik kilitleri ile güvenli hale getirilmeli, varsa tüm cam yüzeyler güvenlik filmi ile kaplanmalıdır.
* Yutulabilecek boyuttaki objeler, çocuğun ulaşamayacağı yere koyulmalıdır.
 
Mutfakta alınması gereken önlemler:
Kazaların çoğunun yaşandığı mutfaklar, bebek ve çocuklar için en çok tehlike arz eden mekânlar arasındadır. Burada alınabilecek önlemler ve dikkatli olunması gereken noktalar ise şunlardır;
* Ocak ve fırın için ocak bariyeri ve fırın için fırın kilidi kullanılmalı, mümkün olduğu kadar deterjan ve benzeri temizlik ürünleri dolapların alt gözlerine konulmamalı, konulmak zorunda ise mutlaka çocuk güvenlik kilidi kullanılmalıdır.
* Çatal, bıçak ve benzeri mutfak eşyalarının bulunduğu dolap ve çekmeceler, çocuk güvenlik kilidi ile güvenli hale getirilmelidir.
* Mutfakta masa varsa, uzun masa örtüsü kullanılmamalıdır.
* Mümkünse çocuk emniyetli ocak kullanılmalıdır.
 
Balkon veya bahçede alınması gereken önlemler:
* Balkon kapısına çocuk güvenlik kilidi konulmalı, ayrıca balkon parmaklık aralıklarının özelliklerine göre file veya pleksi koruyucu uygulaması yapılmalıdır. Ancak balkonda masa, sandalye gibi eşyalar var ise, çocuk yalnız bırakılmamalıdır. Üzerine çıkıp aşağıya sarkabilir.
* Bahçede bitkilerin çocuğa zarar vermeyecek türleri seçilmeli, böceğe karşı ilaçlama yapıldıktan 48 saat sonra çocuk bahçeye çıkarılmalıdır.
* Bahçe çiti çocuğun aşamayacağı şekilde olmalı, bahçe çitinin yanında çocuğun tırmanabileceği ağaç olmamalıdır.
* Bahçede yüzme havuzu varsa, kesinlikle standartlara uygun havuz güvenlik bariyeri kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı