Erken doğum hakkında ne kadar bilgilisiniz?

 Yaşayabilirlik çağından (genelde 20. haftadan)sonra ve 37. haftadan önce başlayan doğumdur.Erken doğan bebeklerin üçte birinde bunun nedeni doğumun erken başlaması,üçte birinde zarın erken yırtılması ve üçte birindede anneveya bebeğe ait sorunlar vardır. Erken doğumları önlemeye yönelik çabalara karşın pek az ilerleme kaydedilmiş durumda ve son yıllarda erken doğumların sayısı artmakta. Erken doğum riskini arttırdığına inanılan etkenler oldukçafazla. Bir kadında risk faktörlerinin sayısı arttıkça erken doğum riskide artıyor.Önlenebilir bazı risk faktörlerini şöyle sıralayabiliriz:

Sigara içmek
 • Alkol kullamımı
 • İlaç madde kullanımı
 • Yetersiz kilo alımı:hamilelik öncesi normal kilodaysanız 12 kilo kadar almalısınız,ama eğer zayıfsanız 20 kiloya yakın alın.
 • Ayakta kalma ve ağır bedensel işler
 • Hormon dengesizliği
 • Cinsel ilişki(diğer risk faktörlerinide taşıyorsa)

Bazı risk faktörlerini ise kontrol etmek diğerleri gibi kolay değildir.
 Enfeksiyon: Bebeğe zarar verebilecek bir enfeksiyon bulunduğunda erken doğum bedenin bebeği tehlikeli olan çevreden uzaklaştırması gibi görünüyor.Amniyon sıvısı iltihaplanması önemli bir erken doğum nedeniolabilir. Enfeksiyon kapma riskini azaltmak için hasta insanlardan uzakdurun, yeterince dinlendiğinize ve beslendiğinize emin olun.Doğum öncesi düzenli muayene yaptırın.
 Rahim ağzında zayıflık:Bazı kadınlarda zaten zayıf olan rahim ağzı erken açılır ve bu durum en az bir kez geç düşük ve erken doğuma sebep olana kadar anlaşılmaz.Tanı konduktan sonra rahim ağzı dikilerek erken doğum önlenebilir.Bu nedenle daha önce erken doğum veya düşük tehdidi geçirmiş kadınlarda rahim ağzının düzenli muayenesi değişiklikleri saptamada ve gereken önlemleri almada önemlidir.
 Rahimde hassasiyet:Araştırmalar bazı kadınların rahimlerinin hassas olduğunu ve bunun zamansız kasılmalara neden olduğunu gösteriyor.Son üç ayda bu durum saptanır ve yatak istirahati ile yakından izlenirse erken doğum önlenebilir.
 Annede kronik bir hastalık:İyi bir tıbbi bakım ve bazı durumlarda yatak istirahati erken doğumu önleyebilir.
 Stres: Stres nedenleri bazen ortadan kaldırılabilir veya azaltılabilir.Bazen de nedeni ortadan kaldırmak daha güçtür.Yinede eğitim, gevşeme teknikleri,iyi beslenme, dengeli spor ve sorunun konuşulması yolu ile stres azaltılabilir.
 Rahimde yapısalanormallikler: Sorunun ne olduğu bir kez anlaşıldıktan sonra cerrahi onarım ile erken doğumlar önlenebilir.
 Çoğul gebelik:Birden fazla çocuk taşıyan kadınlar genelde ortalama üç hafta erken doğumyaparlar. Titiz bir doğum öncesi bakım,çok iyi beslenme ve bunların yanı sıra son üç ayda etkinliklerin kısıtlanması ve dinlenmeye daha çok zaman ayrılması doğumun çok erken olmasını önleyebilir.
 Bebekte anomali: Bazen sorun rahim içindeyken anlaşılıp gerekli düzeltme yapılabilir ve erken doğum önlenebilir.

 Bazen yukarıda söz ettiğimiz risk faktörlerinin hiçbiribulunmayabilir. Son derece iyi bir hamilelik geçirmekte olan sağlıklı bir kadın aniden erken doğum yapmaya başlıyabilir.Bunların nedeni hala bulunamamıştır.Erken doğum başlamışsa,genellikle uygulanacak bir tedavi ile bebek daha olgun bir hale gelene kadargeciktirilebilir. Bebeğin rahimde kaldığı her gün dışarıda sağ kalma şansını biraz daha arttırır.Bu nedenle erken doğum işaretlerini tanımanız ve doğumun başladığına dair en ufak bir kuşkunuz olduğunda hemen doktorunuzu aramanız çok önemlidir.Adet tipi kramplar bazen ishalle birlikte, bulantı ve hazımsızlık,sırtın alt tarafında ağrı veya basınç, suyun gelmesi erken doğumunbelirtileridir.Erken doğumda tıbbi müdahale çok önemlidir ve zaman zaman doğum durdurulabilir.Erken doğumun önlenmesi çoğu zaman cinsel ilşki ve beden hareketlerinin kısıtlanması ile sağlanabilir.Tek bebek taşıyan,erken ve güçlü kasılmaları olan ama kanaması olmayan olguların hemen hemen yarısı sadece hastaneye yatırıp yatak istirahati uygulamakla kontrol altına alınmaktadır.Amniyon kesesi sağlamsa ve rahim ağzı genişlememişse bu kadınların dörtte üçü hamileliklerini tamamlayabilir.Şansı arttırmak için rahmi genişleten ve kasılmaları durduran ilaçlarda verilebilir ama bu ilaçların güvenirliliği soru işaretidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı