Erken çocukluk dönemi için kitap önerileri

Çocuğuna kitap almak isteyen ama bu konuda yardıma ihtiyaç duyan anne ve babalara hitap eden bu bölümde farklı konu, yazar ve yayınevlerinden kitaplar bulabilirsiniz. Erken çocukluk döneminde çocuğun tüm gelişim alanlarını desteklemek ve hayal gücünü geliştirebilmek için kullanılması gereken en ideal yolun kitap okumak olduğunu unutmayın!

Belirli aralıklarla kitap önerilerinde bulunacağımı daha önceki yazılarımda da sizlere söylemiştim, bu hafta da yine bazı kitaplar seçtim ve onları siz anne-babalara tanıtmak istiyorum.

İşte bu hafta için sizlere seçtiğim kitaplar…

ALP’in SİHİRLİ DÜNYASI:

Hazırlayan: Macide Işık
Kök yayıncılık
Yaş Grubu: 3+

Küçük çocuklara şekil ve renk kavramı kazandıran bir kitap. Renkler ve şekiller çıkartmalar halinde kitabın içindeki özel bir sayfada bulunuyor. Küçük çocuklar için tasarlanmış basit bir etkinlik çerçevesinde renk ve şekillerin çıkartılarak uygun yerlere yapıştırılması ve çocuğun noktaları birleştirmesi ile bir resim ortaya çıkıyor.

BULUT ANA YAĞMUR KIZ:

Yazan: Musatafa Asoğlu
Resimleyen: Şule Ege Akkaşlar
TUDEM Yayınları
Yaş Grubu: 4+

TUDEM Yayınevi’nin “2003 Edebiyat Ödülleri” yarışmasında, masal dalında mansiyon almaya değer görülen bu kitap, doğa olayları ile ilgili bilgiler veriyor. Bulut, yağmur, toprak ve bitkileri masal kahramanları olarak ele alan kitapta, küçük çocuklara çevrelerinde gördükleri çiçeklerin suya olan gereksinimini, bulutların ve yağmurun işlevi sade bir dille, masal tarzında anlatılıyor.

MEVSİMLER DİZİSİ:

Yazan ve Resimleyen: Ülkü Ovat, Ümit Öğmel
KÖK YAYINCILIK
Yaş Grubu: 3+

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış adlı dört kitaptan oluşan “Mevsimler Dizisi”, çok küçük çocukların gelişim özellikleri düşünülerek hazırlanmış. Estetik gelişimini destekleyenleyen güzel resimler eşliğinde yalın bir anlatımla küçük çocuklara hem kitap sevgisi aşılayacak, hem de mevsimler ve yakın çevreleriyle ilgli ilk bilgileri edinmelerini sağlayacak bir dizi kitap.

KÜÇÜK PENGUEN:

Yazan: Aygören Dirim
Resimleyen: Nazan Erkmen
ESİN YAYINEVİ
Yaş Grubu: Okulöncesi

Kış mevsimini küçük çocukların düş dünyasına taşıyacak olan, soğuk bir ülkede karlara arasında yaşanan bir penguen masalı. Leylek, uğur böceği, arılar gibi çeşitli hayvanlarla karşılaşıp arkadaş olmak isteyen penguenin öyküsü çok güzel resimlerle bezenmiş. Kitabın sonunda küçük okurların masala uygun buldukları sonu resimlemeleri için bir de boş sayfa ayrılmış. Okulöncesi yaşlardaki çocukların seveceği, güzel bir resimli kitap.

Yararlanılan Kaynak: Çoluk Çocuk Dergisi

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı