Enfeksiyon, bağışıklık sistemi güçlü çocuklara zor bulaşıyor!

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. E.Mahir Gülcan, bağışıklık sistemi kuvvetli olan çocuklarda enfeksiyonların bulaşma riskinin ve enfeksiyonu ağır geçirme ihtimallerinin çok azaldığını belirtiyor.

Toplu yaşanılan yerler olan yuva ve okullarda kalabalık nedeniyle enfeksiyon da çabuk bulaşıyor. Özellikle soğuk algınlığı, nezle gibi viral enfeksiyonların kişiden kişiye çok kolay ve hızla bulaşan enfeksiyonlar olduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. E.Mahir Gülcan, “Büyüklerinden mikrop alan bir çocuk bile hızla okul ve yuvada sürekli bir arada olduğu diğer arkadaşlarına hapşırık ve öksürükle bu mikropları bulaştırarak yayar” diyor.

El yıkama koruyucudur

Dr. Gülcan, okul ve yuvalardaki çocukların hasta olmaması için bağışıklık sisteminin önemine dikkat çekiyor: “Bu durum bağışıklık sistemindeki bir bozukluktan dolayı değildir. Ancak bağışıklık sistemi kuvvetli olan, bağışıklık sistemini çeşitli yollarla kuvvetlendiren çocuklarda bu enfeksiyonların bulaşma riski ve enfeksiyonu ağır geçirme ihtimalleri çok azalır.”

Enfeksiyondan korunmak için yapılması gerekenler konusunda ise Dr. Gülcan şunları söylüyor:

“En kesin yol enfeksiyonlu ortamlarda bulunmamak olsa da bu pratik olarak günlük hayatta uygulanamaz. Bilinen en önemli koruyucu el yıkamaktır. Bu yöntem hem basit hem de güvenilirliği kanıtlanmış en önemli koruyucudur. Enfeksiyonlu bir kişi ile temas edildiği takdirde büyük küçük herkesin el yıkaması çok önemlidir. Diğer bir yöntem ise grip aşısı yaptırmaktır. Astım, şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kalp hastalığı olanlar ve yaşlıların her yıl eylül ayında grip aşısı yaptırmaları şarttır. Ancak kreş, yuva, okul gibi toplu yaşanan ortamlara giden çocuklar ile bu ortamlarda bulunan erişkinlerin de her yıl Eylül-Ekim aylarında grip aşılarını yaptırmaları üst hava yolu hastalıklarından korunmak için elimizdeki silahlardan birisidir”

C vitamini koruyucudur

C vitamininin de bağışıklık sistemini güçlendirerek virüs ve bakterilere karşı koruduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Mahir Gülcan, C vitamininin faydalarını şöyle anlatıyor:

“C vitamini vücutta en güçlü anti-oksidanlardan (oksidan maddeleri yok eden maddeler) biridir. C vitamini bağışıklık sistemini oluşturan hücreleri de zarar görmekten koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlardan korunmayı sağlar. Çocuğun bedeni, hem belirli kimyasal maddeleri oluşturmak hem de başka maddeleri kullanıma sokmak için C vitaminine gereksinim duyar. C vitamini, çocuğun bedeninin demiri emmesine yardımcı olmakta da anahtar bir rol oynar. Diyetleriyle yeterli C vitamini almayan çocuklar kemiklerinde zayıflık, kansızlık ve başka tıbbi durumlar geliştirebilirler. C vitamini vücudu bağışıklık sistemimizi güçlendirerek virüs ve bakterilere karşı korur. Çeşitli gıdalar ve maruz kaldığımız çeşitli zararlı maddeler ve toksinler ile çeşitli mikroplar vücudumuzda hücreleri eskiten ve zarar veren oksidan maddelerin üretimine neden olur. C vitamini vücudumuz tarafından üretilemediğinden insanlar bu vitamini tamamen dışardan almak zorundadır. Turunçgillerde bol miktarda, ayrıca taze sebzelerde, maydanoz, kabak, soğan ve domateste bulunur. Bunların dışında sağlıklı bir çocuğa hastalık olmasın diye ilaç olarak hazırlanmış vitaminlerin kullanılması çok gereksizdir. Üstelik de vitaminler de masum maddeler değildir ve bir kısmı vücutta depo edilirler. Fazlalıkları da çok tehlikeli sonuçlara neden olur. Ancak sonbahar ve kış mevsiminde bol meyve ve sebze tüketimi yeterli olacaktır. Hiç olmazsa günde 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı