Endometriosis nedir?

Endometriosis , endometrial dokunun (rahim içi dokusunun) rahim dışındaki varlığı olarak tanımlanır.En sık görüldüğü yerler yumurtalık, tüpler, karın zarı, idrar torbası, barsak yüzeyleridir.Üreme çağındaki kadınların % 7 sinde görülür. Östrojen hormonu endometriosisi arttırır.Hastalığın o luşumu ile ilgili kesin bir teori yoktur.

Birinci dereceden akrabasında endometriosis olanlarda  hastalığa  yakalanma riski 7 kat artar.Örneğin:Anne ve kızkardeşlerde risk %7.2, tek yumurta ikizlerinde ise % 70 oranında artmıştır.Endometriosis olgularında immun sistemde değişiklikler kaydedilmiştir.Hastalık  kısırlığa neden olabilir. Ağrılı adet görme, cinsel ilişkide ağrı, sürekli rahim ve çevresinde ağrı hissi gibi durumlarda hastalıktan şüphelenilir.Bunun yanısıra sürekli bulantı, kusma, gaz, şişlik şikayeti de yaratabilir.Hastalığın erken evresinde olan olgularda bu bulgular belirginken, yaygın hastalıklı olanlarda şikayetler daha az olabilir.

Endometriosis yumurtalıkları içine almışsa ,yumurtanın tüpler tarafından kapılmasını engelleyerek, yumurtanın kalitesini bozarak kısırlığa neden olabilir.En kesin tanı laparoskopi ile karın içinin incelenmesi yoluyla  konur.Kanda Ca125 denilen belirtgecin 35 IU/mL üstünde olması da tanıyı destekleyebilir.Bunun yanısıra yumurtalıklara yerleşen endometriomalar çikolata kisti olarak adlandırılırlar ve transvaginal ultrasonda kolayca tanınırlar.Gebelik esnasında ilk 3 ay içinde lezyonlar büyüme eğilimindedir.Sonraki dönemde ise gerilemeye başlarlar.

Tedavi hastalığın yaygınlığına ve lokalizasyonuna göre  ya cerrahi yada ilaç tedavisi şeklindedir.Bazen cerrahi öncesi ve/veya sonrası ilaç tedavisi kombine edilir. Östrojen endometriosisi büyütür. İlaç tedavisinde  bu hormonu alt edecek seçenekler kullanılır.

Bunlardan biri doğum kontrol ilaçlarıdır. 6-12 ay   kadar tedavi sürdürülür. Progesteron içeren hap ve 3 aylık iğneler kullanılabilir. Danazol, aromataz inhibitörleri, gonadotropin serbestleştici hormonlar kullanılan diğer ilaçlardır.

Cerrahi tedavide amaç endometriotik lezyonları mümkün olduğunca ortadan kaldırmak ve daha önemlisi ağrıyı ve kısırlığı tedavi etmektedir.Cerrahi tedavi çoğunlukla laparoskopi le yapılır.Çocuk doğurma isteği olmayan ileri yaş olgularında rahim ve eklerinin alınması daha radikal bir çözümdür. Minimal ve orta derecede endometriosisi olan vakalarda cerrahi tedavi ilaç tedavisine üstün değildir.

Hastalık her yıl için % 5-20 , 5 yıl sonrası içinse % 40 oranında tekrarlama eğilimindedir.Günümüzde endometriosisi olup, çocuk isteyen olgularda en isabetli tedavi tüp bebek yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı