Emzirmek meme kanseri riskini azaltıyor mu?

Araştırma sonuçlarına göre ailesinde göğüs kanseri olan kadınlardan çocuklarını emzirenlerin menopoz öncesi dönemde göğüs kanseri olma riski yaklaşık %60 oranında azalıyor.

Araştırmaya katılan jinekologlar emzirmenin kadınlara sağladığı bir başka faydanın daha ortaya çıktığını belirtiyorlar. Emzirmek göğüs kanseri riskini ciddi oranda azaltıyor. Daha önceden yapılan araştırmalarda da emzirmek ve kanser arasında bulunan ilişkiyle ilgili çeşitli sonuçlar elde edilmişti. Ancak kesin sonuçların bu araştırmayla elde edildiği açıklandı.

Araştırmayı yürüten ekip amaçlarının, göğüs kanseri teşhisi konulmadan önce bilgi toplayarak kadınları takip etmek olduğunu söylüyor. 1997 – 2005 yılları arasında 60.075 kadından elde edilen bilgiler toplandı ve incelendi. Katılımcılara hem kendileriyle, hem emzirme alışkanlıklarıyla hem de ailelerinde göğüs kanseri vakası olup olmadığıyla ilgili sorular soruldu.

2005 yılında araştırma sona erdiğinde menopoz öncesi dönemde 608 kadında göğüs kanseri olduğu tespit edildi. Teşhis konulan kadınların yaş ortalaması 46 olarak belirtildi. Uzmanlar çocuklarını emziren kadınlarda menopoz öncesi dönemde göğüs kanseri görülme riskinin %25 daha az olduğunu açıkladılar. Ayrıca katılımcılardan annesi, kardeşi ya da büyükannesinde kanser vakası olan kadınlardan çocuklarını emzirenlerde menopoz öncesinde göğüs kanseri görülme riskinin %59 oranında azaldığı belirtildi.

Göğüs pompaları kategorisindeki ürünleri görmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı