Genel

Emzirme sorunlarına çözümler

Bazı anneler emzirmekte zorlanabilir. Bebeğiniz kolayca emme hareketlerini kavrayabilir ve anne sütüyle beslenmeye başlarsa, şanslısınız demektir ama eğer bebeğiniz hemen emmeye başlamazsa sakın moralinizi bozmayın, bu böyle devam edecek demek değil. Sadece sizin biraz yardıma ihtiyacınız var… 

Sorun: Emzirmekten kaynaklanan yaralar
Çözüm: Bir çok kişi emzirmenin, meme ucunu yaralamayacağını söylese de bir çok annede aynı şikayeti sıklıkla görebilirsiniz. Bebeğiniz tüm meme ucunuzu kavrayıp, tüm gücüyle emdiği için bu tarz yaralanmaların ve tahrişlerin olması çok normal. Emzirmenin acı verici etkilerinden kurtulmak istiyorsanız, meme ucu kalkanları kullanarak bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. 

Sorun: İçe gömülü göğüs uçları
Çözüm: Her kadının meme yüzeyi, boyutu ve şekli birbirine benzese de aslında bir sürü farklılıklar vardır. Mesela bazı kadınların meme uçları içine gömülmüş durumdadır. Bu yüzden emzirirken zorluk çekebilirler. Bunun için emzirmeden önce göğüs ucu kalkanı kullanmak etkili bir çözüm olacaktır. Göğüs kalkanlarını emzirmeden önce kullanmalı, bu kalkanlar göğsünüzde uyarıcı etki yapar ve meme uçlarının ortaya çıkmasını sağlar. Böylece emzirme sırasında siz de bebeğiniz de rahat etmiş olursunuz.

Sorun: Meme ucu yaraları
Çözüm: Bebeğinizi emzirirken karşılaşacağınız en büyük sorunlardan biri de meme uçlarınızın çatlaması. Bu çatlaklar emzirme sırasında size çok büyük acılar çektirebilirler. Bu yüzden çatlak kremleri kullanmanız bu acıların yok olmasında etkili olacaktır. Koruyucu madde içermeyen kremler sayesinde bebeğinizi tekrar emzirmek istediğinizde göğüs uçlarınızı yıkamanıza gerek kalmaz. 

Sorun: Sırt ağrıları 
Çözüm: Emzirirken ister istemez kambur bir şekilde durursunuz. İki saatte bir emzirdiğiniz göz önüne alındığında da bu duruş pozisyonu ciddi ağrılara neden olabilir. Bu ağrıları en aza indirgemek ya da ortadan kaldırmak için emzirme yastığı kullanmanız gerekir. Böylece siz de bebeğiniz de emzirmenin tadına daha güzel varmış olursunuz. 

Sorun: Uyku ihtiyacı
Çözüm: Sürekli emziren bir anne uykuya o kadar ihtiyaç duyar ki hayatı bir anda işkenceye dönebilir. Bu sorunun en büyük çözümü göğüs pompalarıdır. Hemen şaşırmayın, çünkü göğüs pompaları sadece süt pompalamak dışında annenin akıl ve ruh sağlını da korur. Gün boyu emziren ve yorgun olan annenin fazlasıyla uykuya ihtiyacı varken, bebeğinizin bütün gece süt ihtiyacını pompaladığınız sütler sayesinde babası verebilir. Böylece siz de güzel bir uyku çekmiş olursunuz.

Sorun: Fazla süt
Çözüm: Bebeğiniz çok güzel emiyor ve sütünüz gereğinden fazla geliyor olabilir. Bu durumlarda sütünüzü sağarak, süt saklama kaplarında saklayabilirsiniz. Böylece sütünüzü muhafaza etmiş olursunuz. Eğer sütünüz gerçekten çok fazlaysa, sağmış olduğunuz sütünüzü başka bebeklerle paylaşabilirsiniz. 

Sorun: Dışarıda emzirmek
Çözüm: Bazı kadınlar dışarıda bile olsalar bebeklerini büyük bir gururla emzirirken, bazı kadınlardan tam tersine bu durumdan çekinirler. Hatta bebeklerini nerede emzireceklerini düşünüp dururlar. Bu durumun en güzel çözümü bebeğinizi emzirirken görünmemenizi sağlayan koruyucu bir bez tabaka edinmektir. Böylece kimseden utanmadan ve sıkılmadan istediğiniz yerde emzirebilirsiniz.

Sorun: Süt sızıntısı
Çözüm: Bebeğiniz emmeyi bitirdikten sonra memenizden kısa bir müddet daha süt gelmeye devam edebilir. Bu da üzerinizdeki tişört ya da bluzun lekelenmesine neden olur ve ıslaklık hissi sizi rahatsız eder. Bu problemin önüne göğüs pedleri kullanarak geçebilirsiniz. Emzirme işlemi bittikten sonra meme ucunuza bir göğüs pedi yerleştirdiğinizde fazladan gelen süt direk ped ile temasa geçer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu