Genel

Emzirme Rehberi ve Sıkça Sorulan Sorular

Emzirme ile ilgili sorularınız için bir emzirme rehberi hazırladık. Konuya genel bir bakışı ve Avent ürünlerinin bu süreçte size nasıl yardımcı olabileceğini sizlerle paylaşıyoruz.

Pek çok kadın emzirmenin bebekleri için en iyisi olduğunu bilmekte ancak, bazıları için bu başlangıçtan itibaren kolay olurken, bazıları için tüm beceriler gibi öğrenmesi zor ve başarması zaman alıcı olmaktadır. Ebe, hemşire ya da doktorunuzun sorularınıza yanıt vermeye ve emzirmeye iyi bir başlangıç yapmanız için yardıma hazır olduklarını unutmayın.

Bir kaç pratik öneri

• Mümkünse, emzirme düzeninizi oturtana dek, alışveriş ya da ev işlerinizde bir arkadaşınızın, annenizin ya da eşinizin size yardımcı olmasını sağlayın.
• Bebeğinizi emzirirken, bebeğinizin emme alışkanlığını engelleyip rahatsız edeceğinden, çalan telefona yada kapıya cevap vermeyin.
• Pek çok kadın emzirirken çok susadığından bir bardak suyunuzu yanınızda bulundurun.
• Alkol ve kafeine dikkat ederek hassas bir beslenme uygulayın. Sigara ve ilaçlardan uzak durun. Emin olmadığınızda doktorunuzu arayın.

Nasıl emzirilir? Doğru pozisyon nedir?

İlk bir kaç gün
Anne sütü, bebeğiniz göğsü emdikçe çoğaldığından, doğumdan sonra en kısa sürede göğsünüzü verin. Bebek hemşireniz size yardımcı olacaktır. Sizin için en rahat pozisyonu bulmanız ve bebeğinizi göğsünüze en uygun şekilde yerleştirmesi için yardımını isteyin.
İlk bir kaç gün boyunca göğsünüz kolostrum denilen yoğun sarı bir sıvı üretecek. Bu vitamin ve protein açısından zengin sıvı çok fazla miktarda görünmemesine rağmen bebeğiniz için çok faydalıdır. İlk günlerde bebeğinize ne kadar çok göğsünüzü verirseniz, o kadar çabuk anne sütü üretmeye başlayacaksınız. Bu yaklaşık 3 gün içinde olur.

Sütünüz bir kez gelmeye başladığında, emzirmeye hazır olduğunuz her sefer göğsünüzde bir sızı hissedeceksiniz ve göğsünüzden süt sızmaya başlayacaktır. Bu bir reflekstir. Ayrıca, karnınızda hafif bir sancı da hissedebilirsiniz ki bu siz emdirdikçe rahminiz kasılıp toparlanıyor demektir.

Size en uygun şekli bulun
Hastanedeyken size uygun bir şekil bulmanız için hemşireden yardım isteyebilirsiniz. Her defasında yaklaşık 30 dakika emziriyor olacağınızdan kendinizi rahat ve gevşemiş hissetmeniz çok önemlidir.

Bebeğinize en uygun şekli bulun
 

Unutmayın, göğsünüzü bebeğinize değil; bebeğinizi göğsünüze yaklaştırmalısınız.

Emzirmeye başlamak
 
Bebeğinizin çenesi, alt dudağı ve dilinin rahatça göğsünüze ulaştığından ve göğüs ucunuzun damağına değecek şekilde bebeğinizin ağzını doldurduğundan emin olun. Göğsünüz ve bebeğinizin burnu arasında ise bir boşluk olmalı.

Unutmayın…
 

Göğsünüzü yeterince ağzına alamadığını hissederseniz, küçük parmağınızı nazikçe ağzının kenarından sokarak göğüz ucunuzu kurtarın ve emzirmeye yeniden başlayın.

Emzirme sıklığı ne olmalı?
Bebeğinizi ne kadar sık emzirirseniz, göğüsleriniz o kadar çok süt yapacaktır. İstediği oranda emzirdiğinizde bebeğinizin ihtiyacı kadar süt yapacaksınız.
Anne sütü emen bebeklerin çoğu, acıktıklarını haber vermek için ağlarlar. İlk haftalarda bu, gece ve gündüz 2–3 saatte birdir ve yaklaşık yarım saat sürer.

Küçük göğüslü kadınlar emzirebilir mi?
Her şekil ve boyuttaki göğüs süt salgılayabilir ve kadınların hemen hepsi emzirebilir, ancak bazen bu biraz zaman alabilir. İhtiyaç hissettiğinizde ebe, hemşire ya da doktorunuzdan yardım isteyin. İlk bebeğinizde emzirme sorunu yaşamış olsanız bile, ikincisinde sorun olmayabilir. Bu nedenle ikincisinde tekrar deneyin; bu sefer size daha kolay bile gelebilir.

Eşimi yada ailenin diğer bireylerini bebeğimin bakımına nasıl dahil hissettirebilirim?
Bebeklerin, beslenme dışında sarılmak, banyo yaptırmak, alt değiştirilmesi, oyalamak ya da hava almak için dışarı çıkarılmak gibi pek çok ilgiye ihtiyaçları vardır. Emzirme düzeninizi tam olarak kurduktan sonra, sütünüzü pompayla çekip saklayabilir ve böylece siz dışarı çıktığınızda bebeğinize bakan başka biri anne sütünü biberonla bebeğe verebilir.

Bebeğimin yeterli sütü aldığından nasıl emin olacağım?
Eğer bebeğiniz iyice emebiliyorsa, 24 saatte 8–12 defa besleniyorsa, her göğsü boşaltıyorsa, mutlu ve sağlıklı görünüyorsa, uyanık olduğunda dikkatli ve hareketli ise ve beslendikten sonra mutlu ise yeterli sütü aldığından yaklaşık olarak emin olabilirsiniz. Diğer bir iyi işaret 24 saatte yaklaşık 8 kirli alt bezidir. Yine de endişeliyseniz ebe, hemşire ya da doktorunuza danışarak ve tarttırarak emin olabilirsiniz.

Kısa sürede işe geri dönecek olsam bile emzirmeli miyim?
Evde geçen ilk haftalar sütünüzün en yararlı olduğu dönem olduğundan bebeğinizle ilk dört ayda ne kadar çok birlikte olabilirseniz o kadar iyidir. İşe kısa sürede geri dönseniz bile, bebeğinizi sabahları, akşamları ve hafta sonları emzirmeye devam edebilir; aralarda da sağdığınız sütünüzü bebeğinize biberonla verebilirsiniz. Avent Göğüs Pompası sütünüzü nasıl sağıp saklayabileceğiniz konusunda bütün bilgileri anlatan bir kılavuzu içerir ve kullanımı çok rahat ve kolaydır. Yeni doğan akış ayarlı Avent biberon, göğsünüzü taklit ederek tasarlandığından, bebeğiniz hem anne göğsünü hem de Avent biberonu rahatlıkla bir arada kullanabilecektir.

Emzirmeye ne kadar devam etmeliyim?
Bebeğinizi ilk dört ayda emzirmek, hayata çok iyi bir başlangıç yapmasını sağlar. 4–6 aylık olduğunda da büyük ihtimalle katı gıdalara başlamaya hazır olacaktır. Siz ve bebeğiniz istediği sürece emzirmeye devam edebilirsiniz. Normal sütler ilk yıl için önerilmediğinden emzirmeyi ya da anne sütünü pompayla sağarak vermeyi bırakırsanız mama kullanmanız gerekecektir.

Philips Avent’in sizlere sunduğu çözümlere göz atmak isteyebilirsiniz:
 

1-    Philips Avent Manuel Göğüs Pompası
2-    Philips Avent Manuel Göğüs Pompası – Çantalı Set
3-    Philips Avent Manuel Göğüs Pompası – VIA saklama sistemi ile
4-    Philips Avent Elektronik Göğüs Pompası

Göğüs pompaları kategorisindeki ürünleri görmek için tıklayınız.

Emzirme döneminizde size yardımcı olabilir: http://www.e-bebek.com/tekli-gogus-pompasi-p-byp-s04/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu