Genel

Emzirme hakkında her şey!

International Hospital ve Bebek.com olarak düzenlediğimiz emzirme seminerinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İnci Öz merak edilen sorulara yanıt verdi. Biz de bu soru ve yanıtları röportaj olarak derledik. Emzirme haftası sebebiyle bir de sürprizimiz var. Haftanın Ödüllü sorularında bu röportajdan bir sorumuz olacak. Kazananı Avent Göğüs pompası bekliyor…

bebek.com: Süt nasıl oluşur?
Dr. İnci Öz: Gebelik dönemi boyunca annenin memeleri doğacak bebeği için gerekli sütü üretecek bir fabrika haline gelir.Meme ucu etrafını çevreleyen koyu renkli kısma areola denir.Burada koku salgılayan montgomery bezleri milimetrik tomurcuklar halinde belirginleşir.Memenin içlerine doğru süt salgılayan hücre kümeleri ( alveol ) ve etraflarında kasılarak alveol içindeki sütü süt kanallarına iten kas lifleri bulunur.Geri kalan meme dokusu destek ve yağ dokusu olup bu dokunun çokluğu yada azlığı memenin şekil olarak yapısını belirler.Her memede benzer sayıda süt bezi vardır.Bu yüzden memenin küçük yada büyük oluşu süt verimine etkili olmaz. Meme başının uyarılması hipofiz adı verilen salgı bezinden oksitosin ve prolaktin denilen iki hormon salgılatır.Prolaktin süt bezlerinde süt üretimini sağlarken, oksitosin süt bezlerini kasarak sütün kanallara itilmesini sağlar.Prolaktin yani süt üreten hormon sık emzirmede ve özellikle gece daha çok salgılanır.Bu yüzden sütünün artmasını isteyen annelerde gece emzirmeleri önemlidir.Oksitosin refleksini uyarmak ise özellikle sütünü sağmak durumunda kalan annelerde çok önemlidir.

bebek.com: Emzirmeye ne zaman başlamak gerekir?
Dr. İnci Öz: Doğumdan hemen sonra ilk yarım saat içinde emzirmeye başlayın. Göğüslerinizi ne kadar erken uyarırsanız süt üretimi o kadar çabuk başlayacaktır. Ayrıca bu dönemde bebeğiniz uyanık ve emme arzusu çok güçlüdür.Bu birkaç saatlik dönem geçtiğinde bebekler uykuya meyilli olurlar ve emzirmeye başlama gecikir.Başlangıçta göğüslerinizden kolosturum adı verilen sarı yada altın sarısı renkli, miktarı az ancak antikorlardan zengin süt gelir.Bu süt bebeğinizin bağırsak sistemini kaplar ve enfeksiyonlara karşı korur.Emzirdikçe süt üretimi artar ve günler geçtikçe mavimsi beyaz renkli olgun süt gelir.

bebek.com: Ne kadar sıklıkta ve ne kadar süreyle emzirmek gerekir?
Dr. İnci Öz: Yenidoğan bebekler sıklıkla beslenmeye gereksinim duyarlar, kesin bir şemaya bağlı kalmadan en azından her iki saatte bir olmalıdır.Böylece göğüsleriniz hızla uyarılır ve süt üretimi artar. Anne sütü formül mamalara göre daha çabuk hazmedildiği için bebeğinizi daha sık beslemeniz gerekebilir.Bebekler büyüdükçe daha az sıklıkta beslenirler. Emzirme süresi 10 dakika ila 30 dakika arasında pek çok faktöre bağlı olarak değişir. Eğer bebeğiniz tam kenetlenmiş ve güçlü emiyor ise 15-20 dakika yeterlidir.Emzirmenin başlarında gelen süte ön süt denir şeker ve sudan zengindir.Bu süt bebeğinizdeki susuzluğu ve kan şekeri düşmesini önler.Beslenme süresi uzadıkça bebeğiniz arkadaki yağlı süte ulaşır ve onun sonuna doğru tokluk duygusuyla memeyi genelde uyuyarak bırakır.Sadece ön sütü alan bebek kısa süre sonra acıkacak oysa arkadaki yağlı sütü de alan bebek daha uzun süre tok kalacaktır.

bebek.com: Emzirirken dikkat edilecek noktalar nelerdir?
Dr. İnci Öz:
   • İlk birkaç gün anne sütü gelmiyor diye hemen mama biberonunu bebeğe vermeyiniz.
   • Bebeği her ağladıkça emziriniz.
   • Sık sık emzirme, arzuyla emzirme, meme bezlerini uyararak süt yapımını arttırır.
   • Bebek emzirirken dik tutulmalıdır. Yatar durumda emzirme, bebeğin genzine süt kaçırır ve fazla gaz yutmasına neden olur.
   • Emzirmede sadece meme başını değil, meme başı çevresindeki koyu renkli bölgeyi de çocuğun ağzına alması sağlanmalı ve çocuğun annesi memeyi alttan desteklemelidir.
   • Emzirme işleminden sonra bebeğin gazını çıkartınız.
   • İlk 6 aylık dönemde anne sütü yeterli olduğu yani bebek yeterli kilo aldığı sürece bebeğe hiçbir ek mama vermeyiniz.

bebek.com: Emzirmek can yakar mı?
Dr. İnci Öz: Emzirmek can yakmaz. İlk başlarda hafif bir hassasiyet olabilir hissedilsede giderek azalır.Ağrıyı azaltmak için bebeğiniz çenesini olabildiğince açmalı ve areolanın ( meme başı etrafındaki koyu renkli kısım ) büyük bölümünü mümkün olduğu kadar almalıdır.Bebeğiniz doğru şekilde memeye kenetlendiğinde her ikiniz içinde ağrısız ve huzurlu olacaktır.İyi kenetlenemeyen bebek süt alamayacak, huzursuzlanacak ve meme ucunuz giderek tahriş olacaktır.Eğer emzirme acı veriyorsa emzirme konusunda deneyimli birinden vakit geçirmeden yardım isteyiniz.

bebek.com: Anne sütünün yetersizliği nasıl anlaşılır?
Dr. İnci Öz: Bebeğin ağırlık artış hızı azalıyorsa, annenin sütü yetersiz demektir. Çünkü, ağırlık artışındaki değişme kısa sürede bebeğin beslenme durumunu gösterir. Bebeğin boyu beslenmesindeki kısa süreli değişikliklerden fazla etkilenmez. Ancak uzun süren yetersiz beslenme halinde boy uzaması yavaşlar.

bebek.com: Emziren bir anne ne şekilde beslenmelidir?
Dr. İnci Öz: Emzirirken yenilmesi yada kaçınılması gereken gıdalar hakkında her kültürün bir görüşü vardır.Bazı gıdaları almak sizi ve aile üyelerini rahatlatabilir. Emzirirken iştahınız artabilir ve kendinizi susamış hissedebilirsiniz. Kafeinsiz içecekleri bol miktarda tüketin. Her gün 4 litre sıvı alınmalıdır. Süt üretimi günlük ortalama 500 extra kalori gerektirir. Böylece emziren kadınlar gebelik sırasında aldıkları fazla kiloları daha rahat verirler. Vücudunuz bebeğiniz için gereken sütün oluşmasını depolarını kullanarak sağlayacaktır.

Göğüs pompaları kategorisindeki ürünleri görmek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu