Emzirme döneminde nasıl beslenmelisiniz?

Doğumunuzu başarı ile gerçekleştirdiniz. Size bebeğinizle mutluluk dolu yaşam diliyorum.

Bu haftaki yazıma hayatımda bilimsel çalışmalarımda bir dönüm noktası olarak nitelendirdiğim ve halen aynı ekipte gönül birliği ve uluslar arası platforma bilgi yetiştirme görevini bir ekip olarak üstlendiğimiz, değerli hocam, Türkiye’de Yenidoğan Taramalarında çığır açmış, anne sütü ve başarılı emzirmeyi bizlere ilke olarak öğreten, İstanbul Üniversitesi Çocuk Kliniği Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mübeccel Demirkol’dan edindiğim anne sütü bilgilerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu özel dönemde beslenmeyi anlatmadan önce ülkemizde T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliği ile yürütülen Yenidoğan Tarama Programı için çocuğunuzun taburcu olurken topuğundan bir damla kan alınmasını takip ediniz.

Sevgili anneler büyümenin hızlı olduğu yenidoğan döneminde, bebeğin yaşantısındaki en önemli konu beslenmedir. Anne sütü bebeğin hem sağlıklı olması, tüm besinsel gereksinimlerin karşılanması, kolaylıkla sindirilebilir ve enfeksiyonlardan koruması nedeniyle yeri doldurulamaz bir besindir.

ANNE SÜTÜ DOĞUMUN ARDINDAN İLK YARIM SAAT İÇERİSİNDE VE BAŞKA BİR EK BESİN VERİLMEKSİZİN ( SU DAHİL) BEBEKLER İÇİN EN İDEAL BESİNDİR.

Emzirme döneminde genellikle meme büyümesi, süt salgılanmasının başlanması ve süt salgılanmasının devamı olarak üç aşamaya ayrılır. Bu evreler metabolik ve üreme hormonları tarafından denetlenir.

UNUTMAYIN EMZİRMENİZİN BAŞARILI OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLMEMİZ İÇİN ANNENİN BEBEĞİNİ GÜÇLÜK ÇEKMEDEN, HEMEN DOĞUM SONRASINDA EMZİRMESİ VE BEBEĞİN SAĞLIKLI OLARAK KİLO ALMASI GEREKLİDİR.

 •  Anne sütüyle beslemede aile çevresi, yakın akrabaların tutumu, güven duyulan sağlık personelinin annenin duyguları üzerindeki etkileri psikolojik olarak anneyi motive veya demotive edebilmektedir.

 •  Annelerin unutmayacağı en önemli nokta bebeğin beslenmesi için anne sütünün ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle olacağı ve her annenin kendi bebeğini başarılı bir şekilde emzirebileceğidir.

 •  Doğum sayısının annenin süt oluşumunu etkilemediği bilimsel verilerle doğrulanmıştır. Ancak anne sütünün yaygın olmadığı ülkelerde ilk emzirmenin başarılı olmaması nedeniyle ikinci doğumlarında anneler emzirmeyi reddettiği görülmüştür.

 •  Emzirmede başarı bebeğin doğum sonrasında hemen annenin göğsüne verilip emzirilmesi ve bebeğin sağlıklı tartı alımı ile sağlanır.

 •  İyi duygular, bebeğiyle mutlu olmak, mutlu olmak, sevgi ile bebeğini düşünmek, bebeğini görebilmek, ona dokunmak, bebeğini yanında hissetmek, sütünün bebeği için en iyi besin olduğunu bilmek anneyi emzirmeye hazırlar, sütün akmasına (hormonal olarak) yardımcı olur.

MEMEDEN SÜT NASIL SALGILANIR?

Sevgili anneler bu doğa üstü olayı öğrenince emzirmeye daha da sıcak bakacak ve bebeğinizi daha bir benzeri bulunmayan ve yapılamayan anne sütüyle besleyeceksiniz.

 •  Sütün salgılanmasında emme uyarılarının büyük etkisi bulunmaktadır, emzirme başladıktan sonra emme uyarılarına göre sütün miktarı değişkenlik göstermektedir.

 •  Memenin içerisinde süt salgılama hücre kümelerinden oluşan ve alveol adı verilen küçük kesecikler bulunur.

 •  PROLAKTİN adında hormon bu hücrelerden süt salınımını sağlar.

 •  Alveollerin çevresinde kasıldıklarında sütü meme ucuna doğru sağan kas hücreleri vardır. OKSİTOSİN adında bu hormonda kas hücrelerinin kasılmasını sağlar.

 •  Küçük tüpler veya kanallar sütü dışarı taşır. Memenin dışındaki siyah koyu renkli kısma areola denir. Areolanın yakınlarında tüpler ve kanalcıklar bulunur.

 •  Emme başlayınca prolaktin uyarılır süt oluşur, alveolları çevresindeki kas kasılır, meme ucu da taşınır, bebeğin emmesiyle süt bebeğin ağzına akar.

 •  FAZLA EMME FAZLA SÜT YAPAR.

Görüldüğü gibi emme fizyolojisi büyütülecek kadar karmaşık değildir. Yeterki emzirecek anne sağlıklı olsun, yeterli ve dengeli beslensin ve en önemliside bu dönemin bebeğin hayatında geçirebileceği duygusal ve geçici bir dönem olduğunu idrak etmesidir. Çünkü bebeğimizi bir ömür boyu değil sadece 6 ay besleyeceğiz. Unutmayın büyüyen bebeğinize bir daha böyle her şeyi doğa tarafından hazırlanan bir 6 ay daha sunmanız mümkün olmayacaktır.

Emziklilik döneminizin başarı ile geçeceğini biliyorum.
Haftaya EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME II ile annenin besin gereksinimleri ve emziklilikte beslenme programını yazacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı